Rozhovor s Drahoslavem a Naďou: Motorky jsme vyměnili za stavbu

Autor: Tereza Malinová (redakce) (24 příspěvků)
17. 12. 2023
0 komentářů
Rozhovor s Drahoslavem a Naďou: Motorky jsme vyměnili za stavbu
Redakční článek

Drahoslav a Naďa začali stavět dům v době, kdy jejich děti byly už dospělé. Namísto, aby si užívali poklidného života a věnovali se koníčkům, prodali své motorky a rozhodli se, že si splní dávný sen. Odhodlání ke stavbě domu svépomocí přišlo postupně, když si koupili pozemek nejprve za účelem investice. Na novém pozemku na Nymbursku strávili teplé měsíce v karavanu, a brzy bylo jisté, že tady bude jejich nový domov.

Bungalov stál za osm měsíců

Drahoslav poctivě monitoroval průběh stavby svého domu a na našem webu si od něj můžete přečíst  37 popisných článků! Odkazy na některé najdete také v rozhovoru.

„S ženou jsme postavili rodinný dům typu bungalov s dispozicí 4kk a garáží na pozemku 800 m2 se zastavěnou plochou 160 m2, obytná plocha činí 130 m2. Dům je zděný z cihel Porotherm (suchá výstavba), zateplen 150mm grafitovým polystyrenem.

Máme podlahové teplovodní vytápění, tepelné čerpadlo Buderus WLP 8AR-T190 Comfort (ohřev TUV, topení). Stavba domu nám trvala osm měsíců, pak následovaly dokončovací práce. Velkou výhodou bylo, že jsme bydleli vedle stavby v karavanu.  Rozpočet výstavby byl do 4,5 milionů. Díky pracím svépomocí jsme se do něj vešli včetně terasy, pergolybazénu.“

Malé stavební sebevědomí změnila videa Svépomocí.cz a sousedé

„Než jsme se se ženou odhodlali, že budeme stavět dům, provázela nás zprvu veliká nejistota a malé stavební sebevědomí. To nás vedlo k realizaci stavby s firmou na klíč. Nicméně díky důkladné přípravě a seznámení se s budoucími sousedy (kovanými ve stavebních oborech), kteří nás ve stavbě svépomocí podpořili, jsme došli k závěru, že dům budeme realizovat kombinovanou výstavbou.

Velký podíl na tom měl také web Svépomocí.cz a videa Pavla Tesárka u něhož na stavbě jsem se byl dokonce podívat. Byl to prvotní impuls, že zvládneme stavbu sami, bez jeho videí bychom do stavby domu svépomocí asi nešli. Během stavby pro mě ale byla také výhoda časová flexibilita a bydlení na pozemku v karavanu.“

Reklama

Jak dlouho vznikal projekt?

„Nápad, dispozice i vzhled vzešel z našich představ. Vše jsme plánovali s co největší praktičností užívání domu (zejména bezbariérový přístup). Náš projektant byl velmi vstřícný.“

Které činnosti jste dělali svépomocí?

„Firmu jsme měli na následující etapy: střechu, plastová okna a dveře, elektroinstalace, vodoinstalace, TČ a podlahové vytápění, betonová stěrková podlaha, sádrové strojní omítky, finální venkovní fasádní omítky, obklady koupelny a WC, hromosvod a kuchyňskou linku.

Jinak jsem byl u všech činností. Nejhorší pro nás asi bylo položení podlahového polystyrenu před vyléváním podlahy. Byla to hrozná piplačka, ale nakonec jsme dostali pochvalu i od profíků.“

Rozhovor s Drahoslavem a Naďou: Motorky jsme vyměnili za stavbu
Reklama

Nejdůležitější u stavby svépomocí je čas

„Nejdůležitější je hlavně čas pro výstavbu, ideální je podle mě zajistit si komfortní zázemí a bydlení na stavbě, či v jejím dosahu. Důležitá je také osobní přítomnost na stavbě v době výstavby od dodavatelů.“

Je něco, co byste dnes udělali jinak?

„Dostatečné elektrorozvody (více zásuvek), opožděné doplnění změkčování vody, chybějící rozvod pitné tvrdé vody do kuchyně (trubka a baterie navíc), vyvedení pitné vody a odpadu na terasu (v budoucnu zimní zahrada), epoxidová podlahová stěrka s pohledovými vadami (nezkušenost, podceněná příprava), příprava prostupů na FVE.“

Reklama

Jsem pyšný na naši chytrou domácnost

„Mám rád moderní vymoženosti, takže máme chytrou domácnost (žaluzie, brána, garážová vrata, chytrý zámek), alarmové a protipožární zabezpečení, kamerový systém. Dům mohu ovládat na dálku a hlavně vím, co se v něm děje. Manželka je spokojená s kuchyní dle vlastního návrhu a spíží v dosahu. Líbí se nám celkový uživatelský komfort domu.“

"Také jsem velmi spokojený s měsíčními náklady na provoz domu, které jsou o polovinu nižší než v bytě, kde jsme žili před tím."

Zbytky polystyrenu jako izolace stropu

„Zajímavostí naší stavby může být způsob, jakým jsme zaizolovali strop. Když jsme hledali, kam odvést zbytky polystyrenu ze stavby, narazili jsme na internetu na možnost zaizolovat strop sypaným polystyrenem. A proto že nás trochu děsila pracnost izolace stropu vatou, zvolili jsme nakonec tuto variantu a zrecyklovali tak zbytky polystyrenu ze stavby.“  

Rozhovor s Drahoslavem a Naďou: Motorky jsme vyměnili za stavbu

Šel byste do stavby domu svépomocí znovu?

„Určitě ano, jen doufám, že už to bude v budoucnu jen jako pan Lorenc z filmové klasiky.“ 😊

Co byste vzkázal lidem, kteří stojí teprve na začátku stavby?

„Stavba domu je náročná věc. Přes úřední náležitosti, dodržení zákonných zásad výstavby až po náročný a zodpovědný přístup v samotné výstavbě. Dále je to veliká časová oběť výstavbě domu, ale za ušetřené peníze a dobrý pocit to stojí.

Stavebníci se ale musí připravit na spousty překážek, které je před stavbou, v průběhu a po dokončení stavby čekají. Stavba, jako v našem případě, včetně dokončovacích prací okolo domu, se dá stihnout do cca jednoho roku od kopnutí do země.

Rovněž doporučuji pečlivě schraňovat veškeré písemnosti o stavbě, které následně usnadní kolaudační schvalování.

Stavebníkům bych ještě poradil, aby nepodléhali nevhodným, někdy až marketingovým radám. Ať si ověří stavební postupy a další kroky s více lidmi, kteří mají zkušenosti s výstavbou domů.“

Rozhovor s Drahoslavem a Naďou: Motorky jsme vyměnili za stavbu

Chybělo nám stavební call centrum

„S manželkou nám často chyběl tzv. přítel na telefonu, který by nám bezprostředně dokázal poradit s otázkami výstavby nebo volbou materiálů. Bylo by fajn, kdyby existovala stavební informační služba (call centrum), třeba i rozumně zpoplatněná. Manželka takhle kolikrát hodiny dohledávala informace na internetu.

Naše motto zní: Kdo je připraven, není překvapen ANI STAVEBNÍM ÚŘADEM!“

Děkujeme Drahoslavovi a Nadě za rozhovor a čtivé články, které napsali na náš web a přejeme jim, ať se jim i nadále dobře bydlí!

Pokud máte zájem udělat s námi rozhovor o své stavbě, kontaktujte nás na emailu Tereza@svepomoci.cz

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Tereza Malinová (redakce) (24 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama