Vyvázání základové desky výstuží B500b

Vyvázání základové desky výstuží B500b
Stavebnici R+T
12. 6. 2022
Dotaz
2 komentáře

Zdravím stavebníci,

brzy mě čeká stavba domu, u kterého bude, dá se říct, samonosná základová deska o tloušťce 35 cm(podkladní beton 10 cm, hydroizolace, ochrany beton 5 cm, železobetonová základová deska 20 cm).

Teď k věci. Deska nebude mít výstuž z klasických kari sítí, ale z oceli B500b tl. 14 mm. V projektu ale moc informací k desce nemám, a tak nevím, jak správně desku vyvázat (k výstuži desky musí být ještě přidělana výstuž pro stěny, která povede z desky až do stropu). Při hledání pomocí u projektanta jsem byl odkázán na statika, který by mi to vypracoval jako dokument provedeni stavby za cenu 30 tisíc s tím, že by na to měl čas až v září /říjnu.

Proto se chci zeptat, jestli se tu najde někdo, co něco podobného dělal a má k dispozici fotky nebo dokumenty nebo zkušenosti ohledně vyvazování, od kterých bych se mohl odrazit a nebo ještě lépe, jestli je tu někdo z oboru, kdo se v tom vyzná a byl mi ochotný udělat lehký náčrt s s vysvětlením, jak to správně udělat? (to už samozřejmě i klidně za nějaký ten peníz).

Děkuju a stavbě zdar

R+T

Vyvázání základové desky výstuží B500b
Vyvázání základové desky výstuží B500b
Vyvázání základové desky výstuží B500b
Vyvázání základové desky výstuží B500b

Andayon 13. 6. 2022 8:28:27

Se vší úctou, ať vás ani nenapadne to od někoho obšlehnout z jiné stavby a jít do toho bez statika. To si akorát koledujete o průser. Pošlete mi projekt na benda@askprojekt.cz. Mám sice nasmlouvané zakázky do konce října, ale sem tam někdo vypadne a udělá se okénko. Někdy také dělám tyto drobné věci po večerech/víkendech s dřívějším dodáním, ale to už je za jinou cenu.

Stavebnici R+T 13. 6. 2022 9:02:18

Děkuju, email zaslán.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4