31. a 32. stavební týden – Vyrovnání ostění před montáží oken, oprava zaplachtování

Autor: e4 dům svépomocí (130 příspěvků)
Kategorie: Týdenní přehled
7. 6. 2021
0 komentářů
31. a 32. stavební týden – Vyrovnání ostění před montáží oken, oprava zaplachtování
Příspěvek stavebníka

V těchto dvou týdnech, respektive jedním dnem předvánočním, jedním vánočním a jedním „mezisvátkovým“, nás čekalo vyrovnávání ostění lepidlem před montáží střechy a neplánovaná nutná oprava zaplachtování střechy.

22. 12. 2020 – Den 115 – 3 hodiny na stavbě

Protože dnes byly ideální teploty, vrhnul jsem se na vyrovnávání ostění před montáží oken. Tento úkol jsem dostal od techniků VEKRA při zaměřování otvorů. Na postupu není nic složitého.

Rozmíchal jsem si cementové lepidlo a zednickou lžící a hladítkem jej nanášel na boky otvoru (ostění), překlad (nadpraží) a spodní část otvoru okna (parapet).

Cílem je vyrovnat drážky v cihlách a vytvořit jednotný podklad pro budoucí nalepení parotěsné a paropropustné pásky. Spotřeba cementového lepidla byla vyšší, než jsem čekal, takže se mi nepodařilo stihnout vše.

31. a 32. stavební týden – Vyrovnání ostění před montáží oken, oprava zaplachtování

Přibližně 2 pytle lepidla budu muset ještě dokoupit, ale vyrovnání ostění u zbylých oken provedu až po svátcích.

24. 12. 2020 – Den 116 – 3 hodiny na stavbě

Když jsme si šli včera večer lehnout, nic nenasvědčovalo tomu, že bychom se měli probudit do nestandardního Štědrého dne.

Ráno kolem 5. hodiny, to byla venku ještě úplná tma, zvuky ze stavby naznačovaly, že něco není v pořádku. Podíval jsem se na kameru, která díky přísvitu ukazuje poměrně dobrý obraz i v noci. Zjistil jsem, že celá severní zaplachtovaná strana domu je téměř bez latí, které měly plachtu držet na krovu. Latě byly spadlé a opřené o lešení, jako by je někdo postupně ze střechy sundal.

Venku velmi silně foukalo. Každý poryv plachtu nadzvedl, jako by se jednalo o plachetnici připravenou obeplout zeměkouli.

31. a 32. stavební týden – Vyrovnání ostění před montáží oken, oprava zaplachtování

Kolem 8. hodiny jsme s Vojtou vyrazili na stavbu, abychom škody napravili. V 8:30 Vojtu vystřídal soused Honza, aby mi střechu pomohl zakrýt. Myslel si, že jsme latě sundali my.

Nyní jsme latě na některých místech připevnili kromě hřebíků také vruty, abychom měli jistotu, že při štědrovečerní večeři nebude nutné střechu znovu opravovat. Ovšem pokrývači z nás nebudou mít radost, protože se jim bude naše laťování a zaplachtování špatně odstraňovat.

29. 12. 2020 – Den 117 – 2 hodiny na stavbě

Za pár dní je konec roku a venku krásných 8 °C. Ideální čas na dokončení vyrovnání ostění před montáží oken, která je plánována na 12. a 13. 1. 2021.

Nejprve jsem zkoušel v okolních stavebninách koupit cementové lepidlo, protože na stavbě jsem neměl ani pytel, ale neměl jsem úspěch. V období začínajícím těsně před Štědrým dnem a končícím po Novém roce mají všechny stavebniny, které znám, zavřeno.

31. a 32. stavební týden – Vyrovnání ostění před montáží oken, oprava zaplachtování

Naštěstí se mi povedlo u sebe v garáži vyhrabat 2 pytle cementového lepidla, takže práci již nic nebránilo.

K dokončení mi zbývalo vyrovnat ostění u zadních dveří do garáže a dvou horních oken směrem na západ. Za dvě hodiny byla práce hotová a mně nezbývá, než doufat, že oknaři budou s přípravou spokojeni.

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
e4 dům svépomocí
e4 dům svépomocí (130 příspěvků)
Další články autora:
    Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
    Sponzorovaná reklama

    Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...    Copyright © 2009 - 2023 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajů