Stavba domu v pandemii - 26. čelní oplocení z betonových tvarovek

Autor: Drakovci (37 příspěvků)
Kategorie: Oplocení pozemku
21. 2. 2022
6 komentářů
Stavba domu v pandemii - 26. čelní oplocení z betonových tvarovek
Příspěvek stavebníka

Stavba čelního oplocení z betonových tvarovek

V tomto příspěvku se s vámi podělíme o svépomocnou výstavbu čelního oplocení. Na jaře 2021, kdy opadly zimní teploty, tak nastal čas na dokončovací práce kolem domu. Jako první v plánu bylo zahájit stavbu čelního oplocení, kterou jsme měli dle projektu provedenou z betonových tvarovek. Na stavbu jsme si objednali z nedalekých stavebnin několik palet ztraceného bednění, betonových tvarovek BEST v karamelové barvě různých typů, včetně zakrývacích desek a paletu cementu. Hromada písku nám na stavbě zbyla z doby, kdy jsme dělali betonové podlahy. Pro objednání potřebného množství betonových tvarovek jsme si v excelu vyrobili plánek z něhož jsme zjistili téměř přesný počet. ;-)

Likvidace starého plotu

Odřezání kovové konstrukce brány a drátěného plotu bylo díky kotoučové brusce rychlé. K vytržení původní betonové podezdívky a k vykopání základu budoucího plotu jsme využili pomoci našeho souseda, který za pomoci malého bagříku a speciálního trnu vypáčil betonovou podezdívku a sloupky, které se následně po pár úderech palicí rozpadly na menší kusy. Tyto části jsme později nechali odvézt na recyklaci. Po nasazení úzké lžíce na bagr, soused provedl výkop základu plotu. Celou destrukční práci jsme měli za dopoledne hotovou.

Reklama
Reklama
Reklama

Betonový základ plotu

Nad připraveným výkopem pro základ plotu jsme si natáhli zednickou šňůru, tak abychom věděli do jaké výšky vylít betonem základy. Základní beton jsme míchali v míchačce a z kolečka jej postupně lili do výkopu. Za pomoci dřevěné měrky (mezi šňůrou a betonem) jsme viděli do jaké výšky je potřeba lít beton. Beton jsme následně zarovnali a dle rozměřených hodnot zapíchali roxory Ø 12mm, tak aby nám vyšli do dutin betonových tvarovek. Tyto roxory jsme umístili v místech, kde budou sloupky.

Reklama

Po zatuhnutí základového betonu jsme se pustili do základní řady ze ztraceného bednění. Toto bednění jsme ukládali do lože ze zavlhlého betonu a rovnali vše za pomoci gumové paličky a vodováhy, přičemž jsme se drželi i natažené zednické šňůry. Je důležité si s touto základní řadou hodně pohrát a udělat ji co nejvíce přesnou, protože tím si ulehčíte práci v další etapě zdění z betonových tvarovek. Vzhledem k tomu, že budeme mít v čelním oplocení pojezdovou bránu a branku, tak jsme zakládali bednění na třikrát. Ztracené bednění jsme napěchovali zavlhlým betonem a zarovnali. Po zatuhnutí jsme natřeli vrchní část ztraceného bednění hydroizolačním nátěrem.

Reklama
Reklama

Skládáme a betonujeme plot

Další práce, kdy začnete vršit řady betonových tvarovek je vcelku jednoduchá a plot vám roste před očima. Důležité je vyrovnání betonových tvarovek, tak aby byla zachována rovinnost. Pro dokonalé vyrovnání jsme využili plastové klínky. Po třech položených řadách tvarovek jsme do nich sypali zavlhlý beton, který jsme se snažili co nejvíce upěchovat a zhutnit. Beton doporučujeme nedělat příliš řídký, neboť poté dochází k vytékání cementové vody mezi tvarovkami, která se dá později hůře odstranit. Beton jsme nedávali až po vršek tvarovek, ale nechali jsme více než třetinu volnou, tak aby po přidání dalších řad došlo k propojení betonu. Poslední řadu jsme naplnili betonem tak, aby zůstalo cca 5cm volných pro případnou kondenzaci vody pod zakrývací deskou. Do sloupků jsme před betonováním doplnili roxory, tak aby sahaly až do poslední řady. Navlékání tvarovek na tyto roxory bylo potom o něco složitější, ale šlo to.

Reklama
Reklama

Příprava na pojezdovou bránu, branku a plotovou výplň

Na co při stavbě z tvarovek nesmíte zapomenout je vedení chráničky ve sloupcích budoucí pojezdové brány. My jsme si v chráničkách v sloupcích připravili jak kabely pro fotobuňky, tak i napájecí a anténní kabel pro majáček s anténou. Do sloupku pro branku jsme si do vyříznutých tvarovek zabetonovali dva budoucí závěsy (panty), na kterých bude zavěšena konstrukce branky. Do jednotlivých sloupků plotu jsme si připravili pozinkové držáky do kterých přijdou budoucí nosníky plaňkových polí.

Po vytuhnutí betonu v tvarovkách jsme mohli na nejvyšší řady na cementové lepidlo osadit zakrývací desky. Desky jsme k sobě lepili silikonovým lepidlem, tak aby došlo k utěsnění spár.

Reklama
Reklama

Dřevoplastové plotovky, aneb bezúdržbový plot

Jako výplň plotu jsme si objednali dřevoplastové plotovky WPC Guttafence s oboustranným dřevodekorem. Tyto plotovky jsou oproti dřevěným o něco dražší, ale zase jejich deklarovaná bezúdržbovost ušetří náklady za ochranné nátěry. Jako nosníky jsme objednali WPC rýgle Guttafence. Plotovky jsme do těchto nosníků upevňovali provrtáním a osazením vratových šroubů s podložkami a matkami. Tyto nosníky jsme museli následně doplnit o kovové jekly s L profily, neboť se tyto rýgle v dvou metrových délkách pod váhou plotovek prohýbaly. Pro těžší dřevoplastové plotovky doporučujeme zvolit spíš kovové obdélníkové jekly, které mají dostatečnou nosnost.

Reklama

V průběhu stavby plotu jsme si připravili i základnu pro pojezdovou bránu. Jednalo se o více než metr hlubokou jámu do které jsme připravili kopoflexové potrubí s napájecím kabelem pro motorový pohon z domovního rozvaděče a kabely k fotobuňkám s majákem. Do této jámy jsme zabetonovali pozinkový vodící sloup pro pojezdovou bránu.

Reklama

Dřevoplastové plotovky jsme později za pomoci samořezných vrutů do železa připevnili ke konstrukci pojezdové brány a branky. O svépomocné výrobě brány a branky budeme pokračovat v příštím příspěvku.

Reklama

Vzhledem k tomu, že jsme měli v původním drátěném oplocení postavený rozvodný elektrosloupek a vedle něj náš plastový elektroměrný sloupek, tak jsme se rozhodli obezdít plastový sloupek cihlami, na které jsme nanesli přes perlinku lepidlo. Po natření barvou jsme jej nechali zatím v tomto provedení, přičemž do budoucna zvažujeme nanést na něj silikonovou omítku, co nám zbyla z fasády domu. :-)

Reklama

V krátkém časosběrném videu se můžete podívat, jak nám stavba plotu šla od ruky.

Reklama

Náklady

Název položky Cena
kabely, kopoflexka a barva
3 100 Kč
L jekly, matky, šrouby
3 132 Kč
roxory, tekutá lepenka
2 500 Kč
lícové cihly, zakládací a lepící malta
1 367 Kč
plotovky a rýgle
17 645 Kč
štěrk (16/32)
600 Kč
plotové tvarovky, cement, roxory, ztrac. bednění
34 200 Kč
Celkem 62 544 Kč
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Drakovci
Drakovci (37 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

  Michal 8. 6. 2022 7:02:55

  Zdravím, vratové šrouby jste použili pozink ? Nezačali přes zimu některé korodovat ?

  Drakovci

  Drakovci 8. 6. 2022 18:04:29

  Myslím, že to jsou spíš ocelové/nerez a po zimě vše bez koroze. Dokonce i samořezy. 😉

  Michal 8. 6. 2022 18:18:15

  Dík za info, dle fota mi přijdou spíše jako klasika pozink. Ještě dotaz: čím přesně se lepili stříšky ?

  Drakovci

  Drakovci 8. 6. 2022 20:25:17

  Mrazuvzdorným lepidlem na obklady a dlažby. Doporučuji dát tak akorát, protože z případného přečnívajícího lepidla se za deště a mokra tvoří nehezké cementové stékance. 😉

  Michal 11. 7. 2022 16:59:48

  Mohl bych ještě poprosit o konkrétního výrobce/model ? Koupil jsem KNAUF Flexkleber C2TE S1 ale nedrží to :-(

  Drakovci

  Drakovci 12. 7. 2022 8:38:58

  Myslím, že jsme použili lepidlo z Hornbachu, takže nic speciálního a drží dobře. ;-)
  https://www.hornbach.cz/p/lepidlo-na-obklady-a-dlazbu-fx-c2t-mrazuvzdorne-25-kg/7742169/

  Reklama
  Sponzorovaná reklama
  Reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

  Reklama
  Reklama