Jádrové vrtání otvorů pro rozvody rekuperace

Autor: ŽIVĚ 1 (132 příspěvků)
15. 2. 2017
3 komentáře
Příspěvek stavebníka
V dnešním seriálu Svépomocí ŽIVĚ jsme si na přetřes vzali vrtání do stropů. Jak víte, v prvním stropu našeho vzorového domu jsme provedli vyšalování otvorů pro rozvody rekuperace. Druhý strop jsme vybetonovali bez otvorů a budeme do něj vrtat pomocí jádrové vrtačky. Chceme tak zjistit, zda se vyplatí investovat čas a námahu do šalování nebo provést vyvrtání otvorů dodatečně. Která varianta vyhrála se dočtete níže.

Pavel Dvořák ze společnosti HILTI mi přinesl ukázat jádrovou vrtačkou. Předtím, než jsme se pustil do práce, jsme si nejprve obecně řekli, co je to jádrové vrtání. Jádrové vrtání znamená, že když se odvrtá vrt, materiál zůstane vevnitř v korunce. U těžkých litých betonových stropů si musíme dát pozor, aby jádro nepropadlo dolů a nepoškodilo například rozvody.

Jádrové vrtání otvorů pro rozvody rekuperace

Jádrové vrtání se používá také často u komerčních staveb, kdy se může během realizace změnit projekt a předem udělané otvory by se musely zazdít. Tento druh vrtání je tedy v tomto směru výhodnější.

Reklama

Práce s jádrovou vrtačkou

Dále mě zajímalo, zda práci s touto vrtačkou zvládne svépomocný stavebník sám. Od Pavla jsem se dozvěděl, že vrtačka je vybavena mechanickou spojkou, takže v případě, že se korunka ve vrtu zasekne, stroj začne přeskakovat. Z hlediska bezpečnosti tedy práci zvládne každý.

Pozor na vrtání s mokrým chlazením

Vrtání do cihlového zdiva za sucha není nikterak složité a žádné speciální školení není nutné. Situace se mění v případě vrtání za mokra, které je nutné při vrtání do betonu. Při tomto druhu vrtání se používá jiný druh segmentu a vrt se chladí vodou. To znamená, že do stroje jde voda, která prochází skrz korunku, voda pak odplavuje navrtaný materiál pryč. U mokrého vrtání se musí dodržet správný přítlak a poměr vody, abychom zaručili životnost korunky a rychlost vrtání. Při mokrém vrtání je typravidla nutné použít stojan, z ruky se převážně vrtá jen do cihelných materiálů.

Jádrové vrtání otvorů pro rozvody rekuperace
Reklama

Strop z keramiky

Jádrové vrtání jsme zkusili na stropě od Porothermu s MIAKO vložkou bez nadbetonávky. Tato nosná MIAKO vložka je z keramiky a my tudíž nepotřebujeme vrtání s vodním chlazením. Pokud by šlo o klasický strop z betonu, musíme použít vodu na chlazení. Jak ale vyřešit situaci, když na stavbě není voda? Pavel mě informoval, že existuje 10 litrová nádrž, která se natlakuje a je pak schopna zásobovat vrtačku vodou.  Z projektové dokumentace jsme si připravili výkresy rozvodů rekuperace a podle uvedených kvót zakreslili pozice pro vrtání otvorů. V případě potřeby jsme pozice otvorů přesunuli tak, abychom vždy vrtali do keramiky -  tedy do cihlové vložky MIAKO BN a vyhnuli se tak betonu, pro který bychom potřebovali jiný typ vrtacího modulu korunky s vhodnou maticí segmentu. Matrice určená na vrtání do betonu je měkčí.

Jádrové vrtání otvorů pro rozvody rekuperace

Vrtání s vysavačem

Jaké průměry lze s jádrovou vrtačkou dělat?  Při suchém vrtání se menší průměry vrtají klasickou vrtačkou. U větších průměrů lze použít jádrové vrtání za sucha od 50 do 162 mm, vrtání do betonu za mokra do 202 mm, stroje, které vrtají otvory nad 202 mm. Při vrtání je vhodné použít vysavač, protože zvyšuje životnost matrice. Lze do něj i zapnout samotnou vrtačku, což umožňuje synchronizované sání a vrtání. Do jádrové vrtačky je nutné nasadit navrtávací přípravek který pomůže ke snadnému navrtání matrice do cihlové stropu.

Reklama
Jádrové vrtání otvorů pro rozvody rekuperace

Zhodnocení jádrového vrtání

Na otázku, zda je lepší si stropy nejprve vyšalovat nebo si je vyvrtat dodatečně muhu odpovědět, že druhá varianta je určitě lepší. Dodatečné vrtání otvorů bylo mnohem jednodušší a rychlejší než příprava otvorů a šalováním před betonáží. Práci usnadnilo určitě také vrtání do keramických vložek, které je jednodušší než vrtání do betonu.

Galerie

Jádrové vrtání otvorů pro rozvody rekuperace
Jádrové vrtání otvorů pro rozvody rekuperace
Jádrové vrtání otvorů pro rozvody rekuperace
Jádrové vrtání otvorů pro rozvody rekuperace
a 13 dalších
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
ŽIVĚ 1
ŽIVĚ 1 (132 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

  Pavel 15. 2. 2017 21:42:24

  plně souhlasím s vaším komentářem, půjčovny jsou na tohle dobré...když se to použije jen chvíli....něco se neoplatí kupovat a není to ani v možnostech stavebníka...jinak nakupuju nářadí hodně z Lidlu, jsou cenově dostupné a je na ně záruka 3 roky....míchadlo udělalo nejvíce práce a pořád jeden....

  ....jediné sekací kladivo začalo po pár měsících těžké práce zlobit, vypadával sekáč a kabel vynechával....reklamace....dali mě bez váhání nové a ještě lepší...větší.

  jinak nevím čím je nejlepší řezat velkoformátovou 45x90 dlažbu a obklad o síle 10mm do koupelny....napadá mě půjčit Clipper, tzn. velký diamantový kotouč s chlazením pod vodou...řezali jsme s tím velkoformátovou betonovou dlažbu 80mm....nařezal velké množství dlažby a na kotouči to nebylo znát. asi lepší než klasická řezačka s tím jakoby kolečkem, ta ruční, ne?

  Marek 15. 2. 2017 21:32:54

  Tak myslim si, ze po takomto clanku si nikto nekupi jadrovu vrtacku, ale prave uvidi, ze je moznost si ju pozicat. Ja som pocas stavby vyuzil viac krat pozicovne a vzdy maximalna spokojnost. Vyuzil som dokopy asi 4 pozicovne a vzdy islo o profi naradie, ktore by sa mi neoplatilo kupovat (rotacny laser, drazkovacka, 125cm rezacka obkladov...) ale aj stroje ako podna freza ci smykovy nakladac :) Odvtedy vzdy odporucam radsej si na chvilu pozicat profi naradie ako si nakupit hromadu smejdov. Bezne naradie samozrejme mam svoje.

  Pavel 15. 2. 2017 20:55:45

  ono je to všechno pěkné, ale svépomocný stavebník si nebude kupovat jádrovou vrtačku na vyvrtání pár dír, pokud se dá někde půjčit třeba na den a vyvrtat s ní pár otvorů, tak je to jiná.

  já dělal do hotového stropu (miaoko, kari síť + 6cm betonu) díry pro rozvody rekuperace z plastu, potřeboval jsem kruhovou díru 125mm, která potom navazovala na ploché kanály schované v tepelné izolaci podlahy 1.patra.

  rozměřil jsem si a vyznačil kruhem, kde chci díru udělat, vrchní beton jsem odsekával vrtacím kladivem, kari sítě ubrousil úhlovou bruskou...jak už jsem se dostal na miako vložku, tak to šlo o poznání lépe, akorát se musí dávat pozor ať neupadne a neodsekne se větší kus potom ze spodní strany. na beton sekáš ostrý a na miako delší plochý sekáč.

  potom jsem usadil plastové potrubí do roviny do zhotovené díry, tak aby dole nebylo pod budoucí omítkou a nahoře aby se mohla napojit redukce z kulatého na plochý kanál a zbylý prostor vyplnil nízkoexpanzní montážní pěnou....potom ještě zapravil maltou z jedné i druhé strany.

  při větším ulomení miaka, aby malta lépe držela když jsem to nanášel na strop z přízemí, tak jsem tam přidával trochu sádry, dřív to tuhne a dá se tak postupně nahazovat a srovnávat až se místo zcela vyplní a začistí. (to byla ale opravdu hodně velká díra...no prakticky celé miako spadlo)

  Reklama
  Sponzorovaná reklama
  Reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

  Reklama
  Reklama


  Copyright © 2009 - 2023 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajů