Montáž krovu za 5 hodin

Autor: e4 dům svépomocí (130 příspěvků)
13. 4. 2021
5 komentářů
Příspěvek stavebníka
Dnes se v rámci projektu e4 dům svépomocí podíváme, jak jsme stavěli krov DEKWOOD. Ten je vyrobený ze sušených KVH hranolů a opracován na CNC stroji.

Pořízení všeho potřebného

Dům má tvar pravidelného obdélníku a bude mít sedlovou střechu. Nechali jsme si ve Stavebninách DEK nacenit dvě varianty provedení krovu.

 1. Varianta ze surového dřeva, která je levnější

 2. Varianta krovu z vysušených konstrukčních dřevěných hranolů. Tato varianta je cca o ¼ dražší.

Nakonec se majitelé i kvůli použití nakrokevní izolace rozhodli pro variantu druhou. V případě varianty první by totiž surové dřevo mohlo začít pracovat, a tím nakrokevní izolaci poškodit.

Pokud zvolíme krov ze sušených KVH hranolů, ušetříme za impregnaci. Škůdci totiž napadají jen mokré či vlhké dřevo. Během procesu technického sušení se navíc veškeré biologické zárodky škůdců zničí. Dřevo již tedy není nutné dále chemicky ošetřovat.

Montáž krovu za 5 hodin

Pohledové části krovu bylo samozřejmě třeba natřít. Toto nám zabralo celý víkend.

Doteď jsme sice vše prováděli svépomocí, ovšem střechu bychom raději vždy přenechali odborníkům.

Před započetím práce tesařů bylo ale ještě potřeba pořídit dva ocelové nosníky U 220. Ty v jedné části domu použijeme místo dřevěné vaznice. Nosníky jsme přivařili jeden k druhému.

A můžou přijet tesaři

Nejprve tesaři usadili všechny části pozednic a podle výkresu dorovnali přesahy i vzdálenosti pozednic na obou stranách domu. Poté přišlo na řadu vrtání a kotvení pozednic do věnce pomocí závitových tyčí na chemickou kotvu. Jelikož nehrozí žádná tahová síla směrem nahoru, není nutné vyvrtané otvoru zcela zbavovat prachu.

Po pozednicích přišly na řadu vaznice. Jeřáb je nejprve usadil na betonové roznášecí věnce, kde je tesaři spojili dohromady. Vaznice na rozdíl od pozednic zatím nekotvíme. To proto, aby je bylo možné podle krokví případně posunout, a aby všechny spoje správně zapadly.

Montáž krovu za 5 hodin

Během dopoledne stihli tesaři usadit první krokve na krajích a uprostřed domu. Díky nim bylo možné upravit pozice vaznic a namontovat kleštiny.

Zbylé krokve pak přibývaly už jedna po druhé jako na drátkách. A to i díky tomu, že na pozednicích i vaznicích jsou jejich přesné pozice zakresleny už z výroby. Jeřáb tedy podle kladecího plánu umístil postupně každou krokev na její pozici. Tam si ji převzali tesaři a připevnili ji.

Jednotlivé protější krokve se vždy spojí příčnými kleštinami a sešroubují pomocí závitových tyčí.

Potom zbývá už jen dokončit konstrukci přesahu střechy v místě vchodu a vybetonovat základ pro sloupy.

Montáž krovu za 5 hodin

Základ jsme vykopali předem. Betonáž patek jsme ale provedli až po usazení a montážním přišroubování sloupků. Díky tomu byla betonáž přesná a my jsme si ušetřili práci s vyměřováním patek.

Díky šikovné partě tesařů jsme měli krov na hrubo postavený za jeden den, respektive za 5 hodin. A to při 6 tesařích, z nichž 2 připravovali dole jednotlivé části a 4 pracovali na střeše. Následující den dorazili na stavbu ještě dva tesaři dotáhnout všechny matice u závitových tyčí a namontovali malé kleštiny na vrchní část krokví.

Montáž krovu za 5 hodin
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
e4 dům svépomocí
e4 dům svépomocí (130 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

  mates 15. 4. 2021 7:08:45

  @Pavel Tesárek: Díky za info, už to vidím (výkres a video 7:20), je tam o cca třetinku větší rozpon, a to by vaznice 240/180 už měla docela průhyb.
  Ta cena je zajímavá. Sice tam nejsou vikýře, ale je to zase KVH. Tipuju, že tesařina bude oproti klasice levnější, když je to takto předpřipravená stavebnice a téměř není nutné nic měřit a řezat.

  Pavel Tesárek

  Pavel Tesárek 15. 4. 2021 4:14:28

  U svařence prováděl výpočet a výkres statik. My jsme se drželi projektové dokumentace http://prntscr.com/11bkmel Cenu mám zatím pouze ke krovu (na montáž ještě nemám fakturu). Plocha střechy je 235m2. Dům i s přesahy má konkrétně 16,7x10,6, délka šikminy je 7m. Cena bez DPH včetně dopravy a skládání byla 154.000 Kč

  mates 14. 4. 2021 21:58:21

  Zdravím,
  bylo by možné uvést (alespoň orientačně) cenu tohoto krovu z KVH od DEKu a cenu za jeho montáž? Diky.
  Jo a ještě - proč ten ocelový svařenec na pozici vaznice - bude tam nějaké vyšší zatížení?

  Pavel Tesárek

  Pavel Tesárek 13. 4. 2021 15:44:08

  Zdravím Michale, krov s opracováním na CNC se objednával podle projektu. Stejně jsme to řešili i na minulé stavbě a vždy vše sedělo jak mělo. Držím palce ať se stavba daří!

  Michal 13. 4. 2021 13:55:17

  Díky za článek, chci se zeptat jestli jste krov před CNC opracováním zaměřovali na stavbě nebo stačilo dodat projektovou dokumentaci? Řeším teď objednávku pohledového krovu s opravováním na CNC stroji ve fázi kdy začínáme hrubou stavbu ale tesaři mě odrazují že to nikdy přesně nesedne kvuli nepřesnostem na stavbě a je lepší to řezat až po zaměření.

  Sponzorovaná reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...  Copyright © 2009 - 2023 Stavební Postupy s.r.o. Obchodní podmínkyZásady ochrany osobních údajů