1. e4 dům svépomocí /
  2. Bednění stropů ze stropních dílců

Bednění stropů ze stropních dílců

e4 dům svépomocí
e4 dům svépomocí
23. 3. 2021
Inspirace
Žádné komentáře
Tentokrát se v našem projektu e4 dům svépomocí připravujeme na skládaný strop Porotherm. Ten je ale nutné předem dokonale podepřít.

V půjčovně stavebnin DEK nám sestavili podrobný plán a spočítali všechny podpěry, které na podepření stropu budeme potřebovat. My je teď musíme roznosit a podle plánu postavit.

Pro bednění jsme si zajeli do půjčovny PERI, kde byla připravena naše zakázka ze stavebnin DEK.

Jde se na to

Nejdřív jsme si všechny komponenty nanosili do garáže a poté začali s rozmisťováním stojek v obývacím pokoji. Aby se nám se stojkami lépe manipulovalo, rozložíme si prvně trojnožku. Díky ní bude později stojka sama držet. Abychom ochránili hydroizolaci, podložili jsme trojnožky u stěn odřezky z prken.

Stropní stojku poté postavíme k trojnožce a zajistíme hákem a maticí. Všechny matice dotahujeme pouze rukou. K bednění tak nepotřebujeme žádné další nářadí.

Bednění stropů ze stropních dílců

V místnosti jsme si nejprve rozmístili dvě stojky na délku dřevěných nosníků. Na stojky jsme poté nasadili hlavy a umístili nosník. Následně jsme vyzvedli stojky i s nosníkem na úroveň obvodového zdiva.

Vzdálenost dřevěných trámů pod budoucími POT nosníky nesmí překročit 1,8 m. Stojky podepírající dřevěný trám můžou být od sebe maximálně 1,5 m.

Podle technické příručky Porotherm je nutné u nosníků zajistit vzepětí v poměru 1:400. V místnosti široké 4 m má být tedy nosník uprostřed místnosti o 1 cm nadvýšen oproti krajním stěnám. V praxi se vzepětí řeší také tak, že se dřevěné trámy pod POT nosníky urovnají do vodováhy a teprve po umístění nosníků a MIAKO vložek se od středu místnosti zajistí potřebné vzepětí.

Bednění stropů ze stropních dílců

My jsme vzepětí nastavili předem podle vodováhy položené na nosníku. Podle potřeby stropní stojku přizvedneme na požadovanou hodnotu. Poté podle vodováhy urovnáme všechny stojky s nosníky.

Nakonec umístíme další stojky na střed 3m nosníků. Můžeme přistoupit k ukládání stropní konstrukce.

Bednění je připraveno. Nyní nás čeká návštěva stavebnin DEK a koupě těžkého asfaltového pásu, který bude položen na zdivu. Na něm poté budou poskládány POT nosníky.

Bednění stropů ze stropních dílců

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Na kazdou otazku, kde tazatel nedoda vsechny relevantni a podstatne informace lze vzdy odpovedet mnoha ruznymi zpusoby, a v mnoha pripadech je to v dusledku mnohdy i spatne/fatalne.

Z fotografie je videt tepelne=nekvalitni stav steny. Pokud medene trubky nebudete izolovat, tak ty budou stenu v prostoru mezi sadrokartonem i castecne vytapet. 
Nevyhoda bude, ze mene tepla se Vam dostane dovnitr prostoru (pred sadrokartonem). 
ALE obrovska vyhoda pro Vas (kterou si patricne zaplatite v cenach energii) bude snizeni rizika kondenzace a plisni v danem prostoru. To bylo reseni ktere v dane nemovitosti za poslednich cca 40let provozu te nemovtosti bylo pro puvodni provozovatele teto nemovitosti akceptovatelne a fungovalo relativne dobre.

Pokud si ty medene trubky TED/NYNI zaizolujete, tak usetrite penize a energie za vytapeni , ALE protoze to neudelate dostatecne "kvalitne", pak Vam garantuji ze v danem prostoru mezi Sadrokartonem a tou zoufalou stenou Vam tam zacne kondenzovat voda, coz je nutna podminka k tomu, aby Vam tam zacli rust plisne. Pocitejte cca do 5let, v zavislosti kolik lidi v dane mistnosti bude bydlet, a na jakou teplotu budete topit. Aby jste tam tu plisen nemel, musel by jste resit paronepropustne oddeleni, a vyresit teplene mosty. 

Zoufalost situace je take na fotografii zelena PE trubka, kde je pravdepodobne voda, rekneme s teplotou +9stupnu. A kousek od ni topeni, takze tak jako si nekdo pestuje ve sklepe Marihuanu, tak tady si budete garantovane vyrabet kvalitni a hustou vrstvu plisne. (nebot to splnuje vsechny nutne podminky prizniveho rustu pro plisne).  
  
Posledni komentar je take o tom, ze sadrokartonove konstrukce MUSI byt tepelne oddeleny od zdroju tepla, protoze pokud budete mit tepelny vodni okruh vytapeni napriklad rizeny ON-OFF stylem, pak Vam bude sadrokartonova konstrukce Praskat/Lupat = akusticky pracovat, a to se pak v noci kuli tomu praskani v Sadrosu treba ani nevyspite (se zapnutym topenim). 

Takze jak vidite, na Vasi zcela jednoduchou otazku jestli si tu Vasi trubku zaizolovat lide nemusi jednoznacne odpovedet jesti ANO nebo NE.

marek.stepan

Na kazdou otazku, kde tazatel nedoda vsechny relevantni a podstatne informace lze vzdy odpovedet mnoha ruznymi zpusoby, a v mnoha pripadech je to v dusledku mnohdy i spatne/fatalne. Z fotografie je videt tepelne=nekvalitni stav steny. Pokud medene trubky nebudete izolovat, tak ty budou stenu v prostoru mezi sadrokartonem i castecne vytapet. Nevyhoda bude, ze mene tepla se Vam dostane dovnitr prostoru (pred sadrokartonem). ALE obrovska vyhoda pro Vas (kterou si patricne zaplatite v cenach energii) bude snizeni rizika kondenzace a plisni v danem prostoru. To bylo reseni ktere v dane nemovitosti za poslednich cca 40let provozu te nemovtosti bylo pro puvodni provozovatele teto nemovitosti akceptovatelne a fungovalo relativne dobre. Pokud si ty medene trubky TED/NYNI zaizolujete, tak usetrite penize a energie za vytapeni , ALE protoze to neudelate dostatecne "kvalitne", pak Vam garantuji ze v danem prostoru mezi Sadrokartonem a tou zoufalou stenou Vam tam zacne kondenzovat voda, coz je nutna podminka k tomu, aby Vam tam zacli rust plisne. Pocitejte cca do 5let, v zavislosti kolik lidi v dane mistnosti bude bydlet, a na jakou teplotu budete topit. Aby jste tam tu plisen nemel, musel by jste resit paronepropustne oddeleni, a vyresit teplene mosty. Zoufalost situace je take na fotografii zelena PE trubka, kde je pravdepodobne voda, rekneme s teplotou +9stupnu. A kousek od ni topeni, takze tak jako si nekdo pestuje ve sklepe Marihuanu, tak tady si budete garantovane vyrabet kvalitni a hustou vrstvu plisne. (nebot to splnuje vsechny nutne podminky prizniveho rustu pro plisne). Posledni komentar je take o tom, ze sadrokartonove konstrukce MUSI byt tepelne oddeleny od zdroju tepla, protoze pokud budete mit tepelny vodni okruh vytapeni napriklad rizeny ON-OFF stylem, pak Vam bude sadrokartonova konstrukce Praskat/Lupat = akusticky pracovat, a to se pak v noci kuli tomu praskani v Sadrosu treba ani nevyspite (se zapnutym topenim). Takze jak vidite, na Vasi zcela jednoduchou otazku jestli si tu Vasi trubku zaizolovat lide nemusi jednoznacne odpovedet jesti ANO nebo NE.

První rok stavby e4
První rok stavby e4