1. Svépomocí ŽIVĚ /
  2. Základy a deska /
  3. Postup stavby krok za krokem /
  4. Zavážení a hutnění prostoru desky

Zavážení a hutnění prostoru desky

ŽIVĚ 1
ŽIVĚ 1
17. 8. 2015
Inspirace
2 komentáře
Po dokončení kanalizačních rozvodů byl objednán bagr s úkolem zavézt prostor desky materiálem z výkopu základů. Ze základů jsme měli k dispozici v podstatě písek, který se výborně hodil na podsypávání a obsypávání kolem kanalizačního potrubí a využili jsme jej také pro zaplnění zbývajícího prostoru.

K hutnění materiálu pod deskou jsme si v půjčovně stavebnin DEK zamluvili vibrační pěch (žábu) a vibrační desku (žehličku). Pěch byl využíván na hutnění pískové zeminy. Navážení a rozhrnování písku bagristou probíhalo ve dvou vrstvách, aby bylo možné materiál dostatečně zhutnit. V předchozí etapě jsme kanalizační trubky z důvodu dodržení sklonu podkládali různým materiálem, který byl zrovna po ruce. Při zavážení desky byl tento provizorní materiál postupně odstraňován a kanalizační potrubí zasypáváno a ručně hutněno pomocí velké palice. Finální 10 centimetrovou vrstvu štěrku, který nám dovezli z betonárky CEMEX, bagr rozhrnul po celé ploše desky. S vibrační deskou (žehličkou) jsem štěrk „utáhl“ a deska tak byla připravena na pokládku kari sítí a stavbu bednění (šalování). Ne vždy se nám vše daří tak, jak bychom si při stavbě představovali. Bagrista nám omylem zasypal zeminou zemnící drát, který byl vyveden uvnitř domu v prostoru budoucí skříně s jističi. Všiml si toho až následující dny jeden stavebník, který dorazil na workshop. Protože by bylo komplikované vše znovu vyhrabávat, rozhodli jsme se zemnící drát napojit na blízký vývod hromosvodu a přivést jej dodatečně chráničkou do domu. Tímto ještě jednou děkujeme pozornému stavebníkovi. TIP: V předchozím videu najdete pokládku ležaté kanalizace. V příštím videu se podíváme na video z workshopu, na kterém jsme rozmisťovali kari sítě a stavěli bednění kolem desky.

Otázka Jaký materiál budete používat na zavážení své desky? Pište prosím do komentářů.

Náklady

Název položky Cena

Zapůjčení vibračního pěchu

600 Kč

Zapůjčení vibrační desky

550 Kč

Finální vrstva štěrku

7 088 Kč

Bagr na zavážení desky

7 125 Kč

Celkem 15 363 Kč

Galerie

Urbi 27. 10. 2015 19:08:33

Pavle, ještě jeden dotaz - jakou desku jste používal při pěchování šterku? Myslím jakou hmotnost desky? Díky moc

Urbi 23. 10. 2015 19:25:42

Pavle, kolik tun štěrku jste použili? Teď objednávat na svou ZD a potřeboval bych cenové srovnání. Je cena 7 088Kč včetně DPH a dopravy? Odkud Vám to z cemexu dovezli a jak daleko jste to měl? Dovezli vám to přímo z betonárky nebo z lomu? Díky moc za info:-) Vašek

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji
S ÚSMĚVEM A LEHKOSTÍ: S cihlou stavíte rychleji