1. Svépomocí ŽIVĚ /
  2. Základy a deska /
  3. Postup stavby krok za krokem /
  4. Pokládka ležaté kanalizace

Pokládka ležaté kanalizace

ŽIVĚ 1
ŽIVĚ 1
13. 8. 2015
Inspirace
Žádné komentáře
Etapu pokládky ležaté kanalizace jsme svěřili do rukou odborníků. I když na ni v uvozovkách nic není a někteří stavebníci se do této etapy pouštějí svépomocí, my jsme se rozhodli povolat řemeslníky.

S kladením trubek jsme začínali v místě prostupů ven z domu. Prostupy byly připraveny již z betonování základů a tvořila je KG trubka o průměru 160 mm. Kanalizační potrubí pod deskou se dle výkresu provádělo z trubek o průměru 125 mm. Kladení potrubí bylo prováděno dle výkresů kanalizace, které jsou součástí naší projektové dokumentace. Řemeslníci mi prozradili, že podle normy je nutné u odpadní kanalizace dodržet sklon 3 cm na 1 metr délky potrubí. V případě odvodu pouze dešťové vody, v našem případě z prostoru rovné střechy nad garáží požaduje norma 1cm sklonu na 1 metr délky potrubí. Sklon byl po celou dobu práce kontrolován pomocí dlouhé vodováhy. Některá místa vyžadovala vykopání zeminy a položení potrubí do větší hloubky. Jinde bylo zase nutné podložit potrubí kusy betonu a jiným materiálem. Beton ani jiné ostré předměty nesmí pod trubkami zůstat. Při zasypávání prostoru desky pak bude nutné důkladně podsypat a obsypat trubky pískem a veškeré provizorní podpěry odstranit. Tloušťka betonu základové desky bude 15cm. Potrubí bylo ukládáno tak, aby nad deskou vyčnívala hrdla trubek. 

TIP: V předchozím videu jsme betonovali ztracené bednění. V příštím videu se podíváme na zavážení a hutnění prostoru desky.

Otázka

Realizovali jste nebo plánujete realizovat pokládku kanalizace pod deskou svépomocí bez asistence řemeslníků? Odpovědi pište prosím do komentářů.

Náklady

Název položky Cena

Pokládka kanalizace - doprava a práce

3 480 Kč

Kanalizační materiál

5 547 Kč

Celkem 9 027 Kč

Galerie

Přílohy

Výkres kanalizace – základy

Výkres kanalizace – 1.NP

Výkres kanalizace – 2.NP

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4