Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Sádrové omítky a sádrokartony (ne)svépomocí

Podzim se u mě nesl ve znamení změny zaměstnání, což se pozitivně odrazilo na naší finanční situaci, ale zároveň omezilo čas, který jsem mohl stavbě věnovat.

Výsledkem bylo to, co jsme již delší dobu zvažovali, tzn. pozveme si na některé finální práce řemeslníky. Za prvé budou výsledky této fáze při užívání stavby viditelné (Zuzka mi vyhrožovala fyzickým násilím v případě výraznějších vad na kráse, když to budu dělat sám) a za druhé jsme se trochu opozdili proti původnímu harmonogramu (kdo z vás ne?:-)) a jelikož chceme letos bydlet, museli jsme práce trochu popohnat.

První na řadě byly omítky. Nakonec jsme zvolili sádrové pro jejich lákavé papírové vlastnosti a snadnou opravitelnost. A nesmím zapomenout na rychlou realizaci stylem "vše v jednom kroku".

Firmu jsme začali poptávat začátkem února, k realizaci ale došlo až na přelomu března a dubna kvůli nízkým teplotám. Prostě jsem to nechtěl uspěchat a ani samotná firma mi to nedoporučovala. U sousedů na omítky vlétli o cca 14 dní dříve, když v noci ještě mrzlo, přičemž neměli ani zateplený strop, tak jsem zvědav, jestli se to na kvalitě jejich omítek nějak podepíše.

Jelikož už máme hotové podlahy, nakoupili jsme lepenku A330 na jejich zakrytí. Účel splnila skvěle. Dále jsme se sádrovými omítkami resp. jejich tloušťkou nepočítali při elektroinstalaci, takže krabice byly trochu utopené a raději jsem nakoupil nástavné rámečky od Koposu, ale asi to ani nebylo potřeba.

Pozitivní zprávou bylo to, že není nutné zahazovat šlice po elektroinstalaci, strojní omítky vše schovají. Negativní bylo to, že jsem většinu šliců zaházel týden před obhlídkou stavby, takže třeba příště :-(.

Samotná realizace proběhla bez problémů - první den hoši zakryli okna (APU lišty), očistili stěny, napenetrovali je a osadili rohy. Další dny se stříkalo. Za 3 dny bylo hotovo. S výsledkem jsme byli maximálně spokojeni, stěny byly krásně hladké. Po vyzrání se sem tam udělaly drobné půchýřky, lehce jsem tato místa přebrousil a stěna je opět dokonale hladká. Každý, kdo nám přijde na návštěvu nebo obhlídku stavby, si na stěny musí sáhnout :-) 

V mezičase jsme natáhli do lepidla a perlinky koupelnu a WC. Na WC budou obklady do výšky 1,8 m. Původní plán byl i zde udělat sádrovou omítku, jenže mi přišlo zbytečné ji dělat v celé výšce místnosti, když bude vidět pouze horních 80 cm a na sádře prý stejně špatně drží obklad. No a taky jsem si to chtěl prostě vyzkoušet, tak jsem koupil pytel Rigipsu a omítku si na WC v tenké vrstvě natáhl sám. Ze začátku to moc nešlo a vypadalo to děsně (hned jsem si vybavil Zuzku s paličkou na maso), jenže pak přišlo na řadu filcování a mokrá houba všechno krásně vyhladila a sjednotila. Se strojními omítkami se to nedá srovnat, ale koukat se na to dá a pak to ještě trochu přebrousím. 

Omítky jsme nechali schnout 3 týdny a pak naběhli sádrokartonáři. Ti namontovali komplet profily, do nich nastrkali posledních 8 cm vaty (co jsem zběžně zkontroloval před zakrytím, tak velice pečlivě), stropy zaklopili, vše zatmelili, přebrousili, namontovali půdní schody a na závěr v podhledech natáhli eletroinstalaci a připravili otvory na světla. Nakonec budou na přání Zuzky v obýváku bodovky, přestože se tato varianta příliš nedoporučuje. Snad to bude vypadat dobře a hlavně snad bude místnost rovnoměrně osvětlená. Na zkoušku se koupilo a namontovalo několik LEDek a ten rozptyl světla je mnohem větší, než jsem původně očekával, takže by to mělo být v pořádku. Jen asi koupíme slabší žárovky, ty současné díky velkému rozptylu světla trochu nepříjemně svítí do očí.

 Tato etapa nás stála 160.000 Kč, ale výrazně nás posunula k vysněnému stěhování a hlavně na výsledek práce bude radost se koukat, takto rovné stěny a stropy bychom v životě neudělali.

 

 

 

Náklady

Název položky Cena
Lepenka A330 2 072 Kč
Sádrové omítky Knauf 80 000 Kč
Sádrokartony 76 476 Kč
Celkem 158 548 Kč

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

4 komentáře

 • Odkaz Komentáře Zuzka a Honza středa, 18 říjen 2017 17:31 napsal(a) Zuzka a Honza

  Zdravím, omlouváme se že píšeme až tak pozdě. Zasílám odkaz na sádrokarton http://cmgips.mypage.cz. Pán odvedl kvalitní práci, můžeme jen doporučit.

  Sárové omítky nám dělal Martin Kuncl - ale nevím, nejspíš už je máte hotové http://www.omitky-sadrove.com/. Jinak s realizací jsme také moc spokojeni

  My omítky 1-2 penetrovali a pak se nanesla barva.

 • Odkaz Komentáře Radeczek středa, 18 říjen 2017 14:47 napsal(a) Radeczek

  Zdravím vlašimáci, mohu se zeptat kdo vám dělal sádrokarton. Díky

 • Odkaz Komentáře Stavebníci čtvrtek, 29 červen 2017 08:58 napsal(a) Stavebníci

  Ahoj, chci se zeptat, jsme ve fázi kdy se chystáme malovat. A nejsme si jisti zda sádrové omítky penetrovat nebo ne. Někdo nám říká že to doporučené není, na internetu píší pravý opak, mohu se vás zeptat, jak jste to vyřešili?
  Mockrát děkuuji

 • Odkaz Komentáře Tomi85 neděle, 07 květen 2017 21:56 napsal(a) Tomi85

  Zdravím, mohu poprosit o název firmy na sádrové omítky? Díky

Zuzka a Honza

Honza

Věk: 31
Koníčky: sport, stavba
Zaměstnání: neuvedeno

Zuzka

Věk: 31
Koníčky: zvířata, četba, sport, stavba
Zaměstnání: neuvedeno

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 949 m2
Zastavěná plocha domu: 193 m2
Podlahová plocha domu: neuvedeno
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: 2 300 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 514 690 Kč

Související články

HVĚZDNÁ OMÍTKA BAUMIT STARTOP

HVĚZDNÁ OMÍTKA BAUMIT STARTOP
Společnost Baumit, spol. s r.o. představuje druhou část kampaně, jejíž nosným produktem je hvězdná moderní omítka Baumit StarTop s rychleschnoucím povrchem využívajícím tzv. Drypor efekt. Mezi hlavní změny kampaně oproti jarní části…

Špatná zvuková izolace v bytě trápí více než 60 % Čechů

Špatná zvuková izolace v bytě trápí více než 60 % Čechů
Více než dvě třetiny Čechů trápí hluk v jejich stávajícím bytě. Ve většině případů jde o rušivé zvuky z ulice nebo od sousedů. Vyplynulo to z průzkumu, který před nedávnem…

Štuky, parapety a hrubé strojky na elektro

Štuky, parapety a hrubé strojky na elektro
Minule jsme končili článkem o topení a betonových podlahách. Jakmile podlahy zaschly, aby se po nich dalo v klidu chodit, domluvil jsem si s kamarádem zedníkem štukování. V sobotu v 7h…

Diskuzní fórum

  • Opěrná zídka
  • Jde mi spíše o to, jestli ty 3 řady 20 ZB vydrží tlak patky z pergoly. Druhá strana pergoly...
  • Autor nedeto | 24. zář 2018 09:12