Nemáte klimatizaci? Připravte se na letní parna pořízením ventilátoru!

Komerční

Přestože je klimatizace nejúčinnějším způsobem ochlazení domácnosti či kanceláře, náklady na její pořízení a servis jsou vysoké a při špatném používání je nebezpečná i pro vaše zdraví.

S přicházejícími teplými dny je proto dobré se zamyslet, zda do vaší domácnosti, kanceláře nebo provozu nepořídit ventilátor či ochlazovač vzduchu.

Ventilátory nevysouší vzduch a jejich pořizovací cena začíná od několik set korun. Navíc vás nevystavují teplotním šokům při příchodu z venkovních tropických teplot do překlimatizované místnosti. I větráky je ale samozřejmě potřeba používat správně, umístit je tak, aby na vás nefoukaly z moc velké blízkosti, a nechat je pomocí automatického otáčení vířit vzduch rovnoměrně po celém prostoru.

Základní verzí jsou stolní ventilátory, které lze umístit na stůl nebo polici a pohodlně přenášet tam, kde jsou zrovna zapotřebí. Některé mají také klips, kterým je připevníte ke hraně stolu, aby vám co nejméně překážely. Větráky často oscilují, aby zchladily co největší prostor, a většinou lze vybírat z několika rychlostí ventilace.

Rozměrově vyšší variantou jsou stojací ventilátory, které jsou určené k umístění na zem a mívají nastavitelnou výšku. Pro větší bezpečnost doporučujeme sáhnout po ventilátorech, jejichž lopatky jsou zakryty kvalitní ochrannou mřížkou.

ochlazovac vzduchu kanlux

Obr.: Ochlazovač vzduchu Kanlux

Atraktivním designem i nenáročností na prostor vynikají sloupové ventilátory. Jejich nevýhodami bývá nižší výkon i fakt, že proudění vzduchu probíhá pouze u země. Často jsou proto kombinovány s čističkami vzduchu. Kvalitní multifunkční ochlazovače vzduchu, které vzduch zároveň čistí a zvlhčují, se hodí především do suchých prostor. Oproti klasickým ventilátorům jsou méně hlučné.

Chcete využívat ventilátor i v zimě? Sáhněte po teplovzdušných ventilátorech, které foukají teplý i studených vzduch.

Kromě ochlazení místnosti a přívodu čerstvého vzduchu slouží některé ventilátory také k odvádění pachu a vlhkosti. Oblíbené jsou koupelnové ventilátory, které jsou určeny k montáži do stěny v kuchyni, koupelně či na toaletě.

sloupový ventilator venico

Obr.: Sloupový ventilátor Venico