Bourání a elektřina

Příspěvek stavebníka

Vzhledem k tomu, že byt něměl vhodnou dispozici, bylo nutné ji změnit. Z původních 2+1 na 2+kk. V plán bylo přesunout kuchyň a z původního obýváku a ložnice, udělat jeden velký prostor s kuchynským koutem. Původní chodbičku do kuchyně jsme měli v plánu přepažit a tím by vznikla prádelna. Jediné, co mělo zůstat bez zásahu byla koupelna a záchod.

Já byla jediná asi docela bez nervů, ale celý zbytek rodiny jančil, jak to budeme dělat, co s tím atd. Nakonec se mnou jel táta, kouknul na byt a začalo přetahování. Táta neviděl nutnost předělávat byt, stačilo jen vyměmit dveře, natřít stěny a bylo by to. Jenže to já nechtěla a tak jsem si vlastně vyplakala svolení, že to můžu udělat a že mi pomůže. Ještě ten den jsem vybourala starou špajzku. Druhý den přijel přítel, mamka s taťkou a začalo bourání. Kupodivu to šlo všechno hezky od ruky, Bourání jedné příčky bylo do oběda hotové. Jenže, co se sutí? Jak ji dostat ze čtvrtého patra? Napadla nás taková ta velká spojovaná trubka, jenže jak jsme zjistili, je děsně drahá. Tak jsem vymyslela kladku. K balkonu táta připevnil nějakou trubku a přes tu jsem spouštěli kyblíky se sutí. Dost nás překvapili sousedi, kterým přišlo jako dobrý nápad mýt balkon a věšet bílou várku prádla na balkon pod námi. No nic.

Nakonec jsme měli za dva dny práce vybouráno, odvezeno, a chybělo začistění. A v tomto okamžiku přichází první projev mé unáhlenosti. Když jsme kupovali byt, nenapadlo nás, že budeme muset dělat elektřinu. Prostě by se to prodlužkou nějak natahlo. Jenže táta, když to viděl, prohlásil že, mě nenechá zabít elektrickým proudem a tak se dělala elektřina.

Můj úkol byl nakreslit plánek bytu a v něm zakreslit zásuvky a vypínače světel pro elektrikáře. No podle mě to bylo jasně čitelné a pochopitelné, ale elektrikář to prý nepochopil a volali jsem si dlouho a často. Zajímavé zjištění proběhlo v obchodě. Když se na střední brala elektřina, asi jsem chyběla. Vůbec jsem netušila, že existuje nějaké řezení typ 1, 6, 24,159 a co já vím ještě. Zásuvky a vypínače jsou děsně drahá věc. Když jsme chtěli 16 zásuvek a pár vypínačů, platili jsme přes dva tisíce a to jsme se snažili vybírat ty nejlevnější. Proč dvojzásuvka s pootočenou horní zásuvkou stojí asi o 30 procent víc než s neotočenou mi hlava nebere dodneška.

Hloupé bylo, že v době, kdy se dělala elektřina, já v bytě už bydlela. No bydlela je silné slovo, spíš tak squattovala. Fungovala mi jen jedna zásuvka v celém bytě, vařila jsem na jednoplotýnce, pouštěla si rádio a všude svítila svíčkou. Naštěstí tohle období trvalo jen asi deset dní a přes víkend byla dozapojená celá elektřina. Pak jsem si nechala začistit omítky po elektřině a vybourané stěně a už to zase začalo vypadat jako byt, i když jsem cestou do spacáku na karimatce přeskakovala pytle se štukem a kýble barvy.

Příště podlahy.

Fotogalerie

Bourání a elektřina
Bourání a elektřina<br />původní kuchyň
Bourání a elektřina<br />pův. ložnoice
Bourání a elektřina<br />stěna, která se bourala
Bourání a elektřina<br />obývák
Bourání a elektřina<br />špajzka před
Bourání a elektřina<br />po
Bourání a elektřina<br />první je venku
Bourání a elektřina
Bourání a elektřina
Bourání a elektřina<br />a je dole
Bourání a elektřina
Bourání a elektřina
Bourání a elektřina
Bourání a elektřina
Bourání a elektřina
Koupě bytu a vše s tím spojené
Předchozí článek autora
05.09.2018 14:20 2865 zhlédnutí
Koupě bytu a vše s tím spojené
Ahoj stavebníci! Já jsem Bára, je mi čtvrtstoletí a jsem...

Stavební etapa: elektroinstalace

Název položky Cena
vypínače 2 300 Kč
ftura, sadroš 1 690 Kč
suť 600 Kč
elektrikář 40 000 Kč
Celkem 44 590 Kč

2 komentáře

Martin
napsal(a) Martin/25. led 2019 06:46

Ta elektřina nic moc !

Odkaz Komentáře
Silvie
napsal(a) Silvie/22. pro 2018 17:54

Dobrý den, mohu se zeptat jak jste stěny bourali? Kladivem? Nebo je možno zbíječkou tak, aniž by popraskaly stěny sousedům? Děkuji

Odkaz Komentáře