Pokládka dlažby v koupelně

ŽIVĚ 1
ŽIVĚ 1
8. 9. 2018
Inspirace
Žádné komentáře
Dlažbu do obou koupelen našeho vzorového domu jsme si vybrali ve vzorkovně kermaických obkladů značky RAKO. Den před zahájením realizace dorazil všechen potřebný materiál včetně hydroizolace, lepidla, spárovací hmoty, silikonů a samozřejmě keramických obkladů.

Na podlahu koupelny v druhém nadzemním podlaží jsme zvolili dlažbu RAKO série Faro DARSU719 formátu 15 x 60 cm. Do druhé koupelny v prvním nadzemním podlaží jsme vybrali dlažbu RAKO série CONCEPT DAA44600 o formátu 45 x 45 cm.

Co udělat před pokládkou dlažby

Po kontrole rovinnosti stěn, oškrábání zbytků omítky a dalších nerovností, místnost vyluxujeme a můžeme začít s penetrací. K penetrování používáme hloubkovou penetraci RAKO PE 201, kterou ředíme maximálně v poměru 1:1. Aplikaci penetrace na stěny i podlahu provádíme válečkem a penetrujeme vždy takzvaně do kříže.

Dopojení sifonu sprchové vaničky

V době, kdy jsme lili podlahu v koupelně, jsme ještě neměli vybranou sprchovou vaničku. Prostor pro sifon jsme tedy před litím zašalovali. Bylo nutné před pokládkou dlažby sifon dopojit a místo vybetonovat.

Pokládka dlažby v koupelně

Střed sifonu umístíme přesně dle výkresu konkrétní vaničky a následně provedeme doizolování podlahy polystyrenem. Sifon vaničky obalíme mirelonem, abychom jej od betonu oddilatovali a následně provedeme betonáž. Obdobným způsobem dobetonujeme prostor kolem odpadního potrubí u vany.

Aplikace hydroizolace

Dalším krokem přípravy povrchu před pokládkou dlažby je aplikace jednosložkového hydroizolačního nátěru RAKO SYSTEM SE1 a těsnících pásků do koutů s označením RAKO SYSTEM SE5. Hydroizolační nátěr po otevření promícháme a štětcem aplikujeme na stěnu. Hydroizolaci nenanášíme přímo do koutů místností (přechod stěna/podlaha), ale vynecháme asi jeden centimetr na každou stranu. Po nanesení hydroizolačního nátěru vložíme do koutu připravenou těsnící pásku.

Pokládka dlažby v koupelně

Abychom mohli lépe těsnící pásek přehnout, nastřihneme ho do poloviny jeho šířky. Štětcem pak dotvarujeme roh i napojení na vrstvu hydroizolace. Po zaschnutí první vrstvy hydroizolace RAKO SYSTEM SE1 aplikujeme vrstvu druhou, abychom si pojistili její nepropustnost. V místě sprchového koutu aplikujeme hydroizolační nátěr do výšky přibližně dvou metrů, kolem vany stačí zhruba jeden metr.

Jak schovat dořezy dlaždic

Před zahájením pokládky dlažby si důkladně přeměříme celou místnost a spočítáme nutné dořezy. Dořezy se snažíme vždy směřovat do míst, která nejsou pohledová. V našem případě budeme podélné krácení dlažby směřovat na stranu místnosti, kde bude řez schován pod vanou a umyvadlovou skřínkou. Na protější, pohledové straně, začneme tedy pokládku z celých dlaždic.

Pokládka dlaždic

K lepení dlaždic i obkládaček v koupelně používáme lepidlo RAKO SYSTEM s označením AD530. Lepidlo naneseme ozubeným hladítkem s výškou zubu deset mm na podlahu opatřenou hydroizolací a současně stěrkujeme dohladka tenkou vrstvu lepidla na rub dlaždice, čímž zvýšíme její přilnavost.

Pokládka dlažby v koupelně

Hodí se ruční řezačka, úhlová bruska i štípací kleště

Podélné i příčné řezy dlaždic provádíme na ruční řezačce. Při řezání koutů nebo potřebě drobného zbroušení dlažby, použijeme úhlovou brusku s diamantovým kotoučem. Drobné výřezy například pro vodovodní potrubí můžeme vylomit pomocí standardních štípacích kleští. Pokládku dlaždic v koupelně je vhodné si rozdělit na dva dny. První den provést pokládku dlaždic ve 2/3 místnosti a následující den, když je již položená dlažba pochozí, provést dokončení pokládky, včetně budoucího detailu napojení podlahy v místě obložkových zárubní.

Pokládka dlažby v koupelně

Spárovací hmota

Na oba typy dlaždic jsme použili šedivou spárovací hmotu MANHATTAN s obchodním označením RAKO SYSTEM GF DRY 121. Před aplikací spárovací hmoty vyčistíme spáry od zbytků lepidla a prachu. Spárovací hmotu je vhodné rozmíchávat ručně, vždy v čisté nádobě. Nenanášíme ji do rohů, ani do míst napojení dlažby a obkladů na stěnách. Tam budeme po dokončení celé koupelny aplikovat silikon ve stejné barvě, jako je spárovací hmota. Pro nanášení spárovací hmoty používáme gumovou spárovací stěrku. Důležité je pečlivě vyplnit všechny spáry a stírat spárovací hmotu tak, aby ji na dlažbě zůstávalo co nejmenší množství. Mytí spár dlažby provádíme molitanovým hladítkem. Tento postup opakujeme tak dlouho, dokud dlažba není suchá.

Pokládka dlažby v koupelně

Při dodržení všech technologických postupů zabere pokládka dlaždic v koupelně obvykle pět dnů.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4