Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Zimní zahrady z hlediska uživatele i projektanta

Nová vlna zájmu o zimní zahrady přišla společně s rostoucím zájmem o výstavbu nízkoenergetických domů. Tam mají zimní zahrady sloužit jako důležitý prvek pro pasivní získávání tepla.

V důsledku však nejsou zimní zahrady pro vybudování úsporného pasivního  domu nezbytné, stejné tepelné zisky mohou v místních podmínkách poskytnout i  solární panely, a to dokonce levněji. Ale zimní zahrady mají něco navíc - neobyčejné kouzlo volnosti, kde se stírá rozdíl mezi prostorem venku a uvnitř. V současné době je většinou majitelů zimní zahrada preferována jako místo k příjemnému posezení v rodinném kruhu anebo s přáteli.

05-zimni-zahrady

Snad právě proto bývají zimní zahrady nejčastěji spojovány s prostorem obývacích pokojů a také s venkovními terasami. V těchto případech je obvyklé obrátit se na projektanta. Ten zváží všechny okolnosti umístění a také individuální požadavky jejich budoucích uživatelů. Jen zkušený projektant dokáže posoudit všechny vlivy tak, aby bylo zajištěno potřebné klima zahrady. Ta by se neměla přehřívat, neměla by uvnitř vznikat nadměrná vlhkost, která se sráží na oknech i konstrukci.

 

Konečný výsledek může ovlivnit projektant volbou tvaru, začleněním zimní zahrady do objektu, provedením střechy a také její orientací. Na projektantovi je také, aby vybral způsob zasklení, účinného větrání a cirkulace vzduchu a také vhodný typ konstrukce.  
01-zimni-zahrady
Vliv na fungování zimní zahrady má i vhodné použití masivních akumulačních materiálů uvnitř prostoru. Ty totiž teplo po určitou dobu nasávají a pak jej později pozvolna vydávají. Zděná stěna či keramická podlahová krytina je toho příkladem.

 

Na realizaci zimní zahrady v jejím průběhu vždy dohlížejte, aby se nestalo, že místo oázy určené k relaxaci získáte vytápěný skleník.
07-zimni-zahrady
Co se týče konstrukcí zimních zahrad, jsou v současnosti vyráběny z různých materiálů. U konstrukcí dřevěných se standardně používají lepené hranoly vyrobené z běžných dřevin, stejně jako je tomu u oken, a to ze smrku, borovice a dubu.  Obnova ochranného nátěru je nutná jednou za šest až osm let. 

 

U plastových konstrukcí je pro jejich zpevnění vkládáno vyztužení z ocelových profilů pro možnost většího statického zatížení. Zimní zahrady během celého roku zprostředkovávají svým majitelům kontakt s přírodou. Zlepšují však kvalitu bydlení i v mnoha dalších směrech.  Není tedy žádnou výjimkou, že se stále častěji stávají součástí rodinných domů.
04-zimni-zahrady
Zimní zahrady dokážou výrazně snížit spotřebu tepelné energie v sousedních místnostech. Dokonce zimní zahrady, které jsou orientované na jih, jihozápad nebo jihovýchod, mohou být významným zdrojem tepla v zimním období. Sluneční energie jim totiž zajišťuje v sice chladných, ale slunečných dnech dostatek tepla ze světla. K dalším výhodám zimních zahrad patří zabránění přístupu hluku a prachu z vnějšího prostředí do interiéru.
06-zimni-zahrady
Současná doba si žádá dobré izolační materiály a tento trend platí i u zimních zahrad. Současný trh zaznamenal výraznou změnu – posun od izolačních dvojskel k izolačním trojsklům.  Zákazníci a spotřebitelé pochopili, že investovat do kvalitnějších materiálů, které v důsledku ušetří výdaje za energii, se vyplatí. To, co zákazník zaplatil navíc na vstupních nákladech, se mu brzy vrátí na úspoře energií.
03-zimni-zahrady
Výhodou hliníku, dalšího materiálu, ze kterého lze vybírat při konstrukci zimní zahrady, je materiálová stálost. Hliník je zárukou toho, že i po letech půjdou okna stále stejně dobře otevírat a nebudou nikde dřít. Ani hliník, stejně jako plast nepotřebuje téměř žádnou údržbu  a hodí se i tam, kde se předpokládá velké zatížení vlhkem.

 

Zuzana Bohdalová
Foto: norma2000.pl, alprem.si, almont.si.

Naposledy změněno pátek, 12 říjen 2012 14:04
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

Související články

Terasa č.2

Terasa č.2
Druhá terasa bude větší než první terasa, bude i mnohem mohutnější, skládat se bude z betonových pasů o šířce cca 35-40cm a hloubce 100cm. Dále 4 řady bednění a betonová…

Terasa č.1

Terasa č.1
Nejdřív byl nápad udělat opěrnou zídku, která by rozdělila terén kolem vstupní části baráku na dvě úrovně - z toho nakonec sešlo a rozhodl jsem se udělat klasickou terasu napojenou na…

Sklep + nádrž + terasa

Sklep + nádrž + terasa
Léto 2017 bylo vyhrazeno stavbě nádrže spolu se sklepem a nahoře bude terasa. Všemu předcházelo vylití podkladového betonu při základech-vždycky něco zbyde,tak se to využilo.

Diskuzní fórum