VIDEO: Výběr typu střešní krytiny pro náš dům

Svépomocí živě

Začátkem roku jsme vyrazili na veletrh Střechy Praha na výstaviště do pražských Letňan, abychom se porozhlédli po střešní krytině, která by slušela našemu domu. V projektové dokumentaci jsme měli, tuším, napsanou tašku Tondach, ale výběr je nakonec vždy na stavebníkovi.

Na stánku Tondach jsme se setkali s vedoucím prodeje panem Vítem Jirkovským a zjišťovali, jak postupovat, když budeme chtít vypracovat cenovou nabídku na střešní krytinu, vybírali jsme vhodný typ a pídili jsme se také po možných problémech, které se po letech střechám občas stávají.


Zajímalo nás, zda pro některé typy střech není vhodné pálenou krytinu Tondach použít a zjistili jsme, že v závislosti na sklonu střechy lze skládanou krytinu použít ve sklonu od 10°, což s našimi předepsanými 35° v pohodě splníme.


Už mnohokrát jsem měl možnost setkat se se stavebníky, kteří si stěžovali po několika letech na mizející barvu na taškách nebo růstu mechu. Tomu se chceme v případě našeho domu vyhnout a tak mě zajímalo, zda jsou nějaké záruky či garance, že ke změně barvy nebo zarůstání mechu nedojde.


Podle Víta Jirkovského je v případě použití glazurované krytiny (té lesklé barevné, která je za námi) dána stálobarevnost výpalem, který probíhá v peci při velmi vysokých teplotách a díky skelnému povrchu tašky také nehrozí zarůstání mechem. Mech na tašce zkrátka nemá na čem držet.


Kromě běžných tašek je možné koupit také všechny doplňkové prvky v podobě tašek pro odvětrávání odpadního potrubí, průchodu na anténu, sněhových držáků, držáků hromosvodu atd.


Pomoc bychom měli mít zajištěnou i v případě realizace, neboť Tondach má k dispozici proškolené pokrývače a klempíře, kteří s tímto materiálem denně pracují a neměli bychom se tak bát, že nám střechu při montáži znehodnotí.

 

Přesto, že stavíme svépomocí, jsou při výstavbě etapy, do kterých se sami pouštět nechceme (krov a střecha) nebo ze zákona ani nemůžeme (elektřina, plyn,…). Revizi na komín nebo elektro rozvaděč si prostě svépomocí neuděláme.

 

Při prvním výběru krytiny jsme se rozhodli pro tašku SAMBA 11 – glazura Amadeus červená a poslali jsme potřebné výkresy pro vypracování cenové nabídky. Jakmile budeme mít cenovou nabídku k dispozici, uvidíte ji jako první ;-).

TIP: V předchozím videu jsme řešili cenovou nabídku cihel a stropů od Porothermu. V příštím videu se podíváme na postup podání žádosti o stavební povolení a shrneme dobu, za kterou nám stavební úřad zvládl povolení vystavit. Podívejte se také na video, na kterém jsme vybírali stavební oděv. 


Otázka

Při výběru střešní krytiny preferujete kvalitu v podobě stálobarevnosti a záruku například před zarůstáním mechem, nebo je pro vás rozhodující hlavně cena? Pište do komentářů.

VIDEO: Gabionová sypaná stěna
Následujicí článek autora
18.09.2019 09:30 5395 zhlédnutí
VIDEO: Gabionová sypaná stěna
Konečně nastal čas zaměřit se také na zahradu domu Svépomocí ŽIVĚ. V rohu zahrady bude...

Stavební etapa: Materiály a dodavatelé střešní krytina videa