Vyhledat: 

VIDEO: Založení a zdění vnitřních nosných zdí

Po vyzdění všech obvodových stěn do úrovně překladů bylo na čase pustit se do založení a zdění vnitřního nosného zdiva. Vnitřní zdi jsme se rozhodli vyzkoušet založit svépomocí.

Nejprve bylo nutné „uvnitř domu“ poklidit a následně napenetrovat místa přípravkem DEK PRIMER pod budoucími zdmi, abychom mohli pod zdivo navařit pásy hydroizolace. Používali jsme hydroizolaci předepsanou z projektové dokumentace, která má označení GLASTEK 40 special mineral.

Na položený hydroizolační pás, na kterém jsme důkladně provedli naměření všech vnitřních nosných zdí, včetně vyznačení otvorů pro dveře.

Pod obvodovými zdmi máme položené desky z pěnového skla. Jejich výška je 5 cm + výška malty pod deskami a nad deskami (cca 2 cm), což znamená, že obvodové zdivo začíná přibližně ve výšce 7 cm nad betonem desky. 

01 pripravek-na-beton-zaklad

 

Abychom mohli založit vnitřní zdi v podobné výšce, vytvořili jsme pod nimi betonový základ vysoký přibližně 5 cm. Do přípravku vyrobeného ze střešních latí jsme nasypali beton, důkladně jej zhutnili a následně postup zopakovali.

Šířka betonového základu je totožná s šířkou zdiva, tedy 24 cm. Na zdění vnitřních nosných zdí používáme cihlu Porotherm 24 Profi, kterou následně budeme zdít na pěnu Dryfix.

Druhý den po zatvrdnutí betonu jsme se pustili do zakládání. Zakládací sadu a digitální nivelační přístroj jsme pořídili v půjčovně Stavebnin DEK a za jedno odpoledne založili všechny nosné vnitřní zdi.

Na většině obvodových stěn jsme měli nerezové kotvy pro připojení vnitřního nosného zdiva zazděny předem. V těchto případech stačilo pouze vytvořit do vnitřní nosné cihly dvě drážky, nanést zdicí pěnu DryFix a přezdít kotvy položené na cihle další vrstvou zdiva.

V místech, kde nám při zdění obvodových stěn kotvy došly, jsme provedli jejich instalaci dodatečně za pomoci hmoždinek. Kotvy se ohnou na úhel 90 stupňů a do obvodových stěn se vyvrtají otvory pro hmoždinky. Do obvodové stěny se kotvy poté našroubují a na připojované vnitřní stěny přilepí zdicí maltou a přezdí další vrstvou zdiva. 

 

TIP: V předchozím videu jsme se věnovali zdění obvodových zdí na pěnu. V příštím videu se podíváme na usazování překladů nad okenní a dveřní otvory.

 

Otázka

Plánujete zdění vnitřních nosných zdí až po vyzdění obvodového zdiva, nebo budete zdít vše najednou a proč? Své příspěvky pište prosím do komentářů.

 

Video

 

Náklady

Název položky Cena
Beton pod vnitřní zdi 528 Kč
Pásy hydroizolace 4 115 Kč
Zapůjčení zakládací sady 300 Kč
Zapůjčení digitálního niveláku 725 Kč
Celkem 5 668 Kč

Máte dotaz k této stavební etapě?

Zeptejte se odborníka z firmy Wienerberger

Naposledy změněno pondělí, 17 říjen 2016 09:55
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

6 komentáře

 • Odkaz Komentáře Pavel Tesárek pondělí, 28 březen 2016 19:58 napsal(a) Pavel Tesárek

  Pro Šáša a Romča: Broušené cihly má tuším Wienerberger označen vždy slovem PROFI. Zkontrolujte prosím zda nedošlo pouze omylem k záměně cihel při dodání na stavbu. Případně kontaktujte Wienerberger například přes formulář, který je k dispozici zde nad komentáři. Pokud se Vám nebude dostávat odpovědi, napište mi na email pavel@svepomoci.cz

 • Odkaz Komentáře Šáša a Romča pondělí, 28 březen 2016 19:34 napsal(a) Šáša a Romča

  Tak to nám to v tom Wienenbergu pěkně zavařili. Jelikož nám řekli, že vše můžeme dávat (a taky nám dodali) na tenkostěnou maltu nebo lepidlo. Takže teď nejsem vůbec potěšena :-(

 • Odkaz Komentáře Pavel Tesárek pondělí, 28 březen 2016 18:40 napsal(a) Pavel Tesárek

  Pro Šáša a Romča: My stavíme v obou případech z cihel broušených. Všechny jsou tím pádem vysoké 249mm (+1mm tenkovrstvé malty (lepidla) a jsme na hodnotě 250mm, která se standardně uvádí). Vy stavíte obvodové stěny z broušených cihel a vnitřní z nebroušených cihel, které je nutné ukládat do 12mm vrstvy malty (standardní zdící malty). Tím pádem se ovšem také dostáváte na modul 250mm a všechny řady cihel by tím pádem i u Vás měli být v jedné rovině.

 • Odkaz Komentáře Šáša a Romča pondělí, 28 březen 2016 11:14 napsal(a) Šáša a Romča

  Chci se informovat, z jakych cihel stavite. Jelikož máme menší problém, vnější máme plněné minerální vatou, výška 249mm, nosné jsou duté s výškou 238mm... Jak tedy na kotvy... když jsou zde rozdílné výšky. můžou se kotvy zahýbat? Nebo musí být v rovině?

 • Odkaz Komentáře Karel pondělí, 01 únor 2016 13:41 napsal(a) Karel

  Taky jsme všechny nosné zdi stavěli zaráz a provazovali. Takovému provázání nemůžou žádné kotvy konkurovat. Nejen odolností proti výkyvům, ale především lepšímu rozkladu zatížení - to kotvy neřeší vůbec. Navíc jsme si všechny nosné zdi založili hned na poprvé. Nevím proč to dělat na dvakrát.
  Ale jinak to máte pěkné. Chválím tu čistotu všude, na to já bohužel čas nemám :)

 • Odkaz Komentáře Roman neděle, 31 leden 2016 22:58 napsal(a) Roman

  Nosné příčky v domě jsme stavěly rovnou s obvodovými. Mám monolit, takže tam by to ani jinak nešlo. Až normální příčky jsem dozdíval z broušených cihel a kotvil pomocí pásků a hmoždinek. Práce s broušenými cihlami jde pěkně od ruky. Nejhorší na celé stavbě příček bylo nanosit cihly do domu. Stavěl jsem je z 14cm cihel na pěnu. Celkem padlo 7 palet a stavěl jsem to sám 6 dní včetně dořezů v podkroví.

V projektu Svépomocí ŽIVĚ stavíme cihlový pasivní dům. Spolupracujeme s předními odborníky a dodavateli materiálů. Stavbu podrobně natáčíme, fotíme a pořádáme na ni živá setkání v rámci pravidelných víkendových workshopů. Sledujte web, facebook nebo se přijeďte podívat a vyzkoušet si stavbu svépomocí na vlastní kůži. Náklady spojené se stavbou uvádíme bez DPH.

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 800 m2
Zastavěná plocha domu: 180 m2
Podlahová plocha domu: 250 m2
Typ domu: neuvedeno
Plánovaný rozpočet: 4 500 000 Kč
Celkem prostavěno: 1 568 472 Kč

Související články

Jak si postavit dům z HELUZu

Jak si postavit dům z HELUZu
Pokud si chcete postavit dům, pokusíme se vám sdělit několik informací jak a s čím začít, jaký materiál použít na stavbu obvodových zdí, jaký použít materiál na vnitřní příčky, překlady,…

Zdění prvního patra

Zdění prvního patra
Další příspěvek bude o zakládání zdiva a zdění prvního patra. Po zatvrdnutí desky a položení hydloizolace pod budoucí zdi přišlo konečně na řadu zdění. Dům bude postaven z VPC bloků,…

Rozhodujete se mezi prostorem a tichem? Už nemusíte!

Rozhodujete se mezi prostorem a tichem? Už nemusíte!
Bydlení je stále dražší záležitostí a každý centimetr navíc se může pěkně prodražit. Ale kdo by chtěl žít v bytě o velikosti králíkárny, ve kterém slyšíte i kroky sousedovy kočky?…

Diskuzní fórum

  • Opěrná zídka
  • Jde mi spíše o to, jestli ty 3 řady 20 ZB vydrží tlak patky z pergoly. Druhá strana pergoly...
  • Autor nedeto | 24. zář 2018 09:12