Vyhledat: 

VIDEO: Pokládka dlažby v koupelně

Dlažbu do obou koupelen našeho vzorového domu jsme si vybrali ve vzorkovně kermaických obkladů značky RAKO. Den před zahájením realizace dorazil všechen potřebný materiál včetně hydroizolace, lepidla, spárovací hmoty, silikonů a samozřejmě keramických obkladů.

Na podlahu koupelny v druhém nadzemním podlaží jsme zvolili dlažbu RAKO série Faro DARSU719 formátu 15 x 60 cm. Do druhé koupelny v prvním nadzemním podlaží jsme vybrali dlažbu RAKO série CONCEPT DAA44600 o formátu 45 x 45 cm.

Co udělat před pokládkou dlažby

Po kontrole rovinnosti stěn, oškrábání zbytků omítky a dalších nerovností, místnost vyluxujeme a můžeme začít s penetrací. K penetrování používáme hloubkovou penetraci RAKO PE 201, kterou ředíme maximálně v poměru 1:1. Aplikaci penetrace na stěny i podlahu provádíme válečkem a penetrujeme vždy takzvaně do kříže.

Dopojení sifonu sprchové vaničky

V době, kdy jsme lili podlahu v koupelně, jsme ještě neměli vybranou sprchovou vaničku. Prostor pro sifon jsme tedy před litím zašalovali. Bylo nutné před pokládkou dlažby sifon dopojit a místo vybetonovat.

mini 1

Střed sifonu umístíme přesně dle výkresu konkrétní vaničky a následně provedeme doizolování podlahy polystyrenem. Sifon vaničky obalíme mirelonem, abychom jej od betonu oddilatovali a následně provedeme betonáž. Obdobným způsobem dobetonujeme prostor kolem odpadního potrubí u vany.

Aplikace hydroizolace

Dalším krokem přípravy povrchu před pokládkou dlažby je aplikace jednosložkového hydroizolačního nátěru RAKO SYSTEM SE1 a těsnících pásků do koutů s označením RAKO SYSTEM SE5.

Hydroizolační nátěr po otevření promícháme a štětcem aplikujeme na stěnu. Hydroizolaci nenanášíme přímo do koutů místností (přechod stěna/podlaha), ale vynecháme asi jeden centimetr na každou stranu. Po nanesení hydroizolačního nátěru vložíme do koutu připravenou těsnící pásku.

mini 2

Abychom mohli lépe těsnící pásek přehnout, nastřihneme ho do poloviny jeho šířky. Štětcem pak dotvarujeme roh i napojení na vrstvu hydroizolace. Po zaschnutí první vrstvy hydroizolace RAKO SYSTEM SE1 aplikujeme vrstvu druhou, abychom si pojistili její nepropustnost.

V místě sprchového koutu aplikujeme hydroizolační nátěr do výšky přibližně dvou metrů, kolem vany stačí zhruba jeden metr.

Jak schovat dořezy dlaždic

Před zahájením pokládky dlažby si důkladně přeměříme celou místnost a spočítáme nutné dořezy. Dořezy se snažíme vždy směřovat do míst, která nejsou pohledová.

V našem případě budeme podélné krácení dlažby směřovat na stranu místnosti, kde bude řez schován pod vanou a umyvadlovou skřínkou. Na protější, pohledové straně, začneme tedy pokládku z celých dlaždic.

Pokládka dlaždic

K lepení dlaždic i obkládaček v koupelně používáme lepidlo RAKO SYSTEM s označením AD530. Lepidlo naneseme ozubeným hladítkem s výškou zubu deset mm na podlahu opatřenou hydroizolací a současně stěrkujeme dohladka tenkou vrstvu lepidla na rub dlaždice, čímž zvýšíme její přilnavost.

mini 3

Hodí se ruční řezačka, úhlová bruska i štípací kleště

Podélné i příčné řezy dlaždic provádíme na ruční řezačce. Při řezání koutů nebo potřebě drobného zbroušení dlažby, použijeme úhlovou brusku s diamantovým kotoučem. Drobné výřezy například pro vodovodní potrubí můžeme vylomit pomocí standardních štípacích kleští.

Pokládku dlaždic v koupelně je vhodné si rozdělit na dva dny. První den provést pokládku dlaždic ve 2/3 místnosti a následující den, když je již položená dlažba pochozí, provést dokončení pokládky, včetně budoucího detailu napojení podlahy v místě obložkových zárubní.

mini 4

Spárovací hmota

Na oba typy dlaždic jsme použili šedivou spárovací hmotu MANHATTAN s obchodním označením RAKO SYSTEM GF DRY 121.

Před aplikací spárovací hmoty vyčistíme spáry od zbytků lepidla a prachu. Spárovací hmotu je vhodné rozmíchávat ručně, vždy v čisté nádobě. Nenanášíme ji do rohů, ani do míst napojení dlažby a obkladů na stěnách. Tam budeme po dokončení celé koupelny aplikovat silikon ve stejné barvě, jako je spárovací hmota.

Pro nanášení spárovací hmoty používáme gumovou spárovací stěrku. Důležité je pečlivě vyplnit všechny spáry a stírat spárovací hmotu tak, aby ji na dlažbě zůstávalo co nejmenší množství. Mytí spár dlažby provádíme molitanovým hladítkem. Tento postup opakujeme tak dlouho, dokud dlažba není suchá.

mini 5

Při dodržení všech technologických postupů zabere pokládka dlaždic v koupelně obvykle pět dnů.

Video

Naposledy změněno pátek, 07 září 2018 13:36
Redakční článek

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

terkaferka hh

Detaily domu

Kraj: Středočeský
Velikost pozemku: 500 m2
Zastavěná plocha domu: 150 m2
Podlahová plocha domu: neuvedeno
Typ domu: přízemní
Plánovaný rozpočet: 2 000 000 Kč

Související články

6. FÁZE - PODLAHY / polystyren, podlahovka, anhydrit, vinyl

6. FÁZE - PODLAHY / polystyren, podlahovka, anhydrit, vinyl
Po čase jsem zase našel čas na sepsání pokračování fáze, která se odehrála před více než rokem.

VIDEO: Pokládka vinylové podlahy click

VIDEO: Pokládka vinylové podlahy click
Do našeho vzorového domu v projektu Svépomocí ŽIVĚ jsme zvolili vinylovou podlahu značky Click Elit, jež je vybavena patentovaným zámkem UniFit, který zajišťuje rychlou a snadnou pokládku. Podlaha se také lehce…

Umíte si svépomocně položit vinylovou podlahu? S ClickElit žádný problém!

Umíte si svépomocně položit vinylovou podlahu? S ClickElit žádný problém!
Dokážete si představit dokonalý pocit při nášlapu, nový rozměr luxusu Vaší místnosti a bezstarostnou údržbu podlahy v jednom? My tuto Vaší představu měníme v realitu. Kolekce vinylových podlah ClickElit Vás…

Diskuzní fórum

  • ZASTAVĚNÁ PLOCHA definice
  • Dobrý den, předpokládám, že Váš RD bude mít stěny - obvodové svislé konstrukce, takže...
  • Autor Petr | 19. zář 2018 12:05
  • Dešťová jímka
  • Máme dost malý pozemek a klasická velká jímka se nám tam nevešla. Podařil ose nám najít...
  • Autor StaLak | 18. zář 2018 13:54
  • Využití dešťové vody
  • My museli hledat nádrž na dešťovou vodu pro nestabilní podloží. Našli jsme vlastně jen...
  • Autor Nikolka | 18. zář 2018 10:54