Základová deska - část 1

Příspěvek stavebníka

Původně jsem byl domluvený s firmou, že si desku a obvodové stěny a příčky vystavíme sami a oni dostaví zbytek. Bylo nám řečeno: "Až budete mít projekt a stavební povolení, tak přijďte".

Na ZPF nás úplně zbytečně zdrželi 3 měsíce, nakonec se vyjmul ze ZPF celý pozemek, stálo to dalších zbytečných 20.000,- navíc, ale aspoň mám klid. Samotné stavební povolení trvalo neuvěřitelně krátce, pouze 14 dní. Poté nám však ve firmě řekli: "Děláme jen svoje stavby". A bylo vymalováno.

Měl jsem asi 10 dní volna na stavbu, všechno na den rozplánované, ale jak známe pořekadlo "člověk míní, pán Bůh mění". Hezky jsem si připravil stavební deník, ale s odstupem času vidím, že ani na to psaní do deníku není čas.

Bagrista, který nám prováděl skrývku, bohužel neměl čas, ale naštěstí jsem našel jiného. Sice ne s JCB, ale zato hodně spolehlivý a zkušený. Společně s bagristou jsme tam vykopali a osadili revizní šachtu na kanalizaci, kterou po nás chtěl VaK. Původně mi řekli, že je kanalizace 2 m pod zemí, nakonec byla přesně 1 m. Pak jsme vykopali díru pro přípojku vody, připravili výkop pro usazení vodoměrné šachty, kterou po nás opět požadoval VaK. Na obci bylo domluvené, že po zhotovení přípojky mi zasypou výkop a před mým příjezdem na "dovolenou" (kdy měli začít stavební práce) posečou pozemek.

Co však čert nechtěl ... VaK přípojku zhotovil, ale dali mi ji o 50 cm blíže do pozemku. Za normálních okolností by to nebyl problém, ale bohužel máme na 4 m od silnice k domu převýšení 1 m, takže je vodoměrná šachta utopená.

Bohužel po příjezdu na pozemek jsem zažil šok, protože tam byla narostlá dvoumetrová tráva, takže šup do půjčovny půjčit křoviňák a rychle sekat. Měl jsem nahrubo vyměřené základy domu, tak jsem to nahrubo vzal okolo. Geodeti přijeli o půl hodiny dřív, takže jsem nestihl nařezat do špičky střešní latě na lavičky. Nakonec jsem musel ještě dosekávat. Vyměřili roxorama čistou vnější hranu výkopu pro základové pasy. Nakonec jsme udělali ve třech lidech 8 laviček, což trvalo asi tři hodiny. Geodeti mladí, šikovní, ale ve 30 °C jílovitá hlína s drobným kamením tvrdá jako kámen. Měl jsem ruce jak opice, ale naštěstí jeden z geodetů pomáhal zatloukat. Jak jsem zjistil, z obce sice stihli zahrabat vodovodní přípojku, ale vzhledem k dovoleným a létu už nebyli lidi aby mi to posekali, sotva stíhali sekat svoje. Chápu, co se dá dělat. Pro jistotu jsem si tak pořídil za cca 2.500,- svůj motorový křovinořez (nakonec to vypadá, že už snad nebude třeba ... uvidíme).

Poté jsem si půjčil v DEKu samonivelační laser. Bohužel automatický stativ neměli, ale i s manuálním jsem si vystačil. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil princip fungování, ale nakonec to šlo. Přijel bagrista a jali jsme se kopání. Pozemek nebyl srovnaný, aby se ušetřilo. Stejně v místě, kde bude stát dům, už ornice nebyla. V nejnižším místě pozemku tak byla projektantem požadovaná 40cm hloubka výkopu, na nejvyšší straně to bylo přes metr. Další den se začistil výkop, do něj se dal zemnící pásek, v rozích napojil desítku drát a v místě pro rozvaděč ohnul a napojil zemnící pásek. Byl to boj v jednom člověku, chyběl mi drát, ale naštěstí vedle o pár vesnic měl pán zbytek, takže to klaplo.

Další den jsem podložil zemnící pásek, natřel spoje gumoasfaltem a podložil ho. Pak jsem začal do výkopu skládat armovací koše a pomocí vazačky půjčené z DEKu (výborná hračka) jsem je svázal k sobě. To už mi volal nervozní technik z betonárky, jak to se mnou vypadá, že nemá jen mě. Do toho mi každých 10 minut někdo volal a já pořád lezl do výkopu a z výkopu. Celé jsem to dělal sám, v kombinaci s teplotou 30 °C smrtelná kombinace. Večer jsem chodil spát ve 20:30 a spal jsem jak malé dítě. Naštěstí jsem to měl ve 12 hod. hotové, podložené, tak mohli dovézt beton.

Na výkop z boku jsem před vrácením niveláku stihl načmárat sprejem +/- hladinu kam až má beton být. Bohužel jsem tam už nestihl dát roxory, abych to podle nich stahoval do roviny. Udělal jsem si proto pak na radu řidiče mixopumpy tzv. letadlo, a tím jsem beton "hutnil", kdy se trošku rozlil do roviny. Není to 100% ale +/- autobus je to OK.

Svislé roxory jsem měl už nastříhané, takže jsem na ně nasprejoval z jedné strany 25 cm a až k rysce jsem je po 50 cm zapíchal do betonu. Kromě jedné krátké strany to vše pasovalo. Tam, kde ne, jsem roxory užezal flexou a znovu navrtal vedle. V místě pro komín byl výkop vzhledem k atypicky tvarované lžíci trošku větší. Naštěstí do něj padl zbytek betonu, který vytvořil takovou hromádku připomínající lidský exkrement. Nenapadlo mne to srovnat, ale nakonec to nevadilo.

Ve smlouvě z betonárky bylo napsané, že 500 Kč za čištění každého mixu, pokud na pozemku není k dispozici voda. Takže jsem se snažil kmitat, abych tam napojil hadici a byla voda, protože to bylo spočítané (a objednané) na 2 mixy a 1 mixopumpu. Bohužel na VaKu mi tvrdili, že to zapojí jen po vodoměr a pak si tam můžu dát co chci a že hadice do vodoměrné šachty půjde dát. Samozřejmě prdlačky, z vodoměrné šachty vývod ven, takže moje přechodky a šroubení bylo k ničemu. Nakonce jsem na potřetí volal technikovi VaK, že mi to nejde zapojit. Tak mi popsal jak to udělat a naštěstí se povedlo. Nakonec to není pravda, vozí si vodu vlastní takže jsem se zbytečně hnal, aby fungovala voda, ale co, aspoň bude na jaro připravená.

Tou dobou jsem už byl z rodinných důvodu 2-3 dny ve skluzu, tak jsem požádal souseda, o kterém jsme věděli, že je zedník, o pomoc s vystavěním ztraceného bednění. Což o to, samotné vystavění bych s vypětím sil zvládnul, ale byl jsem už hodně unavený, vysílený a po týdnu úmorné dřiny ve 30 °C jsem už nevěděl, co dřív. Se sousedem jsme tak založili rohy. Kromě jednoho, kde to letělo o 1 cm, to všechno na mm sedělo. Druhý den přišel s kolegou, tak jsme ve třech lidech za 2 h vyskládali 390 ks ZB, celkem 50 m2, 4 řady na výšku. Boky jsou rovné, vršek kopíruje nerovnosti základového pasu, ale to nevadí, to schová deska, která se stejně musí obednit.

Navezl jsem si pak 22mm OSB desky (na bednění desky). Bohužel jsem to "inteligentně" opřel o přední sedačku a v zatáčce mi to zamáčklo vodítko pro hlavovou opěrku. Desky jsem pak na délku nařezal na polovinu. Deska má mít tl. 15 cm, takže deska 625 mm na polovinu je akorát. Odjel jsem pak domů.

Na další "dovolenou" jsem se akorát potkal s dělníky, co vedle v ulici sundávali betonové panely a připravovali silnici k udělání klasické asfaltové silnice. Nenápadně jsem je požádal, zda by se nenašla nějaká hlína a hle... Obalil jsem ZB kolem dokola igelitem (aby se na jaře odhrnula hlína, sundal igelit a ZB bylo čisté pro navaření IPY) a přihrnul z venku krásnou hlínou, kterou mi dovezli. Tu mi tam rozvozilo UNC zapůjčené i s řidičem z obce.

Do ZB se osadily chráničky na elektro, vodu, odpad a dále jsem protáhnul chráničkou trubku na vodu, co půjde na šířku skrz desku ven na zahradu do nádrže na dešťovou vodu. Původně měla být vyvedená rovnou na WC, ale projistotu jsem jí vyvedl v místě technické místnosti. Z OSB desek jsem pak udělal bednění pro komín a podle betonového exkrementu z minula jsem jej zařezal, aby byl v rovině a usadil asi na páté měření na přesné místo, kde má být. Pak přijela mixopumpa a jeden mix, vylilo se ZB a "metráček" pod komínem. Původně mělo vyjít ZB na 12 m3, tak jsem objednal 13 m3, nakonec stačilo 11 m3, tak jsem zbytek vylil dovnitř základů podél ZB. Ze ZB nepraskla ani jedna tvárnice (jak všichni vyhrožovali), z čehož jsem měl radost. Bohužel mi to nedošlo a místo toho, abych tvárnice neplnil po okraj, mám někde dokonce přeplněno (ale co už).

Bagrista mi pak dovezl hlínu na terénní úpravy okolo pozemku, aby se pozemek srovnal +/- do roviny tak cca 10 cm pod ZB. Pak mi tam z firmy začali navážet materiál. Kdyby nás ZPF nezdrželo, tak jsem měl hotovou desku a materiál by šel na desku, tak je to holt vedle desky.

Přemýšlel jsem, čím vyplnit vnitřek desky, skoro 100 m3 + doprava čehokoliv nevycházelo zrovna 2x levně. O makadamu jsem tak přestal uvažovat hned, jak jsem viděl cenu za m3. Nejlevněji by vycházel m3 betonového recyklátu od nejmenovaného výrobce betonových tašek. Pořád to bylo 16.000,- + doprava. Nakonec jsem přes souseda, který také staví, sehnal telefon na človíčka, který mí zdarma přivezl kamenitou hlínu.

Bagrista mi pak udělal drážku pro chráničku s potrubím na dešťovou vodu, tu zapískoval a do desky naházel tu hlínu. Já jsem si pak půjčil žábu a začala z mého pohledu prozatím fyzicky nejnamáhavější část stavby. Žába cca 68 kg, trvalo 2h, než jsem přišel na ten správný grif. Celkem jsem to dělal 3x2 h. Propotil jsem durch tři trička, tři mikiny a dvě bundy. Takhle jsem se nevypotil ani při chřipce. Nakonec jsem už končil a začalo pršet. Hlína v desce se nelepila, ale na cca 6 metrech mezi deskou a garáží jsem měl vyjeté koleje od auta, co mi vezlo materiál, mokro a ten jílový podklad strašně lepil. V garáži jsem pak žábu očistil, dolil benzín a nechal vystydnout. Odřezky OSB jsem pak naházel na ten bordel venku, nacouval autem ke garáži a žábu úspěšně odvezl a vrátil.

Do toho jsem bohužel bez přemýšlení v době největšího frmolu jednomu ze sousedů odsouhlasil, že mi tam může navézt hlínu s cihlama, že to pak někde použiju. Bordelu je v hlíně dost a je to cca 10-15 Tatrovek. Teď si klepu na čelo, že jsem nebyl asertivní a neřekl "NE". Mělo mi být hned divné, že se mne ptal 3x, ačkoliv jsem mu to už předtím potvrdil.

No co, chtěl jsem překatrovat, ale na katrovačku bylo na pozemku moc mokro, takže katrovačku (co by jí nakládal bagr) půjčili jinam. Takže si seženu prosévací síto a budu to prosévat ručně. Cihly a kamenný nepořádek nakonec použiju na zasypání kolejí a jílu mezi deskou a garáží, abych se nelepil. 3 cm na botách i na žábě, kterou jsem předtím stěhoval, mi stačilo.

Ještě přikrýt dovezené překlady, aby na ně nepršelo, a pro letošek mám hotovo. Když přestane pršet a hlína nebude mokrá, tak jí budu mezi svátky prohazovat. Tak uvidíme, kolik se toho povede. Ale po šestihodinovém cvičení s žábou mě totálně bolí ruce a jsem KO, tak snad to zítra nebude horší.

Po svátcích nechám navézt další hlínu do desky a při další stavební dovolené si půjčím žábu a zas budu cvičit. Bohužel deska jezdí prý dobře jen po kamení, takže na tu si ještě minimálně jednu až dvě stavební dovolené počkám. Na jaře mám v plánu vybagrovat drážky pro kanalizaci, tu napojit, zapískovat, lehce uhutnit, nasypat štěrk/makadam, obednit OSB, nasypat KARI a teoreticky v březnu by mohla být hotová deska. Dřív to kvůli počasí a dovolené nestihnu. Tak snad tu hrubou stavbu, co jsem původně plánoval letos, stihnu příští rok.

Omlouvám se za obrovskou slohovku, původní myšlenka byla psát to po etapách jako jednotlivé články, ale nestíhám psát ani stavební denník nebo výdaje, natož tohle.

Všem hodně zdaru.

Fotogalerie

Základová deska - část 1
Základová deska - část 1<br />lavičky + kari
Základová deska - část 1<br />revizní šachta odpad
Základová deska - část 1<br />výkop pro přípojku vody
Základová deska - část 1<br />výkopy základové spáry
Základová deska - část 1<br />detail zemnící pásek
Základová deska - část 1<br />skládání armokošů do základových pasů
Základová deska - část 1<br />vylito
Základová deska - část 1<br />vyskládané ZB
Základová deska - část 1<br />vylito
Základová deska - část 1<br />navážení materiálu
Základová deska - část 1<br />hlína do desky
Základová deska - část 1<br />zvenku opláštěno a zasypáno, na jaře odhrabeme
Základová deska - část 1<br />drážkování, uložení a zasypání chráničky na dešťovku
Základová deska - část 1<br />žabuju
Základová deska - část 1<br />tenhle hnuj se musí zasypat
Skrývka ornice
Předchozí článek autora
04.05.2019 08:15 1915 zhlédnutí
Skrývka ornice
Na pozemku mi chybí v průměru 70cm hlíny, ta původní byla dost tvrdá a štěrková, sem tam větší...

Stavební etapa: zemní práce příprava a betonování základových pásů ztracené bednění

1 komentář

StandaPodmol
napsal(a) StandaPodmol/25. úno 2020 05:33

Dobrý den,
velmi dlouho zvažuji, jestli se do výkopu pustit sám, nebo na to najmout firmu. Už jsem slyšel, jak si to takto majitel zkomplikoval a pokazil sám už na začátku. Případně že to špatně provedla externí firma špatně.
Jsem z Litoměřic, nemáte někdo nějaké zkušenosti s touto firmou? https://www.stavbylitomerice.cz/ Možná bych je oslovil.
Děkuji,
Standa P.

Odkaz Komentáře