Základy a deska

Příspěvek stavebníka

Po zimním povolování na úřadech konečně kopeme (polovina dubna). Výkop jsme uspíšili o měsíc vzhledem k počasí, kdy sucho hrálo do karet. Sejmutí ornice a zářez do svahu šikovný bagrista zvládá na jedničku a za jeden den je hotovo. Mě čekala příjemná práce s nivelákem a hlídání roviny. Výkop rozsahujeme trochu do stran, abychom měli prostor a později se nám izolace lépe dělala.

Dle projektu máme v pásech navržené armovací koše a tak nás čekalo celodenní vázání, vzhledem k tomu, že v koši je 6 prutů, máme za sebou přes 2000 dratkoúvazů :) Děkuji už nikdy více :D Abychom si usnadnili práci a ulevili rukám, den předem ohybáme z hřebíku háček, který na akuvrtačcce urychluje vázání. Doporučuji koupít již drátky s očky a vazací stahovačku. 

V den betonáže nad ránem nastupujeme. Bagr kope pásy a rovnou se pokládá zemnící pásek a armovací koše. Kolem 13 hod je zalito. Ještě ten den zajišťuji dovoz ZB a skládání dovnitř výkopu, abychom nasledují den ráno pokládali ZB.

První den ukládáme 4 řady ZB Diton, které vystužujeme roxory 12 mm. Druhý den dokončujeme. O 3 dny později betonujeme ZB. Zhruba po týdnu od betonáže začináme s násypem do desky. Volíme betonový recyklát a na vrchní část jemnější frakci lomového kamene. Strusku jsem zavrhl. Deska celkem sežrala přes 160 tun materiálu. Samozřejmě souběžně je položena ležatá kanalizace. 

Deska tl. 150 mm je šalováná klasicky pomocí desek, výztuž kari síto 8 150x150 (volíme silnější jelikož variantu). Co bych možná změnil to, že po druhé bych asi zvolil šalování rovnou do XPS. Odpadlo by mi pozdější lepení a izolovaní desky. 

Zhruba po měsíci zaléváme desku. I když poctivě desku zaléváme i tak se nevyhneme trhlinám v povrchu. 

Tímto ukončujeme jednu fázi výstavby a desku čeká cca 21 dní odpočinku.

Fotogalerie

Základy a deska
Základy a deska
Základy a deska
Základy a deska
Základy a deska
Základy a deska
Základy a deska
Základy a deska
Základy a deska

Stavební etapa: příprava a betonování základových pásů příprava a betonování desky ztracené bednění zemní práce

Název položky Cena
Práce 50 000 Kč
Beton 98 000 Kč
ZB 14 000 Kč
Železo 18 000 Kč
Bagr 21 000 Kč
Zásyp recyklát + lomový kamen 40 000 Kč
Ostatní 40 000 Kč
Celkem 281 000 Kč