Skrývka + základové pasy

Příspěvek stavebníka

Ahoj všem, už je to nějaký ten pátek, co jsme napsali poslední článek o projektu. Za tu dobu se mnohé změnilo. Zejména také to, že jsme do toho praštili a nyní už každý máme závaží na levém prsteníčku (kromě té hypotéky samosebou).

Co se týče stavby, nyní jsme ve fázi tvrdnutí betonu v základových pasech. V tomto článku popíšeme vše, co se změnilo od posledně. 

1) Projekt: 100% dokončeno a úspěšně jsme také obdrželi stavební povolení = doba trvání - cca 6 měsíců od počátků projektu (listopad 2017). Kontakt na přemýšlivého inženýra architekta/projektanta, který nevidí problém, pouze řešení, můžeme podat v SZ.

2) Stavební povolení: bez výtek (naštěstí) a dalších zbržďovadel a týden před termínem (hahá!)

3) ČEZ: sloupek postaven, zkolaudován a připraven na připojení. Zde už cesta nebyla tak hladká (překvapivě) jako stavební povolení. Realizační firma nám po celou dobu podávala informace o úplně jiném pozemku - tzn. jiné termíny a data k pozemku, který se nachází kus od nás, což vedlo k překvapení, že v daném termínu najednou nebyla zaměřena ani elektrocesta. Nakonec vše nějak samosebou dopadlo. Sloupek stojí, taktéž stavební rozvaděč, dál vlastně ani nevíme co dělat :D ještě musíme zjistit (asi u čezu), jak oboje propojit.

4) Posečení pozemku: před skrývkou jsme si ještě nechali pozemky posekat (zjistili jsme, že tráva vlastně roste!), o čemž nás starosta vlastně zapomněl informovat, že již vlastně posekal. Takže jsme přijeli na pozemek s půjčeným křovinořezem, psychicky připraveni na tu námahu, kterou jsme nakonec museli investovat pouze do hrabání již zavadlého sena (2000m2 - no comment). Manžel mezitím stavěl betonové patky na stavební domek, který nám stále ještě nedorazil(z Polska).

5) Skrývka: bagr byl domluven na osmou, dorazil v osm deset. což je vlastně v osm. Předtím jsme si budoucí domeček vyznačili. Skrývkování proběhlo hladce a rychle. Bagrista měl za 3,5 hod hotovo - asi jsme měli štěstí na bagristu, Ondrovi snad četl myšlenky vždy, když pomyslel na nějaké detaily, hned je dovybragroval, aniž by musel někdo něco říct.

6) Pasy: bagrista byl stejný jako u skrývky, takže radost. Bagrovalo se týden po skrývce v sobotu. Vlastně k tomu není moc co dodat, páč bagrista byl fakt poctivej a prostě super! :) Pokud budete chtít kontakt, napište. Druhý den jsme začistili základovou spáru krásně do rovna a pravého úhlu, položili zemnící pásek a přikurtovali jsme si prostupy na ele, vodu a odpad - vše vypadalo krásně. 

Poté ovšem manžel musel odjet na čtyřdenní služební cestu a co čert nechtěl, v té době zrovna lilo jako z konve. Takže o víkendu jsme se dostavili na stavbu, abychom zjistili, že krásně začištěné pasy, jsou z půlky zalité bahnem a dvaceticentimetrovými kalužemi. Do toho se nám zbortily dva rohy. 

Půjčili jsme si tedy od milé kolegyně z práce ponorné čerpadlo, které moc nečerpalo, poněvadž té vody pro něj tam asi bylo holt málo (voda nad kotníky + pořádný několikacentimetrový bahno). Začali jsme krapet propadat panice. Bylo nám řečeno, že to přece vůbec nevadí... Což se nám, perfekcionistům, nějak nezdálo. Zavolali jsme stavebnímu dozoru - statikovi a vše samosebou vyvrátil. Voda a mazlavý bahno musí pryč, štěrk na jílové podloží také nesmíme použít, takže vzít lopatu do teplejch a lopatovat. Frustrace narůstala. Jak se ale zbavit té vody? Nu, vzali jsme čtyři PET lahve a jelo se. Za hodinu a něco (překvapivě) byla voda fuč.

Teď to bahno. To bohužel přineslo víc frustrace, než jsme si nechali zdát, takže jsme se rozhodli, na ten nejhorší pas a půl, si přivolat znovu našeho bagristu. Ten tentokrát přijel jen v menším pásovém bagříku. Před příjezdem jsme tedy rozmontovali zemnící pásek a vyndali veškeré prostupy (zrovna se v těch místech nacházely). Bohužel tedy přidal 20 cm do hloubky na 14 metrech, ale již se nedalo nic dělat. Byli jsme rádi, že to nemusíme začišťovat ručně. Navíc na druhý den již byl objednán beton. Bagrista se ale smál, že umí i bagrovat a nechat si za zadkem nalejvat beton :) pro příště...

7) Betonování pasů: plánovalo se 34 kubíků betonu. První mix přijel úplně na čas, ale první a třetí betonář nás přejeli a fičeli si to do centra novostaveb ve vesnici s mobilem v ruce (my jsme na samém dalekém okraji) - holt si mysleli, že to již postavené novostavby potřebují další dávku betonu do základů :) druhý betonář si to namašíroval sice na cestu přímo k nám, ale zajel si až do slepé ulice k druhým sousedům - no byla to s nima sranda a já jsem se naběhala, abych je nasměrovala, kam vlastně mají jet. Přitom jsme jako první na ráně s rozbagrovaným pozemkem... První tři mixy zahučely ani nevíme kam, jen to zasyčelo. Celkem tedy do základů padlo šest mixů - 41 kubíků (z jednoho z propadlých rohů by mohla být nyní přistávací dráha a také jsme se snažili vyrovnat mírné výškové převýšení pozemku betonem v základech). Ještě nebylo dobetonováno a už jsme zapichovali roxory. Beton ale schnul tak rychle, že v oblastech prvního mixu už jsme museli zaklepávat kladivem a nebo se nám to nepovedlo vůbec a budeme muset vyvrtávat (cca 20 roxorů). Poznámka dne: pokud plánujete beton, poptejte si ho pár týdnů předem, určitě dostanete lepší cenu než takhle na poslední chvíli (dva dny předem). Pro příště (vylévání ZB+desky) budeme chytřejší.

8) Ztracené bednění: ráno s prvním mixem přiel i náklaďák se 7 paletama ztraceného bednění, tak jsme trošku nevědli, co dřív. Ale nějak jsme to zvládli. Ztracené bednění zprvu nebylo bůhvíproč k sehnání. Největší stavebniny v Plzeňském kraji měli vybíleno takhle v červnu... Díky pomoci rodiny, s mocnými kontatky na stavebniny, jsme nakonec sehnali během pár chvilek. 

Toť zatím vše. Teď nás čeká tahání ztraceného bednění kolem pasů, dále geodet pro zaměření ztraceného bednění a následně založení ztraceného bednění. Těšíme se na ztracené bednění.

Jedna cihla ztraceného bednění váží jako jedna cihla VPC. Natrénujem svaly, oujé.

Další článek snad dáme před vylitím zákadové desky!

Fotogalerie

Skrývka + základové pasy
Skrývka + základové pasy
Skrývka + základové pasy
Skrývka + základové pasy
Skrývka + základové pasy
Skrývka + základové pasy
Skrývka + základové pasy
Skrývka + základové pasy
Skrývka + základové pasy
Skrývka + základové pasy
Skrývka + základové pasy
Fáze Projekt
Předchozí článek autora
16.11.2017 08:00 9355 zhlédnutí
Fáze Projekt
Jak jsme již v předchozím příspěvku nastínili, naším snem je...
Hotovo 8. 10. 2018
Následujicí článek autora
17.04.2019 09:42 3363 zhlédnutí
Ztracené bednění + deska
Další článek snad dáme před vylitím základové desky! Byla poslední věta v našem posledním článku...

Stavební etapa: zemní práce příprava a betonování základových pásů ztracené bednění

Název položky Cena
Beton 96 940 Kč
Bagr (skrývka, pasy, bahno) 7 400 Kč
materál 6 653 Kč
Celkem 110 993 Kč

2 komentáře

Jana a Ondřej
napsal(a) Jana a Ondřej/28. čvn 2018 21:29

@akyn - pošlete mi mail na Nyanaaa@seznam.cz

Odkaz Komentáře
akyn
napsal(a) akyn/28. čvn 2018 09:50

Dobrý den, můžu tedy poprosit o kontakt na projektanta a bagristu?

Odkaz Komentáře