Jakou krytinu dát na střechu - část druhá

Příspěvek stavebníka

Jak jsem minule slíbil, jsem tady s dalšími možnostmi střešních krytin.

 

Vláknocementové šablony

K jejich výrobě se užívá kombinace přírodních materiálů jako je cement, voda, mletý vápenec a celulózová vlákna. Nejznámější je pravděpodobně Eternit, který se vyráběl ještě před revolucí ve formě vlnitých desek. V současnosti již neobsahuje škodlivé látky jako azbest a vyrábí se ve tvarech často imitujících břidlici. Je lehký a levný. Nicméně záruka 10 let o jeho trvanlivosti příliš nesvědčí (pro srovnání pálené tašky mají záruku 50 let).

Betonová taška

Tento druh střešní krytiny je u nás velmi populární. Betonová taška je pevná, může mít různé tvary a barvy. Její trvanlivost je odhadována až na 80 let.

Ale pozor, je velmi těžká a pórovitá, což vede k nasákavosti a snadnému zachytávání mechu. Její použití v blízkosti lesa je velmi nevhodné. Vysoká nasákavost znamená také sníženou tepelnou izolaci. Dražší betonové tašky mají na svém povrchu jemný hlazený beton a případně další ochranné vrstvy. Tím se taška stává sice kvalitnější, ale také podstatně dražší. 

Problémem betonových tašek je také jejich barevná nestálost – jedná se totiž jen o barvou natřený beton. Nelze tedy očekávat, že se barva ani za 20 let nezmění. Naopak – měřitelné změny jsou viditelné již po pár letech. Jak vidíte, kromě nízké ceny toho betonové tašky moc nenabízejí. Sice věkem ještě tvrdnou a na střeše vydrží dlouho, ale vzhledově zakrátko nebudou nic moc.

Populární výrobci jsou Bramac, KM Beta, Terran a Filko.

Pálená taška

Je u nás velmi tradiční a populární. Pálenou tašku vlastnostmi předčí jen málokterá krytina. Životnost má až 100 let (i když dnes vyráběné prý nevydrží tolik jako ty z první republiky), není tak těžká jako betonová, odolává počasí i UV záření. Cenově se dá sehnat podobně jako některé jiné kvalitnější krytiny. Přesto je v průměru dražší než většina ostatních.

Je stálobarevná. Kromě klasické cihlově červené tašky bez povrchových úprav existují i barevné pálené tašky, které se na rozdíl od betonové tašky nenatírají barvou, ale odstín jim dávají přírodní barevné oxidy roztavené v peci při vysoké teplotě. Touto úpravou se pálená taška stává hladší a méně náchylná k zachytávání mechů apod. Vyrábí se jak v různých barvách, tak i tvarech. Není potřeba se tedy vázat na klasické cihlové zbarvení, díky čemuž může být každá střecha originální. Barevně probarvené pálené tašky jsou dostupné v povrchové úpravě s engobou nebo s glazurou. Glazurované jsou nejdražší a nejhladší, obsahují totiž navíc skelné písky, které po vypálení v peci na povrchu udělají sklo. Bohužel jsou pak glazurované tašky velmi lesklé a v přímém slunci mohou působit na pohled nepříjemně, zejména pro sousedy (odlesky slunečních paprsků značně razí do očí). Engoba je oproti glazuře polomatná povrchová úprava tvořená tenkým povrchem vypálené keramické směsi v dané barvě.

Co se týká tvaru, kromě klasických tašek jsou v současnosti populární ploché, reformní a velkoformátové, které jsou vhodné pro rychlou pokládku. 

Pozor na cenu – ta se často odvíjí právě od popularity tvaru tašky. Ploché tašky jsou díky velké poptávce nyní dražší než ty ostatní. Nejznámější výrobci u nás jsou Tondach (nyní patří do koncernu Wienerberger) a Creaton.

Snad vám moje osobní postřehy z mnoha měsíců zkoumání stavebních materiálů přijdou k užitku. Pro nákup materiálu doporučuji největší české stavebniny Dek.cz. Stavebniny mají většinou lepší ceny než které naleznete u výrobce, ale pokud si zboží necháte nacenit i jinde, můžete tím trochu stlačit cenu u vybraného obchodníka  Spousta stavebního materiálu se dá pořídit i za poloviční cenu než je ta, která je v ceníku.

Ať se daří!

bydlimeulesa.cz

Jakou krytinu dát na střechu - část první
Předchozí článek autora
20.09.2019 07:00 2963 zhlédnutí
Jakou krytinu dát na střechu - část první
Během plánování stavby domu jsem strávil nemálo času studiem střešních krytin. Zkoumal jsem...
Hydrogeologický průzkum
Následujicí článek autora
08.10.2019 07:00 1915 zhlédnutí
Hydrogeologický průzkum
Před stavbou domu je potřeba provést průzkum pozemku. Je to hydrogeologický průzkum, který...

Stavební etapa: stavební materiál a nářadí

2 komentáře

David a Peťa
napsal(a) David a Peťa/30. zář 2019 18:08

Spíše ze zvědavosti jsem si dočetl tento článek o střešních krytinách. Nevím co Vás vedlo k tomu, věnovat spoustu času studiu krytin, když už v úvodu píšete, že u Vás přichází v úvahu pouze beton nebo pálená krytina, to jsou poté vaše informace trochu irelevantní, ale to je vaše věc, stejně jako propagace stavebnin dek, a to poměrně nešťastnou formou :-). Já si tam taky sem tam něco koupím, ale že by to ve mě vyvolávalo takové nadšení, to nevím. Ale jestli Vám za to dali nějakou slevu, tak proč ne. Nicméně bych se připojil k názoru kolegy co psal přede mnou. Informace o izolačních vlastnostech tašek je totálně mimo, tašky ani jiná krytina není od toho, aby izolovala - to vám asi "místní expert ze stavebnin DEK" neřekl. Stejně tak je třeba při výběru krytiny rozlišovat především podle účelu, nikoliv podle záruky 80 nebo 50 let - zajímalo by mě, jak bude kdokoliv reklamovat tašky za 80 let :-) Stejně tam se mi příliš nezdá informace, že betonové tašky jsou natírané - není probarven beton, ze kterého jsou? ale opravte mne, pokud se pletu, moc jsem se studiu krytin nevěnoval, dáváme také klasickou pálenou tašku.
Hodně zdaru při stavbě.
David

Odkaz Komentáře
tente84
napsal(a) tente84/27. zář 2019 21:48

Pokud jste studiu krytin věnoval spoustu času, tak to z Vašeho textu není poznat. Betonová krytina je velmi těžká? A porovnal jste si ji s Vaší pálenou? Nejspíše ne., jinak by jste tento blábol nenapsal. A co znamená: " Vysoká nasákavost znamená také sníženou tepelnou izolaci."? Pokud vím, tak betonová krytina má právě nízkou nasákavost a izoluje se snad izolanty jako je vata nebo polystyren. Co se týče prodavače z DEKU, tak Vám bude vychvalovat to, z čeho má větší provizi a nebo byl prostě jenom nevzdělaný v této problematice.

Odkaz Komentáře