Rozhodnutí stavět a přípravy

Příspěvek stavebníka

Rozhodnutí stavět padlo u nás doma někdy minulý rok ke konci prázdnin. S přítelem jsme spolu v té době byli přes rok a několik měsíců jsme spolu bydleli v malém bytečku. Věděli jsme, že spolu chceme být a než se dopracujeme k samotné stavbě a realizaci uplyne ještě nějaký ten rok. Nic velkého jsme si s finančních důvodů pronajmout nemohli a ani nechtěli. Radši jsme šetřili, abychom jednou mohli bydlet ve vlastním. 

Začali jsme hledat pozemky, jaký typ domečku by se nám líbil a zda vůbec budeme schopni dosáhnout na hypotéku. Shodli jsme se na tom, že chceme bydlet někde na vesnici blízko rodině a práci. Také jsme se rozhodli, že chceme přízemní bungalov. Když už stavíme nový dům, tak v něm budeme chtít zestárnout a do patra by to do budoucna pro nás bylo nepraktické. S pozemky to bylo složité, bydlíme docela blízko Prahy a je to drahé. Nakonec nám velmi ulevili Pavlovi rodiče, kteří nám nabídli pozemek u nich na vesnici.

Tak pozemek bychom měli. Teď už můžeme hledat ideální domeček, který by na něj pasoval. Nejprve jsme hledali typové domy, ale žádný z nich se ani zdaleka nepřiblížil naší představě. Takže jsem si stáhla nějaké programy, že si domek vytvoříme sami. Nakonec se mi nejlépe tvořilo na stránce homestyler.com. Zadání bylo jasné: Velká kuchyně spojená s jídelnou a obývacím koutem, ze které se může vyjít na zahradu. Dvě koupelny, dva dětské pokoje, ložnice, technická místnost a moje vysněná šatna. Několik měsíců jsme různě tvořili a vymýšleli, až jsme vytvořili návrh, který je momentálně u projektanta a my čekáme na verdikt, zda rozmístění a uspořádání vůbec takto půjde. Mezitím, co jsme různě hledali a tvořili návrhy, jsme sjížděli na netu videa svépomocí a poté pročítali články od stavebníků na zdejším webu. A bylo rozhodnuto. Stavíme svépomocí vše, co zvládneme. Přišlo nám super, jak zde všichni sdílí své zkušenosti, radí si a diskutují. Takže teď, když se dali věci do pohybu, jsme se rozhodli, že taky začneme psát články o tom, jak to u nás probíhá.

Na pozemku není momentálně voda, takže budeme dělat studnu. Na konci srpna byl u nás proutkař a my doufali, že najde pramen nejlépe v místech, kde nám jednou nebude stát dům. Naštěstí se nestalo, sice bude dost blízko domu a v místě, kde měla být terasa, ale není to pro nás až takový problém. Zároveň nás pán upozornil na zvýšený radon u sousedovic plotu, takže žádný plot z tůjek. Uvidíme, co nám ukáže ofiko měření radonu.                                                                                       

Dnes 23. 9. 2018 jsme jeli na pozemek vykácet strom, který by při bagrování mohl překážet. Pozemek se rovnou posekal a celá práce od řezání větví, přes kopání a následný úklid trvala cca 5 hodin. Byla to úmorná práce, do toho nám ke konci začalo pršet, ale nakonec se nám ho podařilo autem vyrvat.

V následujících měsících, chceme začít řešit hypotéku a stavební povolení, Tak snad vše půjde tak dobře, abychom před příští zimou měli hotovu základovou desku.

Fotogalerie

Rozhodnutí stavět a přípravy
Rozhodnutí stavět a přípravy
Rozhodnutí stavět a přípravy
Rozhodnutí stavět a přípravy
Rozhodnutí stavět a přípravy
Financování a stavební povolení
Následujicí článek autora
02.11.2019 07:00 3521 zhlédnutí
Financování a stavební povolení
V lednu 2019 jsme se rozhodli začít řešit financování domu. Na doporučení jsme si dali schůzku s...

Stavební etapa: rozhodnutí stavět