Jak roste dřevostavba nejaktivnějšího svépomocníka

Redakční

Web Svépomocí.cz tvoří především příspěvky od svépomocných stavebníků. Nejvíc článků v loňském roce napsal stavebník píšící pod zkratkou J s manželkou M. Ve shrnujícím článku jsme je pojmenovali jako Jiřího a Marii.  Jiří napsal celkem 22 článků o jejich dřevostavbě, která roste na Olomoucku. Přečtěte si, jak se odvíjí jejich stavební příběh.

Hledání pozemku

Jirka s Marií hledali pozemek na Olomoucku, bydlet v domě na vesnici byl vždy jejich sen. Po chvíli hledání jim padl do oka pozemek, který měl původně 1500 m2. Jak Jirka napsal: „Po troše domlouvání jsme se dohodli, že bychom zařídili oddělení a odkoupili jen cca 500 m2. Pozemky jsou tu u nás velmi drahé, a tak jsme si ostatně větší pozemek ani dovolit nemohli. Po troše vyřizování, papírování a práci geodeta jsme tedy na jaře 2016 získali pozemek o celkové ploše 534 m2.“

1. stavebnik pozemek mini

„Místo je to malebné, za námi už jen pole, není to žádný satelit, spíš součást "staré" zástavby, na první pohled jsem se do něj zamiloval.“ Více o pozemku se dočtete v tomto článku.

Stavební povolení, rok čekání a financování

Ani Jirkovi s Marií se nevyhnuly problémy s dokumentací a stavebním povolením. Na projekt a dokumenty čekali rok: Chyba byla jednoznačně na straně projektanta, po slibném začátku, kdy vše vypadalo OK, nastaly neustálé problémy s komunikací, několikeré odklady a kdybych na něj neustále netlačil, tak by projekt nebyl hotový dodnes.“

1. stavebnik projekt . mini

Když konečně získali povolení, mohli si vzít stavebníci hypotéku. Více informací, jakou banku a za jakých podmínek vybrali, si přečtěte v jejich článku financování.

Co se bude stavět? Dřevostavba!

„Rozhodli jsme se pro pasivní dřevostavbu. Hrozně se mi líbí systém 2by4, neboli česky letmá výstavba, nebo také skeletová stavba.“ Proč si Jirka vybral tento systém rozepisuje v dalším svém článku. Namátkou vybíráme pár bodů: Je to rychlé, flexibilní k úpravám a je možnost přiložit ruku k dílu (a ušetřit nějakou korunu).

1. stavebnik mini

Stavební bouda už stojí

Přípojku elektřiny si museli zbudovat sami.  „Vzhledem k tomu, že máme v projektu i elektrokotel, bylo zažádáno o jistič 3x25A a od toho se odvíjel připojovací poplatek 12.500Kč, který jsme v září 2016 zaplatili. Stavební boudu si Jirka také udělal svépomocí. Postavil ji ze starých trámů z půdy od švagra a pár latí. Vše celé opláštil nařezanými kusy panelů, ze kterých se staví průmyslové haly.“

Vytápění pasivního domu

Protože svépomocníci chtějí dosáhnout na dotaci k pasivnímu domu, museli mít o systému vytápění domu jasno hned od začátku. „Po domluvě s projektantem a energetiky jsme tedy nakonec skončili u následujícího systému:

V technické místnosti bude osazen akumulační zásobník na teplou vodu o celkovém objemu 1000l, z němž je integrován zásobník TUV o objemu 200l (vyrábí DZD Dražice za vcelku příznivou cenu), nahřívat se bude topnou spirálou, kterou přes střídač bude napájet fotovoltaická elektrárna o výkonu nějakých 3,6kWp, sekundárním zdrojem tepla jsou pak krbová kamna s výměníkem HAAS+SOHN Visby, no a do třetice když nebude svítit a budu navíc líný, tak pak tu máme ještě elektrokotel o výkonu 6kW. To vše je pak napojené na podlahové teplovodní topení.“

Budování základů

Když už dorazila ohláška, přišel na řadu geodet a vytyčení základů. První kopnutí do země si Jirka pochvaloval: Musím říct, že bagrista odvedl fakt dobrou práci a výkop je precizní, výška sedí plus mínus 2 cm po celé délce výkopu. Jediná věc, co se nepovedla, byl výjezd z parcely. Borcovi se povedlo vyzout si pás, tak jsme to chvíli řešili, ale nakonec mi tam zůstal bagřík stát.“ Jirka natočil o výkopu základových pasů pěkné video, které můžete shlédnout zde.

1. stavebnik deska

Základová deska a náklady

Se základovou deskou o rozměrech 10,1 x 7,6 metrů Jirkovi pomáhal švagr. Zalévání desky proběhlo bez problémů a zvládly to dva mixy. Pokládka hydroizolace proběhla také v pohodě. Jirka použil dle projektu asfaltový hydroizolační pás Glastek 40 Special Mineral (7,5 x 1 m). Celkem svépomocníky přišla základová deska na 135 tisíc korun. Detailní rozpis nákladů najdete v jejich dalším článku Sumarizace nákladů na desku.

Dřevostavba roste

Když byly základy hotové, nic nebránilo v příjezdu tesařů a dřevostavba se začala konečně zvedat do výšky, z čehož měl Jirka po právu radost. Když jsem po práci dorazil na pozemek, nestačil jsem se divit. Borci dnes zabrali a dodělali otvory na okna a začali s opláštěním z OSB desek. Už se to začíná rýsovat a konečně jsou již vidět reálné rozměry místností a domu jako takového.“

1. stavebnik dřevo 2 mini

Strop v 1. NP

Tesaři udělali věnec kolem přízemního patra a usadili hranoly KVH 220 x 80 mm, které budou tvořit nosnou část pod podlahou podkroví. Poté provedli záklop OSB deskami Egger 4PD 18 mm. Montáž druhého patra sledujte v tomto videu.

Krovy

Jakmile byly hotové obvodové stěny druhého patra, objednali tesaři materiál na krovy.  Bohužel se někde stala chyba a Jirkovi dorazily krovy o 1 metr kratší: „…takže následovala akce - sežeň krovy kde se dá. Nakonec se zadařilo přímo na vesnici a krovy byly za dva dny nařezané. Zároveň jsem zaplatil i izolaci do obvodových stěn, objednal jsem cca 300 m2 Isoveru Woodsil 120 mm a 150 m2 40 mm.“

1. stavebnik dřevo 3 mini

Článkem o krovech Jirkův stavební příběh zatím končí. Těšíme se na jeho další pokračování, přejeme svépomocníkům, ať se jim daří a posíláme na Olomoucko dárkový balíček svépomocných vychytávek z našeho e-shopu.

Všechny články od svépomocníka Jirky jsou k dispozici na tomto odkazu.

Také stavíte? Podělte se o tom s námi, možná isnpirujete další stavebníky.

Fotogalerie

Jak roste dřevostavba nejaktivnějšího svépomocníka
Jak roste dřevostavba nejaktivnějšího svépomocníka
Jak roste dřevostavba nejaktivnějšího svépomocníka
Jak roste dřevostavba nejaktivnějšího svépomocníka
Jak roste dřevostavba nejaktivnějšího svépomocníka
Jak roste dřevostavba nejaktivnějšího svépomocníka
Jak roste dřevostavba nejaktivnějšího svépomocníka
Jak roste dřevostavba nejaktivnějšího svépomocníka
Jak roste dřevostavba nejaktivnějšího svépomocníka
Jak roste dřevostavba nejaktivnějšího svépomocníka
Svépomocí.cz odmění nejlepší články stavebníků
Předchozí článek autora
12.01.2018 10:17 1422 zhlédnutí
Svépomocí.cz odmění nejlepší články stavebníků
Milí svépomocníci, jak určitě víte, web Svépomocí.cz...
Rekonstrukce chaty s možností celoročního bydlení
Následujicí článek autora
27.01.2018 12:00 6207 zhlédnutí
Rekonstrukce chaty s možností celoročního bydlení
Svépomocník Ondřej patří mezi tři nejaktivnější přispěvatele...