Reklama
Reklama
Vyhledat: 

Vyjmutí ze ZPF

Chcete stavět na pozemku, který spadá pod zemědělský půdní fond? Potřebujete tedy v rámci stavebního řízení schválení o tom, že místo na kterém budete stavět, bylo ze ZPF vyjmuto.

Místem, kde budete stavět, znamená přesně to místo, kde se bude na pozemku nacházet váš dům, vč. přístavků a zpevněných ploch.

Je třeba tedy u příslušného odboru životního prostředí podat žádost o trvalé vyjmutí.

Já podávala žádost u Městského úřadu Bruntál. Na webových stránkách měli kratší a delší formu žádosti. Vybrala jsem si kratší.

Vyplnění žádosti je to jednodušší.

Teď k přílohám. Vypisuji jen ty, které jsou potřeba.

 1. Údaje katastru nemovitostí o pozemcích: pokud jste kupovali pozemek nedávno, zřejmě jste obdrželi výpis z katastru. Ten si tedy zkopírujte. Můžete také přiložit mapku z katastru, kde se váš pozemek nachází. Z katastru můžete také vytisknout údaje o pozemku a vlastnících.
 2. Zákres navrhovaného odnětí v kopii katastrální mapy, celková situace stavby dle PD: váš projektant/ka by vám měla vytvořit situační výkres stavby, kde je vše zakresleno.
 3. Výpočet odvodů za odnětí půdy ze ZPF, vč. postupu výpočtu a včetně vstupních údajů použitých pro výpočet. Já použila stažený soubor Excel, kde je přímo výpočtová tabulka.

http://www.horsovskytyn.cz/e_download.php?file=data/editor/150cs_2.xls&original=zivotn59.xls

Pokud byste však chtěli počítat sami, tak tady je návod:

Najděte si v katastru, jaké je číslo BPEJ vašeho pozemku. Klikněte na něj a rozevře se vám nové okno. Zde získáte informaci, jaká je průměrná cena m2 u vašeho pozemku.

V mém případě je to tedy číslo 73716 a průměrná cena je 1,35 Kč za m2.

Zjistěte si od projektanta, jaká je přesná zastavěná plocha vč. přístavků a zpevněných ploch.

V mém případě je to 201 m2.

Každá třída ochrany pozemku má svůj koeficient násobnosti. Je to dáno zákonem o ochraně ZPF.

Třída ochrany               koeficient

           I. třída                     9

          II. třída                     6

         III. třída                     4

          IV. třída                     3

           V. třída                     3

Můj pozemek má třídu ochrany V.

Vynásobte si tedy průměrnou cenu koeficientem a ten pak vynásobte počtem odnímaných metrů.

(1,35*3)*201 = 814,05 Kč.

Toto je tedy výsledná částka, kterou zaplatíte pro vyjmutí půdy ze ZPF.

 1. Předběžná bilance skrývek kulturních vrstev půdy a návrh způsobu jejich hospodárného využití.

Zde je nutné popsat, jak naložíte s vrstvami půdy, které budou vyhrabány v rámci kopání základů a kde je umístíte. Toto by mělo být popsáno v technické dokumentaci k projektu.

 1. Výsledky pedologického výzkumu: pedologický výzkum si proveďte sami. Zjistěte si však na příslušném úřadě, jak velká je potřeba díra. My potřebovali 1x1m a hloubku 0,20m. S metrem, na kterém jde vidět hloubka díry, udělejte fotky z různých úhlů, a také pak fotky díry a okolí, ať je vidět, že je to díra na vašem pozemku.
 2. Údaje o odvodnění a závlahách + údaje o protierozních opatřeních: na pozemku nic takového nemáme, takže stačilo jen písemné osobní vyjádření. Pokud si nejste jisti, obraťte se na příslušný státní pozemkový úřad, zašlete informace o pozemku.
 3. Zákres hranic bonitovaných půdně ekologických jednotek s vyznačením tříd ochrany.

Pokud je Váš pozemek rozdělen do více BPEJ, na katastrální mapě vyznačte hranice.

 1. Stanovisko příslušného stavebního úřadu, zda záměr je v souladu s platným územním plánem, zda se jedná o umístění stavby v zastavěném území nebo na zastavitelných plochách a zda se jedná o veřejně prospěšnou stavbu.

Poproste o toto příslušný stavební úřad.

Doporučte tento článek svým přátelům

Reklama

Přidejte svůj komentář k článku

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit

26 komentáře

 • Odkaz Komentáře Markéta neděle, 05 srpen 2018 16:36 napsal(a) Markéta

  To je dobra zprava. Mate prosim predstavu,jake okolnosti mohou byt stezejni? Dekuji.

 • Odkaz Komentáře Karlík pátek, 03 srpen 2018 15:22 napsal(a) Karlík

  Mám známou, které vyjmuli část pozemku - orná půda, I. třídy. Záleží opravdu ale na okolnostech.

 • Odkaz Komentáře Markéta pátek, 03 srpen 2018 14:56 napsal(a) Markéta

  Ano,rozumim. Spis mi slo o zkusenost s tim,ze je to orna puda a spada do pudni ochrany tridy II. Jestli je nejaka nadeje,ze pri tak vysoke kvalite pudy bude vyjmuta ze ZPF. Na obecnim urade,kde jsme zjistovali moznosti zmeny uzemniho planu,nam totiz tvrdi,ze zemed.pudy tridy I.a II. nam nikdo ze ZPF nevyjme. Proto ted vahame,jestli ma smysl cekat 2roky na zmenu uzemniho planu nebo ne. Aby nam po celem procesu nesdelili,ze pudu stejne nevyjmou...

 • Odkaz Komentáře Karlík pátek, 03 srpen 2018 13:26 napsal(a) Karlík

  Pokud není pozemek v územním plánu, tak bez toho stavět nemůžete. Proto ani nežádejte o vyjmutí ze ZPF, dokud tomu nebude jinak.

 • Odkaz Komentáře Markéta pátek, 03 srpen 2018 12:55 napsal(a) Markéta

  Dobrý den,
  asi to zkusíme, ale pravděpodobně bude tento problém až druhořadý. Pozemek se totiž nachází mimo územní plán obce a na obecním úřadě nám bylo řečeno, že do předělání územního plánu se jim nechce věnovat energie ani finance. Mimojiné proto, protože se pozemek nachází v části obce, kde není v zájmu zastupitelstva rozšiřovat možnosti zástavby (osada o pár domech, spíše zemědělská usedlost). Jestli jsem správně pochopila všechny dosud získané informace, pro žádost o vyjmutí z půdního fondu je nutné, aby se pozemek nacházel v územním plánu obce. Je to tak? Děkuji.

 • Odkaz Komentáře Karlík pátek, 03 srpen 2018 12:43 napsal(a) Karlík

  Pokud chcete vyjmout pozemek z orné půdy, tak to prostě zkuste. Mnoho let to trvat nebude. Úřady mají přece na vyřízení zákonnou lhůtu. Se stavěním pak začít, až bude vyjmuto. My jsme museli doklad o vyjmutí mít u stavebního povolení, takže bez něho byste stejně nemohli začít stavět.

 • Odkaz Komentáře Markéta pátek, 03 srpen 2018 12:11 napsal(a) Markéta

  Zdravím,
  práve s přítelem uvažujeme o vyjmutí rodinného pozemku ze ZPF. Zatím jsme k tomu načetli spoustu informací na internetu, ale přesto bych se ráda zeptala na vaše zkušenosti.
  Pozemek je bohužel vedený jako orná půuda, třída ochrany II. Na každém úřadě nás straší, že proces může trvat několik let a na konci, až do něj vložíme kupu energie a peněz, nám řeknou, že takový pozemek ze ZPF nevyjmou. Nemáte někdo podobnou zkušenost?
  Díky předem.
  Markéta

 • Odkaz Komentáře martin1234 pondělí, 21 květen 2018 08:33 napsal(a) martin1234

  Ti, kteří mají na pozemku více BPEJ, tak zaměření pozemku skrz BPEJ provádí Státní pozemkový úřad, veřejně přístupné mapy jsou tady http://spucr.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=02c5dbfd2ae540028772a7bb069fb878

 • Odkaz Komentáře Karlík středa, 18 duben 2018 18:32 napsal(a) Karlík

  Prikaz o odvodu za odneti mi prislo 9 dni od zahajeni stavby.
  Urad se jiste pripome sam.

 • Odkaz Komentáře Luděk středa, 18 duben 2018 16:42 napsal(a) Luděk

  Souhlas s vyjmutím ze ZPF mám z podzimu 2016, kdy jsem také začal stavět. Mám od nich oražený papír, kde jsem je informoval, že začínám se stavbou, vloni jsem se ještě připomínal, prý mám vyčkat, ale dosud mi nic k placení nepřišlo... tak nevím.

Karlík

Karolína

Věk: 30

Detaily domu

Kraj: Moravskoslezský
Velikost pozemku: 1 285 m2
Zastavěná plocha domu: 201 m2
Podlahová plocha domu: neuvedeno
Typ domu: patrový
Plánovaný rozpočet: neuvedeno

Související články

Každým dnem si jdeme za svým snem :-)

Každým dnem si jdeme za svým snem :-)
Zdravím všechny stavebníky, i my jsme si vysnili naše hnízdečko a po dlouhém váhání jsme se rozhodli postavit si domeček v městečku nedaleko Karlových Varů, ve kterém žijeme.

Projekt a stavební povolení

Projekt a stavební povolení
Sto tisíc diskusí, dalších milion webů a stovky názorů na FB a jiných portálech. Tak tohle jsme sledovali při rozhodování zda stavět či ne. Když už tedy padlo rozhodnutí, že…

Koupě pozemku na horách a projektová dokumentace

Koupě pozemku na horách a projektová dokumentace
Po dlouhém váhání, hledání a rozmýšlení, zda se pustíme do nákladné rekonstrukce našeho malého domku, nebo raději koupíme pozemek a začneme od základů, vyhrála varianta číslo dvě a nakonec jsme…

Mohlo by Vás zajímat

Co je „vyjádření k existenci sítí“?

Co je „vyjádření k existenci sítí“?
Vyjádření k existenci sítí je stanovisko správců technické infrastruktury (TI), kteří mohou mít sítě nebo rozvojové zájmy v místě plánovaného stavebního záměru. Vyjádření obsahuje informaci o případné kolizi stavebního záměru…

Jak to všechno začalo?

Jak to všechno začalo?
V létě roku 2006 jsme si pořídili starší domek, který se chystáme zrekonstruovat, pokud možno co nejvíce svépomocí. Práce probíhají již tři roky, ale jelikož z prozatimních finančních důvodů rekonstrukci…

Dlažba v zahradě

Dlažba v zahradě
V každé zahradě jsou místa, která je třeba zpevnit, ať už jsou to chodníčky mezi záhony, posezení pod pergolou, nebo větší plochy jako automobilová stání, parkoviště a dvorky. Ideálním materiálem…

Diskuzní fórum

  • dofinancování stavby
  • Tak my jsme na tom podobně a zvolili jsme si tento úvěr...
  • Autor Finančník | 20. zář 2018 20:23
  • ZASTAVĚNÁ PLOCHA definice
  • Dobrý den, předpokládám, že Váš RD bude mít stěny - obvodové svislé konstrukce, takže...
  • Autor Petr | 19. zář 2018 12:05