Vybudování silnice

Příspěvek stavebníka

Bude to už třetím rokem, co jsme se s přítelkyní rozhodli, že bychom chtěli postavit náš vysněný baráček. Bránilo nám v tom ale spoustu okolností, které jsme museli překonat.

ANO !! - bude to už 2 roky, co jsme v našem prvním článku psali o vybudování místní komunikace k našemu pozemku. Ze začátku po nás chtěli, abychom si komunikaci vybudovali na vlastní náklady, ale nakonec bylo vše úplně jinak. Za tu dobu se toho stalo opravdu hodně.

To, že si komunikaci musíme vybudovat na vlastní náklady, nám nepřišlo jako dobrý nápad, jelikož je komunikace obecní, tak nebudeme financovat něco, co není naše. Aby toho nebylo málo, obci se zase nelíbilo, že nám komunikaci vybudují za svoje náklady a tím nám zhodnotí pozemky. Nakonec si obec na nás vymyslela dva návrhy.

První návrh  - Spolufinancování komunikace s obcí, tudíž po nás chtěli za jeden pozemek, ke kterému vede tato komunikace částku 80 tisíc. Jelikož tu máma vlastní více pozemků, tak by se částka vyšplhala celkem vysoko.

Druhý návrh - Darování části pozemku obci, u kterých je tato komunikace. Na stavebním úřadě nám dali podmínku, že komunikace musí být široká 7 metrů a k tomu z každé strany půl metru zeleně (zelený pás). Jelikož dosavadní šířka byla jen 4 metry, museli jsme tedy ukrojit část svých pozemků, aby nová komunikace splňovala daných 8 metrů. Přišli jsme tedy o 610 m2 z ukrojených pozemků podél celé komunikace. (Čistě jen z našeho pozemku bylo ukrojeno 70 m2). Rozhodli jsme se tedy pro tenhle návrh.

Na začátku prosince roku 2015, kdy najednou obec začala ve stávající komunikaci prodlužovat a napojovat  kanalizační řád jsme si mysleli, že už se konečně na nás štěstí obrátilo a že se začne budovat zpevněná komunikace, bohužel tomu tak nebylo. Kanalizace se sice prodloužila, ale zpevněná komunikace pořád nebyla. Vlivem nepříznivého počasí jak tomu v prosinci bývá se "komunikace" změnila na neprůjezdné bahenní brodiště. Po pár stížnostech u pana starosty, který nám pořád jen sliboval, že vše dá do pořádku, nechal navést na neprůjezdnou cestu stavební suť, s kterou nám starosta udělal více starostí, než užitku (jak se říká z bláta do louže). Táta si dokonce na té "super opravené komunikaci" protrhnul 3 nové pneumatiky na autě. Nebyly jsme jediní, lidem, kteří zde také jezdí, se to nelíbilo a byly si stěžovat na úřadě, ale bez jakéhokoliv výsledku. V suti jsme nalezli hřebíky, sklo, dráty a další ostré předměty. Takže jsme z toho zase vyvodili, že komunikace je opět neprůjezdná

Po neúprosném nahánění pana starosty, a stěžováním si, že by se s tím už konečně mělo něco dělat, se starosta obhajoval tím, že nemůže sehnat vhodnou firmu, která danou komunikaci vybuduje. Už jsme toho měli plné zuby a obrátili jsme se tedy na právníky a řekli jim o našem problému. Sepsali jsme pár dopisů, s kterými jsme šli na úřad, a pan starosta nám sdělil, abychom mu dali prostor na vyjádření. Po nějaké době jsme se byly opět zeptat, jak to bude dál a jak vše pokračuje. Zjistili jsme, že starosta už nějaké firmy oslovil, ale zase čekal na jejich vhodné projekty a cenové nabídky (samozřejmě že vzal tu, která ho bude nejmíň stát). V projektu bylo, že nová silnice bude bez chodníků, bez veřejného osvětlení a finální vrstva komunikace by měla být jen z drceného asfaltu. Byli jsme zklamaní po tom všem, ale v danou situaci, jsme nemohli nic dělat, mohli jsme být rádi, že aspoň v tomhle případě už budeme moct konečně stavět.

Na začátku listopadu roku 2016 konkrétně 2. listopadu ve středu, kdy pan starosta má úřední dny, jsme za ním byly a zase bez výsledku, a jakéhokoliv vyjádření, k našem dotazům proč se silnice ještě nebuduje, když už vše je zařízené. Ale najednou v pondělí 7. listopadu se z čista jasna objevila stavební firma a silnice se začala KONEČNĚ budovat, nemohli jsme tomu uvěřit :). Silnice byla kompletně hotová 13. prosince, tudíž to trvalo něco přes měsíc. Nakonec jsme byli dokonce i překvapeni, jelikož finální vrstva komunikace je balený asfalt. Sice nechápeme, proč tohle všechno trvalo přes 2 roky, ale jsme rádi, že už je to za námi a teď už konečně můžeme začít něco zařizovat a pomalu realizovat stavbu našeho vysněného domečku.

Fotogalerie

Vybudování silnice
Vybudování silnice
Vybudování silnice
Vybudování silnice
Vybudování silnice
Vybudování silnice
Vybudování silnice
Vybudování silnice
Vybudování silnice
Vybudování silnice
Vybudování silnice
Vybudování silnice
Vybudování silnice
Vybudování silnice
Vybudování silnice
Pozemek za hubičku
Předchozí článek autora
25.02.2015 09:00 6053 zhlédnutí
Pozemek za hubičku
Když jsme se s přítelkyní rozhodovali, kde budeme bydlet, tak jsme měli na...
Projekt a hypotéka
Následujicí článek autora
01.02.2017 08:00 8026 zhlédnutí
Projekt a hypotéka
Když jsme se rozhodovali o našem budoucím bydlení, tak už jsme měli...

Stavební etapa: příjezdová cesta

10 komentáře

Sifo
napsal(a) Sifo/22. lis 2018 11:11

Kufr je podloží pod cestou. Čili cesta bez finálního povrchu (asfalt, zámkovka). Laicky řečeno vám to vybagrují, něco tam navezou ( kamenivo,strusku atd) a nazdar :-) Příjezdové cesty jsou velkým problémem. Nejhůře jsou na tom právě lokality, kde majitelé rozparcelovali a rozprodali pozemky s příslibem vybudování cesty a pak skutek utek.

Odpověď je ve Vyhlášce č. 501/2006 Sb., § 20,

(7) Ke každé stavbě rodinného domu nebo stavbě pro rodinnou rekreaci nebo souvislé skupině těchto staveb musí vést zpevněná pozemní komunikace3) široká nejméně 2,5 m a končící nejdále 50 m od stavby.

Navazuje Zákon č. 13/1997 Sb., Zákon o pozemních komunikacích, který je dále dělí :

(2) Pozemní komunikace se dělí na tyto kategorie:

a) dálnice,

b) silnice,

c) místní komunikace,

d) účelová komunikace.

Ve vašem případě se může jednat buď c) a nebo d). V případě d) veřejně přístupné nebo nepřístupné. Mělo by to být v souladu s územním plánem, který může klást požadavky a podmínky, za kterých je možné stavbu na daném pozemku realizovat a také do toho kecá příslušný silniční správní úřad. Rozdíl mezi místní a účelovou komunikací je v příslušenství, které může být požadováno (veřejné prostranství, vyhýbny, točny, veřejné osvětlení, atd...).


Laicky řečeno. Pokud stavíte a máte to k nejbližší komunikaci dále než 50m, měli by jste zřídit komunikaci. Pokud stavíte 1-2 domy, dá se většinou vyřídit vyjímka na neveřejnou účelovou komunikaci nebo zpevněnou manipulační plochu. Musí s tím souhlasit hasiči a je požadavek, aby tato komunikace(plocha) do těch 50 m unesla hasičské auto (cca 40 t). Pokud stavíte (plánujete) více domů, zřejmě se nevyhnete veřejné komunikaci s požadavkem na výhybnu (podle délky), dodržení veřejného prostranství atd. Je třeba si uvědomit, že tam musí dojet hasiči, záchranka, popeláři atd. K tomu se navíc musí vyřešit sítě.

Odkaz Komentáře
Majky a L.A.
napsal(a) Majky a L.A./21. lis 2018 03:36

Dobrý den, řešíme něco podobného a stavební úřad nám řekl, že vybudují maximalně kufr. Sakra neví někdo co je to cesta formou kufru? To jako, že si je mám zbalit a odejít nebo co? :)

Odkaz Komentáře
Marama2
napsal(a) Marama2/12. říj 2017 19:44

Dobry den, potrebovala bych poradit ohledne prijezdove cesty,pripadne i pravni rady, jak se dohodnout s obci,aby se vybudovala cesta k pozemkum
Andreo a Pavle napiste mi prosim na email
Marama2@seznam.c

Odkaz Komentáře
Michal a Andrea
napsal(a) Michal a Andrea/01. úno 2017 15:43

Dobrý den,
na jeden úsek komunikace bylo vydáno stavební povolení a další úsek se řešil tak, že se před dokončením stavby udělala změna.
Co se týče té odebrané hlíny, tak to dělali jak se jim chtělo, někde to "kufrovali" a někde ne. Starosta mluvil i o tom, že až zde bude stát více rodinných domů, tak by se dala ještě jedna vrstva asfaltu, ale pochybuji že na to obec bude mít nějaké finanční prostředky, když se cukali už teď. Já osobně jsem si toho vědom, že komunikace nebude vypadat nějak perfektně po několika návštěvách těžké techniky. Ale zase na druhou stranu jsem rád, že už konečně můžeme začít stavět náš rodinný dům.

Odkaz Komentáře
JM
napsal(a) JM/01. úno 2017 10:21

Gratuluji k posunu, cesta je velmi důležitá... a mám dotaz - řešilo se to oficiálně územkem a se stavebním povolením na cestu? Podle fotek to vypadá, že v místě kde byla "louka" se odebralo celkem málo hlíny. Řeším taky zpevnění cesty - polňačka, kde se jezdí roky, plán je , 10cm kamení +5cm štěrk, ale je to takové dočasné řešení, protože se časem stejně vyjezdí. Nebojíte se (nebo obec) že se asfalt chvíli zničí - když tam navíc bude jezdit těžká technika?
Na pohled to vypadá jako pěkná cesta, ale bál bych se právě chybějícího podloží. Díky za reakci

Odkaz Komentáře
Pavel
napsal(a) Pavel /31. led 2017 20:47

Co pisete presne odpovida cene. pozemek+cesta 95 000+1 380 000 a jste cca na odhadu.

Odkaz Komentáře
Pavel
napsal(a) Pavel /31. led 2017 20:47

Co pisete presne odpovida cene. pozemek+cesta 95 000+1 380 000 a jste cca na odhadu.

Odkaz Komentáře
Michal a Andrea
napsal(a) Michal a Andrea/31. led 2017 20:22

petr
cenu za m2 přesně nevím, když se o vybudování komunikace mluvilo na zastupitelstvu, tak částka za necelých 500m silnice byla : 1 380 000,- Kč. Jelikož se během výstavby komunikace dělaly další úpravy navíc, tak se částka vyšplhala zhruba na 1 600 000,- Kč.
Pozemky bez zpevněné komunikace se prodávat mohou, ale určitě ne za částku kterou má stavební pozemek. Jen pro informaci, měl jsem odhad pozemku bez zpevněné komunikace na částku 95 000. Po vybudování zpevněné komunikace se odhad vyšplhal na 1 200 000,-Kč

Vítek a Jitka
To mě mrzí, že u Vás je to stejné, nebo podobné. Každopádně Vám přeju hodně štěstí a pevné nervy. Snad nebudete čekat stejně dlouho jako jsme čekali mi.

Odkaz Komentáře
Vítek a Jitka
napsal(a) Vítek a Jitka/31. led 2017 14:17

Asi je to všude stejné.....naše majitelka cesty slibovala a nic....teď to obec nechce převzít dokud nebude silnice vybudována.
Vypadá to ale nakonec na dohodu - 1. polovinu zaplatí pani a majitelé pozemků druhou.

Odkaz Komentáře
Petr
napsal(a) Petr/31. led 2017 12:57

Docela by mě zajímala cena(cena za m2).. máme pozemek, kde majitelka slíbila postavit komunikaci cca 250m. Bohužel se jí zřejmě povedlo uplatit lidi na stavebním úřadě, protože bez komunikace se dnes stavební pozemky snad prodávat ani nesmí. Takže teď všichni jezdí několik let bahnem a možná si to budeme muset zaplatit ještě jednou.

Odkaz Komentáře