Překvapení ke konci

Příspěvek stavebníka

Tak když už jsme podali vše co bylo za potřebí, tak nás už jen čekaly zpětné vazby z magistrátů, kde se nám vracela schválená stanoviska. Byli jsme rádi, že jde vše tak rychle, natěšení, že letos ještě začneme netrvalo moc dlouho.

V tuhle chvíli nám čeká pouze závazné stanovisko z odboru životního prostředí a můžeme podávat žádost o územní rozhodnutí a poté stavební povolení, takže se pomalu, ale jistě blížíme do cíle.

Jsou to dva týdny, co jsme si nechali spočítat vyjmutí z půdního fondu a nestačili jsme se divit, na kolik nás vyšlo celkové vyjmutí. Jelikož stavíme na vesnici na konci světa, tak jsme nečekali, že nás až takhle překvapí cena. S velikostí domu jsme se vešli do 150m2, samozřejmě, nějaký ten bazén, pergola, garáž, čistička a cesta, to vše je zahrnuto a musí se vyjmout z půdního fondu.

Takže jsem se vypravila na stavební úřad, nechala jsem si to spočíatat a nestačila jsem se divit... Celková cena se nám vyšplhala částku 125. tis. korun. Nestačila jsem se ani divit, odcházela jsem s tím, že by bylo ještě dobré si promyslet, zda do toho má opravdu člověk jít nebo ne.

Takže nás čeká samozřejmě úhrada této nesmyslné částky a poté budeme asi pokračovat dále.

Žádosti a stanoviska
Předchozí článek autora
21.06.2015 06:53 8600 zhlédnutí
Žádosti a stanoviska
Tak už jsem konečně začala taky něco dělat. Stavila jsem se u nás na stavebním úřadě a požádala,...
Příjezdová cesta
Následujicí článek autora
01.11.2015 08:00 10834 zhlédnutí
Příjezdová cesta
Tak jsme pro letos rozhodli, že už začneme konečně něco dělat. Příjezdová cesta pro nás byla...

Stavební etapa: výběr, zaměření a koupě pozemku financování

14 komentáře

Lucka a Petr
napsal(a) Lucka a Petr/18. lis 2015 05:53

Ahoj, bohužel my v tom máme opravdu jen zpevněné plochy. Už jsem koukala jestli by se to nedalo nějak obejít, jelikož jsme prozatím nic neplatili, ale obávám se, že asi nejspíš už nic nevymyslíme. Bohužel to máme potvrzené i ze životního prostředí. Ale nikdo mi nedokáže vysvětlit, jak je možné, že když stavíme na vesnici, tak platíme takovouhle neskutečnou částku. V porovnání s pozemky, jsme si opravdu mohli koupit něco ve městě a vyšlo by to ještě mnohem líp a ještě by jsme ušetřili :)

Odkaz Komentáře
tomas
napsal(a) tomas/17. lis 2015 16:45

Všichni tady brečíte nad cenou vynětí, ale ta cena není tak strašná. Jediné co je hrozné je přístup úředníků ŽP k vynětí. Myslím hlavně jejich specifický výklad zákona.

Podle stanoviska MŽP se vynětí platí jen pod stavbami a zpevněnými plochami. Jenomže úředníci ŽP k tomu ještě započítají plochu, která je podle nich špatně obdělatelná. Někteří dokonce používají frázi "jak budete zemědělsky obdělávat tuto plochu". Co je jim po tom. Mám zahrádku a můžu tam pěstovat třeba fíky a budu je okopávat ručně, protože nejsem podnikající zemědělec. Díky tomuto přístupu většinou zaplatíte o velkou část navíc a nic s tím nenaděláte, protože pokud chcete stavební povolení musíte mít vynětí ze ZPF.
Když budete vynětí rozporovat u krajského úřadu tak moc neuspějete. Soud ty jejich kraviny sice zruší, ale vy 3 roky nestavíte a na tom je celý systém založen.

"Blbče plať a moc se neptej."
Nejhorší je, že MŽP nic nekontroluje a je mu vše jedno. Na ŽP na jednotlivých úřadech se uchytili šílenci, kteří sice nic nechrání, ale dělá jim dobře že mají nad lidmi moc. Někteří mají tu drzost, že Vám dokonce doporučí projektanta, který jim zpět nosí desátky.

Tento přístup nemají všechny úřady, ale velká část se řídí výše uvedeným.
To je jen ukázka jak stát bojuje s korupcí byrokracií. Kdyby byly schvalovány zákony, které jsou jednoznačné, nebyla by korupce a byl by potřebný i menší počet úředníků. .....

Odkaz Komentáře
ing. arch. Martin Veber
napsal(a) ing. arch. Martin Veber/01. zář 2015 07:16

Pěkný den, zase to s tím čekáním moc nepřehánějte, než Vám začne platit požadavek na téměř nulovou spotřebu energie, což je otázka roku 2019 až 2020. Každý rok má svoje :-(

Odkaz Komentáře
Lucka a Petr
napsal(a) Lucka a Petr/01. zář 2015 06:47

Takže ať čtu, jak čtu... Tak je tedy možné, že by se mohlo během příštího roku by se mohlo tedy něco změnit? Nechce se mi tenhle rok platit něco, co by mohlo být příští rok úplně jinak.
Jelikož vyhodit 125 tis. za něco co ještě ani nemáme postavené se mi opravdu teda nechce. A jestli je nějaká šance, že se příští rok něco málo sníží, tak by jsme letos asi snad ani nezačali.
Ale bohužel bych se vsadila, že příští rok si nahoru sedne ještě někdo chytřejší a cena půjde ještě víš...

Odkaz Komentáře
JM
napsal(a) JM/31. srp 2015 21:10

Lukáši taky "pěkné" číslo... celkové částky do cca 50 tisíc bych snad ani neřešil ale stovky tisíc, to už je moc (s ohledem na financování atd) na vynětí ZPF banky nepůjčí, pozemek se tím přímo nezhodnotí a nelze tuto položku u některých bank (zatím) započítat do čerpání úvěru. Proto aktivně komunikuji nejen s místními orgány ale i s ministerstvem pro místní rozvoj (kteří měli špatný výklad v tiskových zprávách) teď se od toho distancují a odkazují se na min. živ .prostředí - řeším taky rozdíly mezi prolukou z pohledu stavebního a nejasného metodického pokynu životního prostředí. Na Stavební úřad musím ve středu osobně, protože ti jsou z toho vedle jak ta jedle... a chtějí školení :-) no 1700/m2 se mi platit nechce, tak uvidíme. Změna se letos téměř jistě konat nebude, snad příští rok - ale to se uvidí, jak moc se to celé bude ještě medializovat, protože zatím to byla taková tichá změna, která ve stínu ostatních věcí zanikla. A bez humbuku kolem a přihřívání polívčiček nic nejde samo.

Odkaz Komentáře
Lukáš J.
napsal(a) Lukáš J./31. srp 2015 20:45

Ahojte, aktuální info ze stavebního úřadu: Výpočet vyjmutí půdy na stavební se počítá od 1.dubna bez části C , tedy koeficientu 0,2.
Výpočet tedy:
bonita * ochranná pásma * snížení sazby (neplatné ) * třída ochrany = výsledek

Kupujeme pozemek u Holešova
13,28 * 10 (ochranné pásmo vod 2.stupeň) * 6 (třída ochrany II ) = 797kč / m^2

Odkaz Komentáře
Lucka a Petr
napsal(a) Lucka a Petr/31. srp 2015 10:58

Přesně tak, kdyby jsme podali vyjmutí z PF do konce března, tak by jsme neplatili nic, jelikož to začalo platit až od 1. dubna letošního roku, tak si pro změnu pěkně poplatíme :) tak doufám, že nás už žádné překvapení nečeká, jelikož takovouhle částku jsme opravdu nečekali... Ještě zvažujeme, že by jsme trochu osekali projekt na zastavěných plochách, ale asi to nebude mít žádný význam, tak jako tak se ta cena dostane vysoko.

Odkaz Komentáře
JM
napsal(a) JM/31. srp 2015 10:22

Pokud jste to stihli do dubna, tak se ještě neplatilo (41/2015 Sb. platí až od 1.4.2015). Někdo mi poradil ať pozemek, kde je odnětí drahé nekupuji, no ale od nového roku se bude platit 21% daň ... tak to je rada nad zlato ;)

Odkaz Komentáře
ing. arch. Martin Veber
napsal(a) ing. arch. Martin Veber/31. srp 2015 10:18

FanoKato, to nemusíte považovat za zvláštní. Aniž byste o tom tušil, splnil jste ustanovení, při jejichž dodržení jste od poplatku osvobozen (zastavěné území obce, proluka mezi stavebními pozemky o ploše do 500m2 nebo byly Vaše vyměřené poplatky nižší než 100 Kč, kterážto výše se odpouští)

Odkaz Komentáře
Fana Kata
napsal(a) Fana Kata/31. srp 2015 10:14

To je zvláštní , když sem podával ohlášku pro stavbu rodinného domu tak se vyjímala půda z PF a nic po mě nechtěli .

Odkaz Komentáře