Stavíme aktivně pasivní dům

Příspěvek stavebníka

Jak jsme informovali v minulém článku, koupili jsme pozemek v malé vinařské obci a nyní byl potřeba vytvořit projekt našeho vysněného domu. Podmínkou ze strany stavebního úřadu byla rovná střecha, a pokud budeme chtít, můžeme stavět na hranici pozemku. Předběžnou vizualizaci jsme měli odsouhlasenou sousedy i stavebním úřadem. Teď zbývalo doladit detaily. Večer jsme si sedli a nad vínkem probrali naše možnosti.

Jelikož se manžel věnuje projektování pasivních domů a já jsem byla od mala vychovávaná v přesvědčení, že bydlení musí být co nejméně energeticky náročné, volba byla jasná. Postavíme si pasivní dům. Naší představě přispěla i dotace státu v podobě nemalé částky z programu Zelená úsporám. Pro byl i jistý komfort bydlení, který pasivní domy nabízejí, v podobě čerstvého vzduchu bez nutnosti větrání a mnoho dalších.

 

Od začátku jsme chtěli přízemní domek s rovnou střechou a velkými okny orientovanými na jih. Když mi manžel navrhnul udělat osmi metrové okno (bez sloupů) v centrální místnosti, byla jsem nadšená. Dům jsme umístili na hranici pozemku, pro větší prostor zahrady, a doladili rozmístění a velikost pokojů. Jediným zádrhelem bylo, že severní strana bude bez oken. Tak jsme si řekli, že koupelnu, šatnu a ostatní zázemí vybavíme světlovody. Po zjištění jejich ceny, jsme je však okamžitě zavrhli. Shodou okolností manžel v té době spolupracoval na jiném projektu s kolegou, který mu poradil, jak jednodušeji a ekonomičtěji celý problém vyřešit. Místo drahých světlovodů se na střechu namontují klasická fixní okna, která splňují požadavky pro pasivní stavby a po zateplení se na horní plášť namontují sklolaminátové kopule jako ochrana proti nepřízni počasí. Prosvětlení bylo vyřešeno a manžel začal zpracovávat dokumentaci pro stavební úřad, výpočty pro Zelenou úsporám a prováděcí dokumentaci. V příloze se můžete podívat na výsledek našeho snažení.

 

V příštím článku se už budeme věnovat naší srpnové dovolené na maltě :-).

Fotogalerie

Stavíme aktivně pasivní dům
Stavíme aktivně pasivní dům
Stavíme aktivně pasivní dům
Stavíme aktivně pasivní dům
Náš malý kousek země
Předchozí článek autora
22.01.2015 11:00 8900 zhlédnutí
Budeme stavět…
Zdravíme všechny šílence, kteří se rozhodli postavit si dům. Před dvěma roky jsme se nudili večer...
Domeček na nářadí a sondař
Následujicí článek autora
28.01.2015 10:00 12082 zhlédnutí
Dovolená na maltě začíná – stavba domečku na nářadí a vytyčení stavby
Začal srpen a povalování u vody nás začínalo nudit :-). Jednoho krásného večera, po koupačce u...

Stavební etapa: projekt domu

Název položky Cena
služby právníka 6 000 Kč
stavební povolení+územní řízení 7 000 Kč
měření radonu 1 550 Kč
tisk výkresů 350 Kč
razítko energetického auditora 1 500 Kč
Celkem 16 400 Kč
Stáhnout přílohy:

8 komentáře

Radek a Lucka
napsal(a) Radek a Lucka/23. kvě 2017 10:37

Dobrý den, už jsem se s vámi bavil po telefonu s podobným plánem na dům, jen mě zajímalo, zda by se dům nevešel do pasivu s okny i na severní stranu například jen podlouhlé okna 150 x 60 cm pro koupelny a wc, plochu podlah bych měl cca 230m2 plus garáž 50 metrů, ale nepřijde mi úspora dávat ty světlíky, jelikož to možná vypadá na papíře, a když bych měl jako vy bungalov se zelenou střechou, tak je to podle mě skvělá izolace už jen např 40cm polystyren plus zemina atd musí být lepší jak jakákoliv střecha a je škoda řešit okna nahoru, a chtěl bych je jako teď do všech odvrácených místností uvedené podlouhlé pro možnost větrání apod, i když bude samozřejmě rekuperace, směřuji také na zelenou úsporám, čerpadlo zemní kolektor jako mám teď děkuji za info. Ještě prosím info jak budete řešit pergoly apod, viděl jsem vše po okna a zatím tam k tomu nemáte přípravu? Já chtěl dát atiku z ytongu a na ní trámy od pergoly nebo v kovu...Děkuji za rady Landa mail. landa.jason@seznam.cz

Odkaz Komentáře
Míša a Radek
napsal(a) Míša a Radek/12. bře 2016 14:13

Zdravím,

pošlete mi vaši projektovku na info@atelier-partika.cz a já to orientačně naházím do softwaru a mrknu, v čem by mohl být problém.


S pozdravem
Radek

Odkaz Komentáře
Tomas
napsal(a) Tomas/12. bře 2016 13:00

Díky moc za reakci,
všechno, co píšete samozřejmě vím. Jenom pro představu:
- Dům má Ea 161m2. Tvarově v podstatě kopie vašeho /neúmyslná, ale ono to prostě dává smysl to tak postavit).
- Okna jsou Slavona PROGRESSION (Uf 0,65, Swissspacer V - 0,031 a optimalizované zasklení dle orientace (Ug 0,5 s g 54% a na "jižní" straně Ug 0,6 a g 61 - 62%).
- Plochy oken jsou:
- 30% od Jihu: 25,62m2 + 2,61m2 částečně prosklené dveře (cca 30% zasklení)
- 60% od Jihu: 1,95m2
- 120% od Jihu: 1,83m2
- 150% od Jihu: 2,28m2
- Střešní okna Fakro v chodbě: 1,62m2
- Zateplení mám aktuálně naplánováno:
- 280mm EPS GreyWall (0,032) na obvodové zdivo
- 250mm EPS Grey 100 (0,031) v podlaze
- 420 - 540mm EPS Grey 100 (0,031) střecha
- 11,5cm Pěnoskla v patě zdiva

I přes všechny tyto detaily to prý vychází na 17,5KWh, i když jsou počítané tepelné mosty a jsou počítané reálně stínění (prý vychází kolem těch 0,9). Osobně mi to přijde tak, že někde musí být chyba, protože pokud by takový dům nebyl pasivní, tak už opravdu nevím, jak by měl pasivní dům vypadat. Každopádně Vaše údaje jasně naznačují, že chyba bude spíše ve výpočtu a né v návrhu domu.

Bylo by možné třeba zaslat, jak máte počítaný tepelný odpor konstrukcí? Respektive by pro mne bylo úplně skvělé, kdybychom se mohli domluvit na zaslání podkladů, které jste dával na NZÚ, abych to mohl porovnat s tím, co mi pošle auditor a měl případně možnost mu dělat lepšího oponenta.

Předem moc děkuji za reakci

Odkaz Komentáře
Míša a Radek
napsal(a) Míša a Radek/12. bře 2016 11:54

Zdravím Tomáši,

doporučuji zaměřit se na optimalizaci okenních výplní. Je obrovský rozdíl ve výpočtech při použití normálních plastových oken a oken high-tech (Internorm, Vašíček). Velikost a zastínění také hraje roli. Většinou se uvádí hodnota pro zastínění oken 0,6 dle metodiky pro bungalovi, ale pokud to však spočítáte na přesno, je zastínění někde kolem 0,8-0,9, což vám nějakou tu kWh na vytápění také ubere.
Určitě napočítejte tepelné mosty a uveďte je do výpočtu. Ve většině případů se používá jednorázová přirážka deltaU=0,02 (opět podle metodiky NZU), která u domu navýší měrnou potřebu tepla na vytápění až o 8 kWh/m2.a. Pokud budou dobře optimalizované tepelné mosty je zaručeno snížení o 1-3 kWh/m2.a.

K našemu RD:
měrná potřeba tepla na vytápění našeho domu je 13 kWh/m2.a podle metodiky NZU a dle PHPP 16kWh/m2.a.
1)Obvodová stěna 300mm EPS 70 F
2)podlaha - 200mm EPS 100 Z
3)plochá střecha - 520 -350mm EPS 100 S
4)okna stolařství Vašíček
5)Napočítané tepelné mosty
6)Napočítané korekční činitele zastínění dle skutečnosti

Odkaz Komentáře
Tomas
napsal(a) Tomas/11. bře 2016 22:42

Zdravím,
Váš dům mne velmi zaujal hlavně proto, že jsem si navrhl velmi podobný (téměř totožný, abych byl přesný) koncept EPD, nicméně můj energetický auditor se z nějakého důvodu nemůže dopočítat do hranice dotací. Mohl bych vás požádat o zaslání nějakého přehledu konstrukcí, které jste použil, jaký je odklon od jihu (z přiloženého půdorysu vypadá také velmi podobně) a jaká Vám vyšle měrná potřeba tepla na vytápění?

Můj mail je tomas@naseakce.com

Předem děkuji moc za odpověď

Díky

Tomáš

Odkaz Komentáře
PCA
napsal(a) PCA/17. úno 2015 12:21

Pošlete to prosím na kosnabordel@seznam.cz, moc děkuji za pomoc.
Petr Cacka

Odkaz Komentáře
Míša a Radek
napsal(a) Míša a Radek/17. úno 2015 11:52

Dobrý den,

napište svůj mail a já vám pošlu načtnutý detail řešení.

S pozdravem
Radek Partika

Odkaz Komentáře
PCA
napsal(a) PCA/17. úno 2015 11:37

Zdravím,
zaujalo mne vaše řešení stropních světlíků, tj. použití standardního fixního okna s přesklívací kopulí. Stavím také pasivní dům a o tomto řešení jsem také :-) přemýšlel, ale ani já, ani projektant jsme nevymysleli kvalitní detail, aby nehrozilo, že se na okno dostane voda, která pak nebude mít možnost nijak odtéci...

Zatím mám mám navržen stropní světlík buď ACG nebo Lam-plast, které nabízejí světlíky " i pro pasivní domy" s tím, že podstavu ještě dodatečně obalíme izolací, protože tepelná prostupnost není úplně ideální pro pasivní dům (ideální by bylo Fakro, ale to je cenově trošku jinde).

Podělíte se se mnou o detail, jak máte vymyšlené napojení tepelné izolace a hydroizolace střechy na vodorovně umístěné okno + kopuli?
Díky
Petr

Odkaz Komentáře