Projekt domu

Příspěvek stavebníka

Vybrat typ domku se pro nás zdál úkol docela jednoduchý. Už před výběrem pozemku jsme věděli že musí být přízemní. Nechceme schody, už kvůli bezpečí pro děti, lítání nahoru a dolů kvůli všemu a na starý kolena to taky není nic dobrého. Ale bylo nám souzeno jinak ....

První problém nastal když jsme zjistili, že se nám náš vysněný domek nevejde na pozemek. A i když se nám povedlo ještě odkoupit menší pruh půdy za našim pozemkem, stejně nezbývalo povinných 3,5 metru k plotu.  Padlo pár večerů a vymysleli jsme si tedy trošku jiný dům, hlavně jinak otočený. Máme obdélníkový, zatočený a svahový pozemek, tak to nebylo jednoduchý a co to dalo práce aby vše pasovalo, navazovalo, sjednotit to s výškovým rozdílem ..... nakonec se povedlo a jsme moc spokojený, přesně podle našich představ.

 

Obešli jsme tedy několik projektantů u nás ve městě a podle komunikace a cen jsme vybírali. Zajeli jsme si i pro základní informace na SÚ a žádné omezení tam prý nemáme. Už jsme měli jednoho skoro vybraného, ale můj ještě našel jednoho projektanta z okolní vesnice, byl to starší pán a velmi rozumně působil. Vzal si náš nákres ale hned nás umlčel .....tady jste ale v CHKO a tento sklon střechy vám tu asi nikdo nepovolí. Musí být sedlová 40st. střecha.

 

Tak to byl pro nás dosti velký šok. Nejenom že nás na to nikdo neupozornil, ani žádný jiný projektant, takže je docela možný že by jsme to zjistili až po vyhotovení projektu a následným papírování ale hlavně nebudeme moct mít náš vysněný přízemní dům!!!! Přitom jsme chtěli sedlovou střechu, prostě vesnický domek, jen byl by širší a střecha by měla sklon jen tak 25st., jinak by vzniknul nepěkný, prázdný štít. Zkoušeli jsme samy volat na CHKO jak to je a že jsme i na konci tohoto území ale prý to nejde, pod 40 je nedostaneme.

 

Během 14 dní jsme tedy museli rychle vybrat jiný dům, projektant čekal ..... Hrozný když člověk musí vybrat něco co nechce. Nakonec jsme našli jeden jednoduchý, podkrovní a jen si ho poupravili k obrazu svému. Dole bude i místnost navíc, na stáří jí můžeme využívat a podkroví se může uzavřít, když děti nezůstanou. Domek bude 8x11 a bude kvůli svahu posazen výše než garáž, ta bude 4,4x6,6, tak tam se snad vejdu :-) Dům i nebude dobře situován na světové strany ale stejně by se vše nemohlo dát jak by mělo a dáváme přednost lepšímu výhledu. A co nám ještě nevyjde je technická místnost, tak vše potřebný bude v garáži.

 

V říjnu 2009 jsme tedy zaplatili projektantovi zálohu, máme v tom projekt a i všechno běhání a papírování kolem stavebního povolení. Na to jsme totiž rezignovali hnedka, nikdo z nás nemá čas a náturu někam lítat, psát, oznamovat ..... a moc se v tom nevyznáme, tak takto to bude pro nás lepší. Ale i tak trošku něco k tomu napíši v dalším článku o stavebním řízení.

 

Barevné fotografie jsou druhý výběr, ČB poslední :-)

 

Fotogalerie

Projekt domu
Projekt domu
Projekt domu
Projekt domu
Projekt domu
Projekt domu
Projekt domu
Odstranění ruiny
Předchozí článek autora
01.06.2011 11:44 7738 zhlédnutí
Odstranění ruiny
V polovině června 2009 jsme jeli poprvé makat na ten náš skoro pozemek. Sice ještě nemáme vše...
Stavební povolení
Následujicí článek autora
02.08.2011 04:45 7274 zhlédnutí
Stavební povolení
Na podzim 2009 začal projektant pracovat na našem projektu a i řešit papírování skrz stavební...

Stavební etapa: projekt domu

6 komentáře

Čenda a Lenda
napsal(a) Čenda a Lenda/17. čvn 2011 23:48

Michale .... nevím přesně jak to myslíte ale dosypání by nám nepomohlo. Jsme ve svahu, takže ten dál pokračuje dolů, když dosypu u schodů stejně si ten schod udělám dál...tam už je příjezdovka. Barák musíme mít vyvýšený abychom se zase dorovnali vůči zahradě, jinak by tam bylo dvoumetrový převýšení.

Lucko ... projektant měl udělat projekt na dům, to jsme vše probírali, vše vyhovuje. Okolí tam namaloval aby to nějak vypadalo na papíře, i lepší představa pro SÚ ale to se dodržovat nemusí, hlavní je projekt domku :-)Na jiným papíře to máme i s kytkama :-)

Odkaz Komentáře
Lucka a Jirka
napsal(a) Lucka a Jirka/15. čvn 2011 21:23

tak pokud Vám dal projektant něco s čím nesouhlasíte tak by to měl předělat. Přece jenom jsou to vaše peníze a budete tam žít vy a ne on.

Odkaz Komentáře
2010-035_michal-a-marketa
napsal(a) 2010-035_michal-a-marketa/15. čvn 2011 19:59

Možná by nebylo špatné zvážit raději dosypání terénu než chodit po zledovatělých schodech. Já v jednom rohu budu mít desku 60cm nad původním terénem a v rohu napříč domem budu už na 1,7 metrech. Budu dosypávat, ale abych měl pohodlný sjezd do garáže, nic jiného mi nezbývá.

Odkaz Komentáře
Čenda a Lenda
napsal(a) Čenda a Lenda/15. čvn 2011 19:42

To máte samozřejmě pravdu ale tento nákres jsme si nevymysleli my, projektant nám to takto předal s tím, že to je jeho nápad a my si to můžeme udělat (venek) jak chceme. Ty menší schody měli sloužit jen jako rychlostí od garáže k domku. My jsme si to už trošku předělali ale jedním schodům se bohužel nevyhneme, je tam moc velký 1,5 m výškový rozdíl. Jen chodník by byl pěkný sráz, v zimě i velký problém. To je bohužel úskalí svahového pozemku, není nad rovinu :-) My se ještě budeme snažit udělat jeden rovný chodník směrem k plotu ale za plotem je opět svah, ale menší....
Ale moc děkuji za komentíky, vážím si jich :-) Lenda.

Odkaz Komentáře
Eliška
napsal(a) Eliška/15. čvn 2011 09:07

Přesně tak, souhlasím s příspěvkem výše. Píšete, jak nechcete schody a pak jich máte pěknou řádku jen k domu? Schody v domě se dají ve stáří omezit, jak píšete stačí počítat s jednou místností dole na "důchod" a po schodech běhat nemusíte, ale pokud je máte rovnou ke vchodu, tak těm se nevyhnete. Určitě bych schody ke vchodu do domu ještě zvážila.

Odkaz Komentáře
Lucka a Jirka
napsal(a) Lucka a Jirka/15. čvn 2011 07:44

původně jste chtěli jednopatrový dům kvůli stáří,což je pochopitelné a my také tak uvažujeme, i když jste museli vaši představu zcela změnit tak se ještě zamyslete nad tím vchodem, myslím si že schody nejsou nejšťastnější volba. Viděl jsem to u nás v rodině, kdy můj děda nemohl chodit a jezdil na vozíku a schody do domu byl největší problém, neříkám že vám se to stane, ale jak se říká člověk nikdy neví. Zkusil bych vymyslet bezbariérový přístup.

Odkaz Komentáře