Schodiště

Příspěvek stavebníka

Říjen – listopad 2010 - Po dokončení střechy proběhla montáž celkem 5 ks střešních oken Velux, ty nám osadili kluci, kteří nám pomáhali se střechou, od Veluxu mají certifikát na odbornou montáž a tak jsme na okna dostali 10 let záruku. Poté jsme domeček zazimovali a uklidili okolo stavby.

Otvory pro okna jsme zatloukli igelity, aby dovnitř nechumelilo a nepršelo, otvor pro dveře jsme osadili dveřmi provizorními, abychom mohli domeček už zamykat.

 

Poté jsme se pustili do zdění středové příčky uprostřed schodiště. Nejprve jsme prostor pro schodiště zametli, nepenetrovali a natavili protiradonovou lepenku. Středovou příčku jsme opět zdili z klasických starých cihel a to pro jejich pevnost a nosnost.

 

Vzhledem k tomu, že navržené schodiště od projektanta se mi vůbec nelíbilo, oměřila jsem si vyčleněný prostor a schodiště si spočítala dle svých představ. Výška schodu (čistého po obložení dřevem) bude 17,3 cm, nášlap 28 cm a celkem máme 18 schodů (6 rovných, 6 točitých místo podesty a opět 6 rovných).

 

Po vytvoření nového plánku jsme kóty přenesli na zdi a jednotlivé schody se tam rozkreslili. Když jsme si ověřili, že vše sedí dle výkresu, začali jsme řezat drážku po obvodu, abychom schodiště zapustili do zdiva. Vytvořili jsme cca 8 cm hlubokou a 10 cm vysokou kapsu po vnitřním i vnějším obvodu. Což bylo šílené, staré cihly při řezání hrozně prášily, po prvním říznutí flexou nebylo v celém domě ani vidět.

 

Následovalo vytvoření bednění. K tomu jsme využili pomoci taťky, který je truhlář a ke dřevu má opravdu blízko. Trámy jsme nešetřili a snažili se vše dostatečně podepřít, probít a prošroubovat. Vše šlo hladce, než jsme se dostali do místa točení. V tu chvíli jsme zjistili, že nám nevychází požadovaných 10 cm silná deska betonu pod schody. Po několika pokusech složení klínů na sucho, jsme na to přišli, jak je nutné klíny klást přes sebe a že musíme o 10 cm uskočit. Zbývajících 6 rovných schodů už byla pohodička. Navrch přišla armatura, v podstatě jsme na stavbě posbírali veškeré zbytky roxorů a sítí z předešlých etap a vše pořádně mezi sebou sdrátovali, co šlo, to navrtali do zdiva a stropů. Všechny mezery v šalování se vypěnili a šlo se betonovat.

 

To už byla třešnička na dortu, po dlouhých přípravách schodiště bylo za 2,5 hodiny dílo hotové. Z předešlého betonování nám zbylo i dost cementu, tak jsme ho všechen zpracovali, celkem do schodiště padlo cca 1,7 kubíku betonu. Beton jsme míchali téměř suchý a poté ho fankou rozhazovali do jednotlivých schodů. Asi tak měsíc jsme při mrazíkách chodili raději přitopit v provizorních kámínkách, aby beton dobře vyzrál, po měsíci jsme sundali bednění, které se hned hodilo na topení při zdění příček, které následovalo. Po vyzdění příček v podkroví jsme navrch ještě udělali menší železobetonový věneček, aby se příčky, které budou složit místo zábradlí na schodišti, zpevnily.

 

Skvělé je, že schodiště jsme vlastně pořídili ze zbytků z předešlých etap a tak jsme nemuseli vynaložit žádné další náklady. 

Fotogalerie

Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Schodiště
Střecha
Předchozí článek autora
25.05.2011 09:04 33163 zhlédnutí
Střecha
21. – 29. 8. 2010 Na další etapu stavby jsme se domluvili s naším dobrý kamarádem klempířem, který...

Stavební etapa: betonování schodiště

7 komentáře

Eliška
napsal(a) Eliška/02. led 2012 08:10

Dobrý den,

zajisté, pokud budeme vědět, rádi informace předáme. Můžete psát na e-mail: konirova.eliska@seznam.cz.
S přáním hezkého dne, Eliška

Odkaz Komentáře
Karel Vytopil
napsal(a) Karel Vytopil/01. led 2012 19:54

Hezký den,

chtěl bych na jaře začít stavět. Váš projekt by se nám až na pár drobností velmi líbil, tak bych se chtěl zeptat, zda bych na Vás mohl mít pár dotazů, např. emailem?

Předem moc děkuji za odpověď,

s pozdravem

Karel Vytopil

Odkaz Komentáře
Eliška
napsal(a) Eliška/19. pro 2011 08:14

Ahoj, skvělé, Brozany to je od nás opravdu "za rohem" Kde stavíš, jestli se můžeme zeptat??? My se právě chystáme na malování, vůbec nestíháme sem přidávat články :o((( Snad něco napíšu přes Vánoce.
Ať i tobě to na stavbě jde od ruky a práce se daří, Eliška

Odkaz Komentáře
Filip
napsal(a) Filip/17. pro 2011 09:38

Ahoj, mám konečně den volna - nejsem na stavbě, tak si prohlížím váš blog. Pěkné - jen tak dál. Také stavím a dokonce blízko vás - Brozany. Tak držím palce.

Odkaz Komentáře
Vláďa a Lucka
napsal(a) Vláďa a Lucka/13. říj 2011 14:27

bohužel zatim nebydlíme... ted cekam azmi zapojej konecne po roce a pul el.hodiny abych moh zacit topit vpodlaze... pak teprv dlažba a plovoučeka... a pak u snad bude skoro hotovo :)

Odkaz Komentáře
Eliška
napsal(a) Eliška/13. říj 2011 14:09

Ahoj,
my dáme navrch určitě dřevo, ale můj taťka je truhlář a už máme připravené fošny z vlastního lesa a po několika letech sušení na půdě, takže snad to nebude nějak finančně náročné. Ale u známých jsme nedávno viděli obložené schody dlažbou, vybrali krásnou barvu, kterou sladili s podlahami a musím říct, že to vypadalo skvěle a i majitelé si to moc pochvalovali, myslím, že by to z dlažby nemuselo stát tolik. Jak jste daleko s domečkem? Už bydlíte? Krásný den, Eliška

Odkaz Komentáře
Vláďa a Lucka
napsal(a) Vláďa a Lucka/13. říj 2011 11:53

Moc pěkný schody, uplně si umim představit jaká je to práce, též jsem to absolvoval :)

ted řeším co dát na ně... dřevěný obložení 40-50 tis zanašlapy... to se mi fakt dávat nechce.... asi prozatim zvítezí plovoučka a udelám si to sám...

Odkaz Komentáře