Topení

Příspěvek stavebníka

Zdravím, trochu přeskočím z nedostatku času ... Je potřeba aktuálně zmínit topení. Jsme ve fázi před nastěhováním, a proto již měsíc a půl topíme dům na 17 stupnů pro různé dodělávky. Systém topení vzhledem ke stavbě z 50cm heluz cihel a zateplení půdy 34 cm jsem volil elektrokotel + vodní podlahovka - jednoduchý efektivní systém. Do budoucna počítám s eventualitou TČ, to ještě čas ukáže, zda se to vůbec investičně vyplatí.Topit dřevem neplánuji a nechci.

Elektrokotel je Thermona EL9 s dotykovým displejem + venkovní čidlo + 3c.ventil + zásobník - SET. Proč thermona? Dobrá cena, dobré ovládání,jednoduchost zapojení, dostupný servis. Napojeno na podlahové topení Top heating.

Stavebnice pro 160 m se dvěma rozvaděči přišla na cca 55 tis. Zdroj tepla cca 30 tis. Propojení cca 10 tis. Zalito mercedesem mezi anhydrity -MAXIT -bez broušení. Cca 65tis. Paráda.

Podlahová stavebnice topení se mi líbila až na rozvaděč nerez s bohatě dimenzovaným průtokem. Sám o sobě dobrý ale ta hrůza v očích strojaře při pohledu na tenkostěnnou nerez trubku zpracovanou sice sofistikovaným způsobem ale i přes to s mým dovětkem fušeřina. No pokud by došlo k náhodné poruše, toto lze kdykoliv celkem snadno nahradit jiným. Jinak celkový dojem z tohoto kompletu je dobrý. Návody, videa, výpočty, konzultace taky dobrý. Mohu doporučit. 

Propojení mám kvůli rozměru rozvaděčů 1" z měďených trubek pr.28 letováno. Je to sice naddimenzované, ale mě se to tak líbilo a hlavně jsem se chtěl vyhnout hydraulickému hluku. Proto jsem také všude používal oblouky místo kolen. Při připojování kotle, který dorazil později a po sejmutí krytu jsem se  srdečně zasmál. Výstupní trubka z elektrokotle má 18mm. Chá Chá. Nevadí,můj požadavek byl splněn. I při nejvyšší rychlosti čerpadla a to je opravdu silné není slyšet nic mimo čerpadla samotného. K mému údivu při kontrole průtokoměrů všechny ukazovaly okolo 3,5 litrů - to je samozřejmě zbytečné. Tak jsem čerpadlo nakonec ubral tak, že jede na minimální výkon, prakticky není slyšet a to honí vodu v 600metrech přízemí plus 300metrů v patře bez dalšího podpůrného čerpadla.

Paráda, přesně takhle jsem to chtěl. Provoz topení mám nastaven na "Ekviterm" s venkovním čidlem a sklonem křivky velmi veselých 0,2 - (majitelé vědí) , s minimální teplotou vody 17 st. bez nočního útlumu. Při venkovních teplotách, které byly i -12 bylo v domě stále 17-18 st.

Co je trochu smutné, že výrobce kotle tají přístupový dotek pro servisní menu elektrokotle. Tohle je VELMI podstatná chyba, kterou jsem musel doslova vygooglit. Bez přístupu do servisního menu se s kotlem nedá skoro pracovat a ani se nedá zprovoznit. Zprovoznění kotle technikem nepotřebuji ani kvůli záruky, tak proč nemohu mít přístup? Při každém zásahu do ovládání kotle mám volat servis? Naprostý nesmysl.

TUV napojeno přes 3 cestný ventil a pro jistotu ještě 6 kw topná vložka napojená samostatným přívodem.

Zatím protopeno 1400kw. Dům nemá venkovní fasádu. 

Fotogalerie

Topení
Topení
Topení
Topení
Topení
Stavba domu "na stará kolena" 5 stropy a půdní prostor
Předchozí článek autora
29.03.2017 08:00 5155 zhlédnutí
Stavba domu "na stará kolena" 5 stropy a půdní prostor
Pro náš dům jsme zvolili miako vyskládaný strop s...

Stavební etapa: podlahové topení a radiátory Tepelné čerpadlo