Tepelné čerpadlo a podlahové topení

Příspěvek stavebníka

Výběr tepelného čerpadla a podlahovky.  Z celé rekonstrukce pro mě zřejmě jedna z nejtěžších fází.

Nejprve bylo nutné rozhodnout, jaký typ čerpadla zvolit tj. zda země-voda, nebo vzduch voda. Pozemek máme dostatečně velký na zemní kolektor, proto jsem byl ze začátku pevně rozhodnut pro systém země-voda. A to kvůli výhodě stálého a vysokého topného faktoru v zimě. Jak ale rozeberu dál, dopadlo vše nakonec úplně jinak.

Využil jsem tedy různých poptávkových serverů, či sám aktivně oslovil vybrané firmy a poptal čerpadlo země-voda. Nejprve i s dodáním zemního kolektoru. Začaly tedy chodit nabídky a můj sen o čerpadle s kolektorem se začal rozplývat. Ceny za 9kW čerpadlo s kolektorem začínaly na cca 370tis. a končily u třičtvrtě milionu! Musím dodat, že jsem poptával jen kvalitnější značky NIBE, IVT apod. Přikládám najdražší nabídku, kterou jsem obdržel a která byla opravdu "úlet".

Bohužel většina firem měla kolektory za šílené peníze, a proto jsem zjišťoval, zda kolektor nezvládnu svépomocí. Začal jsem tedy pátrat, za kolik by se daly pořídit potřebné výkopové práce. Známého s bagříkem totiž nemáme :-). Bohužel ceny za výkopové práce u poptaných firem z blízkého a následně i ze širokého okolí, nebyly moc přívětivé.

Začal jsem tedy přemýšlet o technologii vzduch-voda a zjistil, že "honit" se za co největším topným faktorem tj. COP/SCOP má samozřejmě smysl, ale je potřeba si toto porovnat s pořizovací cenou čerpadla a předpokládanou spotřebou elektrické energie. Uvedu konkrétně na mém příkladě.

Tepelné ztráty domu cca 5-6kW. Cenu čerpadla země-voda i s kolektorem se mi nepodařilo dostat pod 290tis. Ceny špičkových TČ vzduch voda značky NIBE A IVT mi byly naceněny okolo 250tis. včetně zásobníku na teplou vodu a instalace. SCOP u těchto čerpadel 4.7 - 5. Samozřejmě SCOP u čerpadel vzduch-voda instalovaných na horách bude nižší.

Následně jsem poptal i papírově "horší" čerpadlo Panasonic Aquarea. Toto čerpadlo mi bylo naceněno na cca 200tis. včetně nádrže na teplou vodu a instalace. SCOP u tohoto čerpadla je cca 4.

Jen laickým přepočtem se dostanu na následující informace:

Potřeba tepla domácnosti dle následujícího výpočtu http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/47-potreba-tepla-pro-vytapeni-a-ohrev-teple-vody?_d19_=3614.1 je max 20MWh (vytápění, větrání, ohřev TUV).

NIBE - SCOP 5 - potřebuje 4000KWh elektřiny na výrobu 20MWh

Panasonic - SCOP 4 - potřebuje 5000KWh elektřiny na výrobu 20MWh

Rozdíl je tedy 1000KWh a 20% v účinnosti. Na první pohled by se to mohlo zdát jako propastný rozdíl. Přepočtěme si to ale na peníze.

Cena 1KWh v tarifu D57d je cca 2Kč.

NIBE - platby za el. 8000,-Kč za rok.

Panasonic platby za el. 10000,- Kč za rok.

Cena NIBE 250tis. Cena Panasonic 200tis.

Pokud bych vzal tedy cenový rozdíl 50tis. Kč, tak se mi lepší účinnost zaplatí za 25let.

V tomto výpočtu nepočítám s dalšími faktory jako cena za servis, dostupnost servisu apod. To jsou samozřejmě další faktory, které je potřeba při výběru zohlednit. V mém případě u obou čerpadel byl servis dostupný, náhradní dily také. Historicky jde o prověřená čerpadla a značky, u kterých je předpoklad, že se nevytratí z trhu.

Po těchto propočtech jsem se tedy rozhodl pro čerpadlo PANASONIC Aquarea, i když jsem celou dobu preferoval NIBE. Rozdíl 50tis. v pořizovacích nákladech byl však na mne moc velký.

Výběr čerpadla byl tedy za mnou a začal jsem řešit firmu na podlahové topení. Prvotní myšlenku jsem měl takovou, že rozdělím dodavatele na čerpadlo a na podlahovku.

Následně z nedostatku času, z obavy, že práce na sebe nebudou správně navazovat a z toho, že v případě jakékoliv poruchy na topném systému budou firmy svalovat vinu na toho druhého, jsem se rozhodl výběr dodavatele spojit. Tato volba se nakonce ukázala v mém případě jako správná.

Podařilo se mi totiž sehnat firmu, která nám čerpadlo 7kW v rámci celé zakázky dala za cenu 151 tis. včetně instalace, zprovoznění a 200l nádrže na teplou vodu zn. Dražice. Aby měli "kšeft", tak čerpadlo dali za jejich nákupku. Pro zajímavost cena podlahového topení za 105m2 byla 80tis. Kč. Nakonec jsem se tedy za spodlahovým topením i s čepadlem dostal na cenu, za kterou bych nepořídil ani samotné čerpadlo NIBE.

Zde bych ještě dodal, že přípravu pod podlahovku tj. polystyren, jsem dělal sám a nebylo to v ceně. Cena za polystyren byla tuším do 10tis. Aspoň něco z mého příspěvku je tedy "svépomocí" :-).  Cena je také bez zalití betonem. Strojně hlazený beton včetně PP vláken stál 30tis. A před pokládkou vinilu se nemuselo ani stěrkovat a pokládalo se rovnou na něj.

Výsledek. Podlahové topení rozvedeno parádně bez jakýchkoliv technických chyb (pro jistotu jsem si vzal stavební a technický dozor), čerpadlo napojeno a zprovozněno a od prvního zapnutí jede bez jediné chyby.

Na základě mých zkušeností tedy dopručuji následující. Na výběr čerpadla a firmy si dejte dostatek času. Mě to trvalo cca 4 měsíce, než jsem podepsal smlouvu. Nenechte se zlákat první nabídkou. Každá firma má na TČ opravdu VELKÉ provize a když jsem zkusil taktitu : Mám nabídku od toho za tolik, za kolik tedy můžete vy? Tak ceny nabídek šli o desítky tisíc dolů oproti těm prvním.

A co se týká hodně v diskuzích řešené návratnosti čerpadla? Vystál jsem si kotlíkovku. Před pár dny jsem tedy obdržel dotaci na čerpadlo 120tis. Kč. Čerpadlo i s bojlerem mne tedy ve výsledku stálo 30tis. Elektrokotel s bojlerem by stál s instalací cca 30tis. Takže návratnost investice do čerpadla je u mě okamžitá :-)

Fotogalerie

Tepelné čerpadlo a podlahové topení
Tepelné čerpadlo a podlahové topení
Tepelné čerpadlo a podlahové topení
Tepelné čerpadlo a podlahové topení
Tepelné čerpadlo a podlahové topení
Tepelné čerpadlo a podlahové topení
Tepelné čerpadlo a podlahové topení
Tepelné čerpadlo a podlahové topení
Tepelné čerpadlo a podlahové topení
Tepelné čerpadlo a podlahové topení
Tepelné čerpadlo a podlahové topení
Tepelné čerpadlo Panasonic - zkušenosti z provozu
Následujicí článek autora
12.02.2018 09:20 20002 zhlédnutí
Tepelné čerpadlo Panasonic - zkušenosti z provozu
Hezký den všem, protože se na mě obracíte s dotazy ohledně...

Stavební etapa: podlahové topení a radiátory Tepelné čerpadlo

68 komentáře

Vendulka
napsal(a) Vendulka/29. dub 2020 23:36

Mohla bych poprosit o kontakt na firmu, ktera vam zajistila kalkulaci a realizaci?
wenunkaf@gmail.com
Moc dekuji, Vendulka

Odkaz Komentáře
Vendulka
napsal(a) Vendulka/29. dub 2020 23:33

Mohla bych poprosit o kontakt na firmu, ktera vam zajistila kalkulaci a realizaci? Moc dekuji, Vendulka

Odkaz Komentáře
Adam Fojtík
napsal(a) Adam Fojtík/24. dub 2020 12:17

Dobrý den,
Mohl byste mi prosím poslat kontakt na firmu která vám prováděla realizaci?
Prosím kontakt poslat na adamfojtik11@gmail.com

Díky moc

Odkaz Komentáře
Ondra a Pája
napsal(a) Ondra a Pája/16. dub 2020 14:12

Dobrý den,
mohla bych také požádat o kontakt na firmu na e-mail: pavla.hubena92@gmail.com?
Velice děkuji.

Odkaz Komentáře
Radek
napsal(a) Radek/31. bře 2020 09:17

Dobrý den, také prosím o kontakt na firmu.
Děkuji
radas76@seznam.cz

Odkaz Komentáře
Petr
napsal(a) Petr/05. úno 2020 18:14

Dobrý den,
Přemýšlíme také o tepelném cerpadle. Mohl by jste mi prosím poslat kontakt na firmu která vám prováděla realizaci? Děkuji. Prosím kontakt poslat na p.kubik@seznam.cz

Odkaz Komentáře
Study007
napsal(a) Study007/10. led 2020 09:51

Dobrý den,

mohl bych Vás také poprosit o kontakt na firmu na tepelné čerpadlo ? email: tomasstudeny@centrum.cz, Mnohokrát děkuji a přeji všechno nejlepší do nového roku.

Odkaz Komentáře
Tormund
napsal(a) Tormund/09. led 2020 15:12

Dobrý den,
také bych vás chtěl požádat o kontakt na tu firmu.
kuba.vanek74@seznam.cz

Odkaz Komentáře
Sypi77
napsal(a) Sypi77/12. pro 2019 12:54

Dobry den. Mohl bych poprosit o kontakt na firmu, ktera Vam TC a podlahovku realizovala? Dekuji
marulrich77@gmail.com

Odkaz Komentáře
Klára
napsal(a) Klára/28. srp 2019 12:14

Dobrý den,
prosím také o zaslání kontaktu na realizační firmu.
Děkuji moc, Klara.tomasek@seznam.cz

Odkaz Komentáře