Už se nám to konečně blíží

Příspěvek stavebníka

Tak se skoro po půl roce opět ozýváme :). Konečně je zima za námi, musím uznat že pracovat v baráčku kde je 20°C je o dost příjemnější než v -2 :D Teď už k k tomu, co jsme během 5ti měsíců stihli vlastníma rukama udělat. Náš poslední článek končil stropní konstrukcí a zateplením.

Ihned na to jsme se vrhli na rozvody vody, elektřiny a plynu. Plyn a vodu nám pomohl Péti taťka, který se tím živí, tudíž to pro nás bylo o dost jednodušší. Elektřinu jsme si dělali veškerou sami, tudíž od vyvrtání krabiček, jejich usazení a samotné tahání kabelů. Z mého ženského pohledu na to téměř nic není, ale sama bych si na to asi netroufla, proto chválím svého muže, který si s tím hravě poradil i přes ty 100vky kilometrů kabelů. Celkově na náš domeček padlo 2km kabelů. Co k tomu akorát ještě dodám je to, že ze všeho nejhorší je vymýšlení kam dát zásuvky, ať člověk přemýšlí co se dá, tak to stejně nevymyslí :D I přesto, že jsme měli projekt i na elektřinu, tak to výmýšlel člověk, který tam stejně bydlet nebude, takže jsme si to všechno vymysleli znovu od začátku. 

Všechny krabičky jsme sádrovali a poctivě srovnali do roviny pomocí laseru. Celkově nám to zabralo cca tak 3 týdny. 

Následně nato jsme se vrhli na SÁDROVÉ OMÍTKY. Nejdříve bylo potřeba veškeré stěny napenetrovat, jelikož máme veškeré zdi z ytongu, který je velice savý. Venku konečně bylo kolem 7°C a celkově  nám to zabralo zhruba 1 měsíc. Využili jsme sádrovou omítku od značky RIGIPS RIMAT DLP 100 Zpočátku byl člověk nadšený, jak to krásně vypadá, ale povím vám byla to dřina :D Opět musím uznat že Péťa opět překvapil....i přesto že nemá žádné zkušenosti (jen workshop tady od svépomocí) tak máme tak nádherně rovné a hladké omítky, které nám každý závidí, a nevěří že jsme si to dělali sami. Za jeden den jsme stihli 1 maximálně 2 stěny, to už ale byl extrém. Omítky byly zhruba tak za hodinu vytuhlé, a museli se na závěr pěkně uhladit. A pokud je člověk takový puntičkář jako my, tak to dalo opravdu zabrat :D

Co se týče postupu tak ten byl následovný:

1. Já, jako hlavní míchačka, jsem Péťovi namíchala omítku (většinou to byl tak 1 pytel - 20 litrů vody, ale stejně si to člověk přizpůsobí podle sebe)

2. poté jsme si vzali glaťák, a pomocí něho jsme omítku na zeď nanesli (asi ze všeho největší dřina)

3. stahování, stahování a stahování :D Péťa si koupil speciální stahovací lať, která je přímo určena na sádrové omítky (rozhodně doporučujeme)

4. Vytvarování rohů pomocí roháčku 

5. Nechat schnout cca 1-1,5 h ....opravdu záleží kolik je stupňů, ale z našeho pohledu doporučujeme dělat omítky spíše v zimě, kdy je venku kolem těch 10°C...

6. Následně speciální houbou namočené ve vodě, "roztočit" omítku...vytvoří se takové sádrové mlíko a to zahladí veškeré nedokonalosti

7. Závěrečné stahování stahovací latí úplně do hladka

Musím uznat, že občas nastaly dny, kdy se na to člověk chtěl vybodnout, kdy jsme se hádali, a kdy to prostě za každou cenu nešlo ...ale stejně nás táhl dopředu ten pocit, že to má svůj konec. Přeci jen nakonec jsme se dočkali, a ten výsledek je naprosto dokonalý..Takže z tohoto pohledu můžeme opravdu sádrové omítky doporučit, je to sice sem tam dřina, ale určitě ne větší, jak s obyčejnými omítkami, a cenově to podle nás taky vyjde nastejno. Ještě zmíním jednu věc, že je opravdu potřeba pracovat s čistým náčiním, vše poctivě umývat...pak už se toho nezbavíte :)

Ještě dodám ohledně perlinky, tak tu jsme používali do každého roku, do každého přechodu jiného materiálu a tam kde byly překlady. Máme ještě dveřní pouzdro, které jsmé též potáhli perlinkou a následně natáhli sádrovou omítku.

Po omítkách přišel na řadu podlahový polystyren. Ještě jsme tedy museli vyzdít záchody aby to bylo připravené na podlahy. Zvolili jsme Grey pro jeho lepší tepelné vlastnosti. Dávali jsme všude 2 x 7cm. Pokládku polystyrenu jsme měla všude na starosti já (konečně mě taky něčím pořádným zabavili :D). IPU už jsme měli nalepenou když jsme dělali desku, tudíž o starost méně, akorát jsme sem tam zadělali díry, a bylo po problému. Polystyren po celém domě jsem pokládala cca tak 1 týden. Tam kde byly na lepence nerovnosti, tak ty jsem do polystyrenu zabrousila, aby byl polystyren co nejrovnější (aby v budoucnu podlaha nepopraskala). Dlouho jsme se rozhodovali zda podsypávat pískem či ne, nekonec jsme se rozhodli že to dělat nebudeme, jelikož písek je vlhký a nechtěli jsme to riskovat, to jsem si raději dala práci s vyřezáváním. Koupili jsme si speciální nůž od Bernera, se kterým se opravdu moc pěkně pracovalo. Tam kde vedly vodovodní trubky, tam jsem vždy polystyren dala k trubce, z druhé strany jsem též dala polystyren a případné mezery obsypala polystyrenovou drtí, které vám díky řezání hodně zbyde :D Tudíž jsme měli na pokládku druhé vstvy první krásně rovnou, a nemuseli jsme už nic vyřezávat. Co se týče akorát koupelny, tak jelikož nebudeme mít vaničku, tak tam kde bude sprchový kout jsme dávali jen jednu vrstvu polystyrenu.

Po polystyrenu jsme se vrhli na přípravu podlahového topení. Veškerou soustavu jsme koupili do firmy Viessmann. Následovala dilatace, kterou jsme dávali až po polystyrenu. Připevňovali jsme to sponkovačkou a bohatě to stačilo. Poté jsme položili speciální folii pod podlahové topení. Přesahy byly cca 10cm a vše se lepilo lepicí páskou. Pak už přišla na řadu samotná pokládka podlahového topení. To byla práce na 2 dny, šlo to velice rychle, a jelikož jsme měli vše nakreslé v projektu, nemuselo se nic extra vymýšlet. Jediné co se musí dodržovat, je to, že 1 had nesmí mít více jak 100m. 

15.5. jsme zelávali podlahy anhydritem...úžasný pocit, kdy už se konečně člověk vyhrabal ze země :D Firmu kterou jsme měli, vám asi doporučovat nebudu, podlahy jsou rovné a pěkné, jen ty okolnosti kolem toho nebyly úplně na jedničku :D 2 dny musely být okna zcela zadělaná a nesmělo se větrat. Po dvou dnech je potřeba začít intenzivně větrat, musím říct že když jsme tam byli poprvé tak to bylo jak v deštném pralese..:D všechno mokrý a vlhkost okolo 95 %. Po 5ti dnech je potřeba setřít ten vrchní škraloup, který se na podlaze vytvoří. Měli jsme materiál od značky Českomoravský beton, a musím říci, že to zas tak hrozné nebylo. Teď po cca 2 měsících vysychání nejsou podlahy zcela uplně připraveny na pokládku podlah. Stále je vlhkost podlah okolo 1,5 - 2. Ve finále by měla být vlhkost maximálně 0,5. Tak doufejme že na konci července už to bude v pohodě. I přesto že člověk větrá každý den, tak stejně to jde opravdu pomalu.

Po třech týdnech vysychání podlah jsme se vrhli na sádrokartony. Péti taťka nám vynalezl zvedací stroj na desky, který nám práci hodně usnadnil. Sádroše jsme měli hotovy během 14ti dní, možná i méně, ale to si už teď nevybavím. Práce šla rychle od ruky, a byla to jedna z těch příjemnějších prací. Domek dostane zcela jiný rozměr, když už máte nad sebou budoucí strop. 

Během toho všeho jsme se v červnu ještě stihli vzít :) svatba to byla krásná...a svatební cesta byla na strávena na našem domečku :) pro někoho hrozná představa, ale pro nás dokonalá :)

Mezitím nám byli ještě montovat venkovní rolety, které jsou opravdu skvělé! Ještě jsme zadělávali vnitřky všech zásuvek a světel. Veškeré vypínače jsme zvolili od značky Scheider.

Kuchyň se nám už také připravuje, vybrali jsme si místního truhláře, který je moc šikovný. Kuchyň budeme mít do písmene G, a měla by být hotova do poloviny srpna. Vybrali jsme bílý lesk, s kombinací dřeva a šedé pracovní desky.

Momentálně jsme fázi kdy Péťa tmelí a já maluji. Investovali jsme do speciální pásky od Rigipsu, která se dává do rohů, aby nebyly v budoucnu vidět žádné praskliny. Sice o to déle to trvá, ale výsledek opravdu stojí a bude stát za to. Tmel používáme též od Rigipsu, kde mezi spáry sádrokartonu, kam se dává skelná páska, dáváme Rigips Max, a tam kde je speciální rohová páska tak Rigips Rifino. Na Rifinu je výhoda v tom, že ho můžete použít na veškeré opravy na omítce, zaděláte tím jakoukoliv díru, a po zaschnutí ani nevidíte, že by tam něco bylo. Takže se opravdu vyplatí investovat. Co se týče malování, tak samotnou omítku ještě penetrujeme hloubkovou penetrací od značky Primalex. Následující den od penetrování začínáme malovat Primalexem Polar white. Na sádrové omítky nám bohatě stačí dvě vrsty, a zdi jsou krásně bílé.

K dnešnímu dni 14.7. máme komplet hotovou garáž, dílnu, dětské pokojíčky a pracovnu. Máme už nakoupeny dlažby a už jen čekáme na vyschnutí, abychom mohli pokládat. 

Ještě doděláváme plot, všech 26 sloupků jsme si vrtali sami, po domácku vyrobeným vrtákem. Sice to byla dřina, ale ty ušetřený korunky za to stály :D do poloviny už máme hotové i obrubníky a snad o víkendu bychom to mohli dodělat. Veškerý materiál máme od firmy Dobrý z Prahy....mohu opravdu doporučit! Komunikace je s nima skvělá, a co se týče peněz tak jejich nabídka byla jednou z nejlepších.

Také jsme ještě koupili 8m3 nádrž na dešťovou vodu. Budeme dělat svody a dále pak vodu využívat na zalévání zahrady. 

17.7. bychom měli mít konečně plynoměr, tak zkusíme už i topení. Je potřeba mít veškeré revize, aby Vám dali přípojku, a musím říct že to nám trvalo zhruba 1 měsíc, než budeme mít plynoměr.

Práce na vnitřcíh už není tak fyzicky náročná, ale o to déle trvá. Člověk musí mít velkou trpělivost to dotáhnout do zdárného konce. Ale když už vidíme, jak se to blíží, a jak se to všechno rýsuje, tak to nám dodává sílu to za každou cenu dotáhnout :) Doufáme že bychom se do 3 měsíců mohli stěhovat....

Fotogalerie

Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Už se nám to konečně blíží
Přípojky, příčky, stropy, zateplení
Předchozí článek autora
23.02.2017 08:00 12726 zhlédnutí
Přípojky, příčky, stropy, zateplení
Tak už bylo opět na čase pochlubit se aktuálním stavem našeho...

Stavební etapa: omítky a štuky parapety podlahy, koberce malování, tapety

18 komentáře

Péťa a Vašík
napsal(a) Péťa a Vašík /06. dub 2018 10:13

Ahoj,
mail je vonaskovap@gmail.com a budeme moc rádi, když nás budete kontaktovat a budeme se Vás tak moc zeptat na pár informací.
Děkujeme
Petra

Odkaz Komentáře
Stavebníci
napsal(a) Stavebníci/28. bře 2018 18:43

Ahoj Peto a Vašku, mockrát děkujeme za komentář ⯑ jestli by to bylo možné pošli mi e-mail nebo číslo a můžeme si říct všechno takhle ⯑ odpovědět na všechny otázky to by bylo na další článek ⯑

Odkaz Komentáře
Péťa a Vašík
napsal(a) Péťa a Vašík /28. bře 2018 16:29

Ahoj Péťo a Dáší,
tak jak jste pokročili s Vaším krásným domem? My jsme na začátku toho všeho řešeníí a to u projektové dokumentace. Máme asi stou variantu baráčku (na půdorysu "makáme" už přes dva roky) a vypadá to, že už jsme si všechno vyladili :). Chceme stavět z Ytong YQ 450 cca 180 m2 a tak jsem Vaše články zhltla od začátku až do konce. Zajímalo by mne, jestli byl Váš rozpočet dodržen či jste trošku přes/pod? Zajímalo by mě to, protože si nyní děláme různé propočty. Máme velké ambice a to ještě letos udělat minimálně základovou desku. Povolovačky budou na dlouhý lokte, to je mi jasný, a všichni straší s ČEZem :-( Už jsme jeden barák rekonstruovali, takže nám není stavařina úplně cizí, ale přesto z toho máme respekt. Díky za Vaše články, byli nám ku prospěchu :) Petra a Vašek

Odkaz Komentáře
ZdeKA
napsal(a) ZdeKA/29. led 2018 14:43

Děkujeme :-) jste zlatí :-) mohla bych řešit mailem? Jestli nevadí? kocandova.z@seznam.cz Děkuji

Odkaz Komentáře
Stavebníci
napsal(a) Stavebníci/29. led 2018 14:42

Dobrý den,
určitě klidně se ptejte :) rádi Vám s čímkoliv pomůžeme :)

Odkaz Komentáře
ZdeKA
napsal(a) ZdeKA/29. led 2018 14:35

Dobrý den, vybrali jsme si předběžně s partnerem podobný typ domečku (jen trošku upravené dispozice). Mohla bych Vás požádat, zda byste nám zodpověděli nějaké dotazy? Jste jediní, koho jsme našli s bungalovem 5kk. Děkuji :-)

Odkaz Komentáře
Stavebníci
napsal(a) Stavebníci/12. led 2018 14:41

Určitě ano, kdybyste se chtěli inspirovat, nebo se podívat jak sádrové omítky vypadají, klidně se můžete zajet podívat :) rádi jsme pro někoho inspirací

Odkaz Komentáře
MišuleD
napsal(a) MišuleD/12. led 2018 14:03

Moc děkuju za info. Materiálově máme také vše stejné až na okna ty budeme mít dřevohliník, doufáme ale, že budeme stejně šikovní jako jste vy! :)

Odkaz Komentáře
Stavebníci
napsal(a) Stavebníci/12. led 2018 13:54

Ahooj, sádrové omítky nás vyšly celkově kolem 25 000,- za materiál, veškerou práci jsme si dělali sami :) Tak ať se daří!

Odkaz Komentáře
MišuleD
napsal(a) MišuleD/12. led 2018 13:23

Ahojky, na jaře budeme stavět podobná baráček, a lámeme si hlavu omítkou. Prosím na kolik vyjde sádrová omítka? Moc děkujeme:)

Odkaz Komentáře