Fasáda

Příspěvek stavebníka

Září – říjen 2012

Když jsme se rozhodovali pro materiál na hrubou stavbu, zvolili jsme cihly STI (super tepelně izolační) s tím, že si přece nezalepíme barák polystyrenem…

Když ale přišlo na věc – tedy na fasádu, začali jsme znovu přemýšlet o zateplení… Po dlouhém a dlouhém rozhodování, zda zateplit či nikoliv (téměř každý týden jsme měnili názor… a ani teď nejsme schopni říct, zda jsme se rozhodli správně), a když už, tak jestli polystyrenem nebo vatou… jsme nakonec  dospěli k názoru, že zateplíme polystyrenem.


Po zvážení cen a tepelných vlastností bílé a šedé varianty jsme zvolili dosud ne běžně používaný šedý polystyren s příměsí grafitu, který však vyžaduje určitá specifika při montáži (nesmí být na přímém slunci, lepí se na flexibilní lepidlo).


Určitá specifika ovšem vyžadovaly i naše super tepelně izolační cihly, které se vůbec nemají rády s talířovými hmoždinkami… Tyto cihly jsou totiž tak křehké, že při navrtávání hmoždinek se rozsypávali, takže i kdyby se hmoždinky sebevíc roztahovaly (což bohužel taky nedělaly - šmejdy jedny polské… bohužel jiné nám ve dvou stavebninách nebyli schopni objednat), tak by se pořádně nechytly… No, katastrofa… Nakonec jsme od zedníka sehnali 200 ks nějakých „lepších“ a zbytek jsme řešili tak, že namísto hmoždinek délky 155 mm, které by podle výrobce měly stačit, jsme používali délky 200 mm, a když ty došly, tak 180 mm.


Na odborné práce při zateplení jsme si pozvali dva zedníky a my jim, zase jako obvykle, dělali pomocníky.


Jen ve zkratce pracovní postup, který se dá nastudovat na netu – zakládací profil, polystyren Styrotherm plus (tl. 100 mm a kolem oken tl. 20 mm) lepený na flexibilní lepidlo (případné mezery zafouknout montážní pěnou), navrtání děr pro talířové hmoždinky a jejich zatloukání, zamazání hmoždinek lepidlem, přidělání okapničky s tkaninou na zakládací lištu, nalepení rohů s tkaninou, nalepení plastových začišťovacích profilů k oknům a zakrytí oken folií… A potom už jen natáhnout lepidlem, do kterého přišla perlinka (tady se postup liší od doporučovaného – „naši“ zedníci tvrdili, že se jim to líp dává do tlustší vrstvy lepidla než dávat dvě vrstvy – tak jsme jim to holt dovolili...).


Na polystyren s vyzrálým lepidlem (vyzrálost jsme zjišťovali Ph testerem) jsme si nanesli penetraci (Mapei Silancolor Basecoat 60kg) a naši „odborníci na fasády“ dokončili za naší asistence a dozoru zbytek :) Při výběru omítky jsme trvali na silikonové omítce, kterou jsme po rozeslání poptávek sehnali za hodně dobré peníze od značky Mapei - Silancolor tonachino. Hrubost jsme zvolili 2 mm zrno v ploše a 1,2 mm na pasparty kolem oken a dveří, které měly být ve světlejším odstínu.


Při fasádě jsme také konečně osadili parapety (dost nám tudy fičelo do baráku) a zároveň jsme konečně mohly dodělat svody k okapům, které nahradily nevzhledné roury, které se při větších poryvech větru vyvlékaly z geigerů i z okapů.
Zateplení soklu jsme nechali na později – viz následující článek.

Fotogalerie

Fasáda
Fasáda
Fasáda
Fasáda
Fasáda
Fasáda
Fasáda
Fasáda
Fasáda
Fasáda
Fasáda
Fasáda
Fasáda
Fasáda
Fasáda
Fasáda
Fasáda
Fasáda
Fasáda
Fasáda
Kolaudace
Předchozí článek autora
07.02.2014 06:00 44077 zhlédnutí
Kolaudace
Srpen 2012Už ani pořádně nevíme, proč jsme chtěli zkolaudovat, když se nám v tom nezkolaudovaném...

Stavební etapa: fasáda

Název položky Cena
Polystyren EPS šedý 100 mm a 20 mm 23 000 Kč
Natloukací hmoždinky s plastovým trnem 3 700 Kč
Mapei omítka s penetrací 24 200 Kč
Lepidlo Mapetherm 10 000 Kč
Lepidlo Sakret 4 250 Kč
Profily 8 700 Kč
Montážní pěna 300 Kč
Práce 33 000 Kč
Svody (barvený Al) 4 000 Kč
Půjčení lešení 2 000 Kč
Venkovní parapety (barvený Al) 6 200 Kč
Celkem 119 350 Kč

7 komentáře

inter071
napsal(a) inter071/22. úno 2018 18:55

ahoj, jak se Vám bydlí? Co byste změnili? můžete prosím dát na sebe email? mujprogram@gmail.com

Odkaz Komentáře
Janina a Vašek
napsal(a) Janina a Vašek/18. úno 2014 22:05

Jak jsme psali, problém je v cihlách STI (dnes je označují jako CSI) a v ničem jiném :( Vrtáky jsme kupovali nové (dokonce dva různé průměry) a vrtali jsme bez příklepu (zkoušeli jsme s i bez). Ve stejnou dobu dělali fasádu i sousedi, kteří mají rovněž cihly Thermopor, ale pouze SI, a ti žádný problém neměli... A za další - nadezdívku máme z obyčejných cihel, takže tam problém taky nebyl. Prostě tyhle cihly nejsou určený k dalšímu zateplení :(

Odkaz Komentáře
Vlastimil Řehák
napsal(a) Vlastimil Řehák/17. úno 2014 23:54

Ahoj, do Heluzu je lepší vrtat hmoždinky ostrým vrtákem bez příklepu a hmo. drží i laciné s plastovým trnem. Měl jsem hodně podobnou skladbu.Silikon je výborná volba.

Odkaz Komentáře
Majkíí
napsal(a) Majkíí/17. úno 2014 20:18

Potom není, co řešit a silikonová je jednoznačná volba.

Díky.

Odkaz Komentáře
Petr Tichý
napsal(a) Petr Tichý/17. úno 2014 15:32

Ahoj,

jsou věci, na kterých se nemá šetřit. Nikdy bych nedal jinou, než silikonovou svrchní omítku. Obrovské plus je hlavně v eliminaci usazování řasy na fasádě.
Nikdy v životě bych nechtěl koukat na 3 roky starou fasádu, jak postupně zelená. Takže dobrý výběr.

Odkaz Komentáře
Janina a Vašek
napsal(a) Janina a Vašek/17. úno 2014 15:00

Ahoj,
my v tom problém nevidíme, jen jsme napsali, že používají jiný postup než je všeobecně doporučovaný.
K dotazům - obojí to v podstatě souvisí s tím, že jsme se pořád nemohli rozhodnout, jestli zateplíme.
Ad 1) Měli jsme naplánováno, že na podzim 2012 uděláme fasádu, no a to zateplení se s tím automaticky svezlo taky. A samozřejmě je to pro nás lepší při jednom – jedno rozesílání poptávek na materiál, dovoz materiálu, domlouvání zedníků, lešení…
Ad 2) poptávku jsme dělali spíš pro fasádu bez zateplení – tedy jasný favorit silikonová omítka. Po rozhodnutí pro zateplení jsme sice z důvodu (ne) prodyšnosti mohli přejít na levnější akrylátovou, ale stejně pořád uvádějí u té silikonové lepší pružnost a větší odolnost proti usazování nečistot, a rozdíl v ceně byl zanedbatelný.

Odkaz Komentáře
Majkíí
napsal(a) Majkíí/14. úno 2014 08:29

Ahoj.

Pokud dali silnou vrstvu lepidla a pak se jim podařilo perlinku poctivě zatáhnout lepidlem, tak by v tom neměl být problém.

Můžu se zeptat na dvě věci:

Proč jste se rozhodli zateplit až před omítkami?

Proč jste trvali na silikonové fasádě?

Myslím, že by posatačila akrylátová, protože stejně ten EPS má vysoký difůzní otvor.

Odkaz Komentáře