Lité epoxidové podlahy

17.01.2013 02:00 70771 zhlédnutí 1 komentář
Redakční

Epoxidové podlahy se dělí na lité (samonivelační) a stěrkové (vrstvené). Jejich největší výhodou je bezspárovost. Vhodné jsou pro podlahy nové i rekonstruované. Vynikají  výbornými fyzikálními a chemickými vlastnostmi, ke kterým  se kromě pevnosti  tlaku řadí i vysoká oděruvzdornost, odolnost proti průsaku vody, smrštivost a v neposlední řadě i  odolnost vůči solím, louhům, kyselinám i agresivním čisticím prostředkům.

Lité epoxidové podlahy jsou využívány nejčastěji na místa s důrazem kladeným na vysokou mechanickou a chemickou odolnost nebo tam, kde má být podlaha dokonale čistá a tudíž i snadno čistitelná. Stále častěji se používají i v soukromých objektech, a to v koupelnách, kuchyních, ale i obývacích pokojích nebo v garážích a dílnách.
04-Lite-epoxidove-podlahy
Epoxidové lité podlahy mohou být v podobě lesklé či matné a navíc v mnoha barevných  úpravách dle vzorníku RAL, dále i v úpravě protiskluzné. Dosahují tloušťky pouhých 2 – 3 mm a jejich pevnost v tlaku dosahuje až 80 MPa, což je jejich velká výhoda. Další výhodou je to, že po jejich položení lze podlahu velmi brzy zatížit. Při pokojové teplotě dochází k rychlému vytvrzení.
06-Lite-epoxidove-podlahy
Před vlastním litím je nutné zabezpečit rovinatost a bezprašnost povrchu. Proto se provádí aplikace penetrační pryskyřice, která vyzrává 15-24 hodin. Poté následuje pokládka vlastní samonivelační vrstvy, ta se rozlije a roztáhne za pomoci zubového nerezového hladítka do požadované tloušťky.

 

Následuje odvzdušnění za pomoci téhož zuubového nebo bodlinového válečku. Pro finální protiskluzovou vrstvu se provádí vsyp křemičitého písku a následně se uzavře svrchní epoxidovou UV stabilní pryskyřicí.
02-Lite-epoxidove-podlahy
Při lití epoxidových podlah je nutné postupovat přesně dle doporučení výrobce. Podklad musí být suchý, nosný a zbavený separačních látek. Je zapotřebí odstranit uvolněné a nepevné části a nenavázaný posypový písek. Epoxidové nátěry bývají dodávány v jednotlivých složkách v příslušném mísícím poměru. Mísit se musí vždy dle návodu, a to velmi důkladně, pomalu běžícím míchadlem. Vzniknout musí homogenní hmota bez šmouh.

 

Doba mísení bývá nutná minimálně 3 minuty. Při různých teplotách prostředí je také různá doba zpracovatelnosti. Spotřeba materiálu je vždy v závislosti na tloušťce vrstvy. Druhý nátěr se nanáší příčně k předchozímu nátěru. Mezi jednotlivými nátěry je třeba bezpodmínečně zachovat předepsanou dobu zasychání.

 

Podle předpokládaného zatížení se může stát, že  bude nutné postup několikrát opakovat. Podle druhu zatížení chemikáliemi může dojít k optickému zbarvení, které ale nezpůsobí narušení technické funkce povrchu.

 

Článek "Lité epoxidové podlahy" vznikl na základě přání stavebníka Tomáše Lukše, který požádal naši redaktorku Zuzku, aby o epoxidových podlahách napsala.

Pokud chcete i Vy dát Zuzce TIP na téma článku, které Vás zajímá, vyplňte formulář na této stránce.


Zuzana Bohdalová
Foto: blog.homerenovationguide.com, epoxygaragefloornow.blogspot.com, concretepolishedfloor.blogspot.com, concreteillusionist.com, makeuglybeautiful.com.

Co je lepší? Podlahové vytápění nebo radiátory?
Předchozí redakční článek
15.01.2013 02:00 78621 zhlédnutí
Co je lepší? Podlahové vytápění nebo radiátory?
Redakční
Každý způsob vytápění má své výhody i nevýhody.  V souhrnu se však dá říci, že podlahové...
Zdravé stavební materiály a zdravé domy
Následujicí redakční článek
22.01.2013 03:00 5482 zhlédnutí
Zdravé stavební materiály a zdravé domy
Redakční
Cestou ke kvalitnímu a zdravému bydlení je nejen výběr stavebních materiálů, ale například i výběr...

1 komentář

frantisekpisa
napsal(a) frantisekpisa
24. led 2017 10:46 / Odkaz Komentáře

No super, ale epoxidové lité podlahy se do normálních domů vůbec nehodí... nevím, proč lidi nespoléhají na pvc
Byl jsem díky známemu na školení o podlahách ve firmě JA Clean a tam mi to normálně vysvětlili.
Epoxid je do průmyslu.
Mají o tom na webu http://www.jaclean.cz celkem dobrý článek

Nové články na Svépomocí.cz

Příspěvek stavebníka
Hrubá stavba
Opravujeme po vytopení
Příspěvek stavebníka
Příprava stavby
1. Než se koplo do země

Související články