Centrální vysavač – rozvody

Centrální vysavač – rozvody
26. 6. 2021
Inspirace
Žádné komentáře

Pro centrální vysavač jsem byl rozhodnut tak nějak od začátku stavby. Samozřejmě že s postupující stavbou a ubývajícími penězi se do takovýchto víceméně zbytečných věcí člověku už tolik nechce. Ale co člověk neudělá rovnou, to už tam nebude…

Dneska je moderní mít robotický vysavač. Ale jeho výkon není tak velký a pokud je „terén“ trochu členitější, může mít problém. A robotický vysavač auto nevysaje. Vydal jsem se tedy cestou několika zásuvek centrálního vysavače různě rozmístěných po domě a několika odsávacími štěrbinami. V horním patře budou dvě zásuvky – na chodbě a v kumbále. V dolním patře bude několik zásuvek v obytné části, v garáži. V zádveří, garáži a kuchyni bude vysávací štěrbina, do které jde namést odpad koštětem. Všechny tyto trubky budou staženy do technické místnosti, kde bude výkonný vysavač. Na samotný vysavač přijde řada později…

Začal jsem výběrem potrubí centrálního vysavače. Po prohledání internetu jsem nakonec skončil u webu Allegrovac, kde jsem objednal veškeré komponenty. E-shop můžu určitě doporučit. Stránky jsou trochu chaotické a na první pohled nedodělané, ale všechny díly přišly rychle, za dost solidní cenu a na webu mají i přehledný návod k instalaci s fotkami, kde je i spousta rad jak porubí instalovat.

Do projektové dokumentace jsem si nakreslil přibližné trasy a spočítal počet zásuvek, kolen a trubek. Určitě je dobré navýšit v objednávce počet některých kolen – někdy se zdá, že zatáčka jde vytvořit pomocí jednoho kolene, ale nakonec se použijí třeba tři kusy, protože se prostě něco plete a je potřeba jít o centimetr vedle. Stejně je to se spojkami a trubkami. Objednat je potřeba i lahvičku lepidla.

Rozvod vysavače jsem začal v horním patře, kde jdou pouze dvě zásuvky. Naměřil jsem pozici zásuvky, bezprostředně za zásuvku patří vždy ostré 90° koleno, dále kus trubky a obyčejné 90° koleno. Trubku jsem nařezal pilkou na železo (ale na řezání existuje i speciální nástroj), trubky očistil od otřepů a nanečisto sestavil. Pokud umístění potrubí vyhovovalo, na trubky jsem označil pozice sestavení fixou, trubky rozložil, nanesl lepidlo a slepil. Pozici trubek lze ještě chvilku korigovat, ale jakmile lepidlo ztvrdne, již není možné s trubkou pohnout!

Chronologicky seřazené články z této stavby můžete také najít na mém webu https://www.petanovo.cz/stavba-domu/ a sem-tam na mém Instagramu.

Centrální vysavač – rozvody
Centrální vysavač – rozvody

Dále jsem potrubí nainstalovat ve spodní části domu a „stoupačku“ pro horní patro. Samozřejmě, ke všem zásuvkám je potřeba přivést kabel na spouštění vysavače – stačí obyčejná dvoulinka. Tu mají v e-shopu také. Konec potrubí jsem přivedl do místa, kde bude nainstalován vysavač. Od vysavače je možné vyvést „výfuk“ mimo dům, případně jej vyvést do rekuperace, nebo nechat foukat do místnosti. Celkem bude v dome 7 zásuvek a jedna štěrbina pod kuchyňskou linkou. Dvě zásuvky (v garáži a předsíni) bude možné použít jako zásuvku i jako podlahovou štěrbinu – u těchto zásuvek je potřeba hlídat jejich instalační výšku, neboť budou navazovat na podlahu.

Centrální vysavač – rozvody

Tímto „hrubé“ rozvody vysavače končí. Vysavač se bude osazovat až po dokončení ostatních částí domu, jako jsou podlahy, omítky apod.