Příčky v 2 NP

5. 5. 2021
Inspirace
Žádné komentáře

Po dodělání střechy a oken přišly na řadu vnitřní příčky v podkroví. Práce je to podobná, jako v předcházejícím případě, takže není moc o čem psát.

Nejdříve se do patra vytahaly cihly. Všechny příčkovky jsou tloušťky 11,5 cm. Jejich váha není nijak velká, ale je jich poměrně velké množství. Na to se opět využil stavební vrátek. Cihly se dole naložily většinou v počtu osmi kusů, vyvezly nahoru a naskládaly do „komínů“ na místa, kde nebudou překážet budoucím stěnám.

Příčky v 2 NP

Chronologicky seřazené články z této stavby můžete také najít na mém webu https://www.mylms.cz/stavba-domu/ a sem-tam na mém Instagramu.

Příčky v 2 NP

V patře již vzlínající vlhkost z pokladu nehrozí, lepenka není potřeba. Na beton stropu jsem pomocí zakládací sady nanesl vrstvu zakládací malty o tloušťce alespoň 1 cm. Samozřejmě jsem tloušťku přizpůsobil podle rovinnosti podkladu. Kraje stěn jsem odměřil od obvodového zdiva a naznačil pozice, nebo rovnou umístil cihlu. Na ty jsem poté promítl laserem čáru a podle té pokládal další cihly. Samozřejmě i s laserem je nutné mít stále při ruce vodováhu, aby cihly „necestovaly“. Vše se zjednodušuje s použitím zakládací sady.

Příčky v 2 NP
Příčky v 2 NP

První etapou bylo založení pouze první řady cihel. Asi za 2 odpoledne jsem založil všechny stěny v celém podkroví. Před pokládkou dalších vrstev jsem nechal zakládací maltu zatvrdnout. Pak už se jednoduše pokračovalo dalšími řadami – lepil jsem cihly na pěnu, takže dílo docela rychle přibývá. V každé řadě, kde je příčka spojena s obvodovou stěnou jsem použil nerezový plech, který jsem přidělal dvěma hmoždinkami ke stěně. V celém domě (spodní i horní patro) jsem spotřeboval cca těchto 100 plechů.

Příčky v 2 NP
Příčky v 2 NP
Příčky v 2 NP

Stěny jsem rovnou vyzdil do výšky dvanácti cihel. Na nejvrchnější cihle budě přidělán UD profil pro montáž sádrokartonu. Překlady nad dveře jsem do stěn přidal dodatečně. Tyto překlady v podstatě žádnou velkou váhu nenesou – pouze 2 cihly nad sebou. S dalším zatížením se nepočítá. Naměřil jsem výšku spodní strany překladu a laserem jsem rozměr promítl na všechny stěny. Označil tužkou a vyřízl kapsy na jednotlivé překlady. Ty jsem potom jednoduše vložil na své místo a nad ně nalepil další dvě vrstvy cihel. Chápu, že tento detail není řešen úplně elegantně…

Příčky v 2 NP

Celou akci ztěžovala počínající zima a nedostatek světla. V listopadu už je potřeba svítit v domě i ve dne. Takže do výbavy stavitele se pomalu přesouvají různé světla, reflektory a samozřejmě čelovka… Dobré je si sehnat alespoň jedno velké světlo ve stylu pouličního osvětlení a pak nějaké „LED halogenové“ osvětlení, které svítí dost intenzivně a lze ho jednoduše přenášet. Vnitřní prostor konečně dostává svou finální podobu. Člověk už si nemusí velikosti místností představovat, ale může si je reálně projít.