Střecha

Střecha
Pat a Mat
Pat a Mat
27. 2. 2021
Inspirace
Žádné komentáře
Po dvou měsících se konečně dokončila další část domu a to střecha...

Výběr zhotovitele

První co vás asi jako každého čeká je vybrat zhotovitele střechy, pokud si tedy na to netroufáte sami. V mém případě jsem na to pomyslel asi na vteřinu a pak tu myšlenku radši rychle vypustil z hlavy. Pokud jste se tedy nakonec rozhodli, že to necháte někoho postavit a pro jednou se taky budete kochat, jak na domě maká někdo jiný než vy, tak čtěte dál.

Teď jsou v zásadě dvě možnosti. První je nechat si střechu udělat tzv. na klíč, tj. jedna firma co udělá vše, nebo náročnější varianta sehnat si tesaře, pokrývače a klempíře. Já jednoznačně hned od začátku šel po jedné firmě, co udělá vše. V druhé možnosti osobně nevidím žádnou výhodu ač nemám tedy cenové srovnání jednotlivých profesí. Ale jedna firma nese záruku a zodpovědnost za celé dílo a určitě se vám nestane, že přijde pokrývač a bude nadávat na partu tesařů, jak je to špatně provedeno a že nezačne pokrývat dokud to neopraví. A hned je velký problém na světě. Ale pokud máte známého třeba tesaře, který vám udělá krov za dobré peníze a na zbytek někoho seženete, tak za mě bych do toho asi šel.

Zašel jsem na poptávkový server a zadal poptávku. Během dalšího dne mi přišlo potvrzení, že poptávka byla rozeslána asi 500 firmám po celé republice a tak čekám na velký příliv nabídek. Jenže firmy v této zemi asi prací nestrádají, tak se ozvali pouze tři. Osobně jsem byl z nabídek mírně rozčarovaný, protože i přes to, že firmy měli dokumentaci ke střeše, spoustu věcí opomněli a do nabídky nedali. Celé to budí dojmem, že to buď počítá člověk co o tom nemá moc šajnu nebo to rychle spočítali, aby dali nohu mezi dveře a pak, když bude zájem, tak se na to podrobně podíváme. Spokojen sem moc nebyl, nakonec jsme ještě oslovili pár firem co jsme našli na internetu poblíž a na doporučení našeho stavbyvedoucího. Tam jsme se setkali s úspěchem a nakonec vybrali firmu. Vyhrálo hlavně asi doporučení i když firma nebyla nejlevnější.

Krov

Dům má dvě sedlové střechy o sklonu 20°. Aby byla spodní střecha finálně dokončena včetně oplechování, bylo potřeba dům částečně zateplit v místech napojení spodní střechy k domu a hodit aspoň základně do lepidla. Mezeru 12 cm mezi domem a střechou jsem opravdu nechtěl. Ne že by to nešlo, ale bylo by to celkově problematické. Naštěstí v prosinci ještě přálo počasí, bylo teplo a poměrně slušné počasí, takže za tři dny hotovo. Po 14ti denním zpoždění firma nakonec dorazila a dala se do práce. Byl problém sehnat dřevo na krov, asi z důvodu řádícího Covidu. Vedle domu si jednotlivé prvky připravili a napenetrovali a dali se do stavby spodního krovu. Na vrchní krov se musel pozvat jeřáb. Prvky jsou o poznání těžší a větší než na spodním krovu a otvorem ve stropě by se tam těžko tahaly. Počasí se začalo zhoršovat, začalo sněžit a znatelně přituhovat. Krov se stihl ještě sestavit až na menší nedodělky, ale práce se zastavili z důvodu nízkých teplot. Ty vydržely cca týden, takže jsme nabrali další zpoždění.

Střecha

Laťování, oplechování, hydroizolace

Konečně se umoudřilo počasí a mohlo se pokračovat. Parta řemeslníků pochopila, že jim časově teče do bot a tak přepli na Turbo. Dokončili nedodělky krovu a dali se do pokládky folie, kterou máme lepenou ve spojích, dnes už asi standard, lepší izolace ve spojích a proti povětrnostním podmínkám. Kontralatě se podlepovali páskou nebo PUR pěnou a nakonec vodorovné laťování s háky a oplechování. Už jsme se nemohli dočkat pokládky tašek.

Střecha

Pokrývání a okapy

V poslední etapě konečně dorazily na stavbu tašky. Tašku jsme vybrali Bramac Rubín 9 Engoba Antracit. Vybrali jsme ji hlavně proto, že se nám líbila a měla bezpečný sklon 16°, takže není potřeba dělat bednění krovu, čím jsme ušetřili desetitisíce korun. Větší rozměr (rychlejší pokládka) a nižší hmotnost je už jen takový bonbonek. Za dva dny pokryto, třetí den osazovali svody a pár žlabů. Ty zatím svedu dál od domu než je napojím časem na gajgry.

Střecha

Závěrem

I přes 10ti denní zpoždění oproti plánu jsme s dílem opravdu spokojeni. Po celou dobu stavby máme stavbyvedoucího a současně i v roli stavebního dozoru, který ani při stavbě střechy nechyběl. A opět se mi potvrdilo, že takového člověka je dobré mít na stavbě. Řešily se detaily a dbal na jejich odstranění. Dle mého názoru by i bez něho bylo dílo dobře provedeno, ale určitě ne s takovou pečlivostí a kvalitou. Takže za mě se vyplatí takového odborníka i za cenu několika tisíc na stavbě mít. Člověk to většinou staví jednou za život.

Teď už jen doufat, že střecha bude dobře a dlouho sloužit. Docela se těším na první déšť :)

Brzy dorazí další parta, a to s okny a dveřmi, čemuž budu věnovat další článek naší stavby ,,svépomocí".

Galerie

Náklady

Název položky Cena

Stavební dozor

10 740 Kč

Střecha

558 660 Kč

Celkem 569 400 Kč

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4