Instalace okapních háků

Instalace okapních háků
Peťan
Peťan
12. 2. 2021
Inspirace
2 komentáře
Ještě před pokládkou střešní krytiny je nutné nainstalovat na dům okapní háky...

Samozřejmě existuje i varianta dodatečné montáže na boční strany krovů. V tomto případě však budou háky zakomponovány do laťování. Dnes je to zcela běžné provedení.

Na ořezávání palubek v předchozí části stavby jsem používal elektrickou motorovou pilu. Ta se výborně hodí i pro „vyfrézování“, nebo spíše vyříznutí drážky do latě pro umístění okapního háku. Nad každým krovem jsem do latě vyřízl drážku velikostně odpovídající šířce a tloušťce okapního háku. Práce to byla velice rychlá a jednoduchá. Vše jsem prováděl, jak jinak, ze střechy.

Pro další informace, zajímavosti atd. mrkněte na mojí stránku www.mylms.cz/stavba-domu/ kde vydávám články ohledně této stavby. Je tam i něco o elektrice ;)

Instalace okapních háků

Jako okapní systém použiji „skládačku“ z DEKu, konkrétně okapový systém DEKRAIN 280. Jde o obyčejnou lakovanou ocel. Dle popisu mají kvalitnější lak, tak snad něco vydrží… Zpětně si teď říkám, že jsem měl použít hliníkový okapní systém.

Podle instrukcí klempíře jsem naměřil pozici ohybu prvního háku. Je důležité, aby nejvyšší hák měl čelní stranu pod úrovní střechy (viz obrázek níže). Je to ochrana proti zasekávání sněhu o okapní systém. Naměřil jsem tedy pozici ohybu háku a ten ohnul v ohýbačce. Zároveň jsem ohnul další hák o 9 cm delší. Spád by tedy měl být cca 5 mm / 1 m střechy. Ohýbačku jsem použil ruční, zapůjčenou od klempíře. První úhel ohybu jsem udělal „podle oka“ a ohýbačku na tuto pozici nastavil. V případě, že by nebyl úhel správný, je možné pouze pomocí šroubu přenastavit správný úhel. Před montáží háku jsem nad první lať přidal špalíček, který jsem vyrobil z latě. Tu jsem ohobloval předtím o 5 mm – nebude tak překážet háku.

Instalace okapních háků

Nejvyšší hák jsem jednoduše přibil na místo jedním hřebíkem 4,5×130. Na druhé straně domu jsem přibil na předposlední krokev nejnižší hák. Poslední hák bude opět o cca 5 mm výše, aby voda stékala z obou stran do kotlíku.

Instalace okapních háků

Nevýhoda naměření a ohýbání háků na přímo zemi je v případě nerovné střechy – pokud by byly krokve v jiné výšce, kopíroval by okapový žlab „zkroucenou“ střechu. U novostavby toto spíše nehrozí, ale v případě staršího domu se to může stát. Ale i tak jsem radši každý hák doměřoval zvlášť.

Instalace okapních háků

Mezi nejnižším a nejvyšším hákem jsem napnul provázek – jeden na dolní straně háku a jeden na krajní straně. U provázku je ještě nutné změřit spád vodováhou. Minimální spád by měl být alespoň 3 mm/1 m – u většiny vodováh by se měla bublinka dotýkat čárky. Po změření jsem na střechu vzal neohnuté háky a u každé krokve hák přiložil ke střeše. Hák jsem nastavil tak, aby se dotýkal provázků a v místě budoucího ohybu označil tužkou. Hák jsem poté v ohýbačce ohnul na přednastavený úhel, opět umístil pod střechu na pozici provázku a přibil dvěma, nebo třemi hřebíky. Tímto způsobem jsem postupoval u všech háků.

Instalace okapních háků
Instalace okapních háků

Samotné okapní žlaby a svody od nich se budou instalovat dodatečně, až bude hotová střecha. Následovat bude osazení střešní krytiny, aby do domu konečně nepršelo…

buchtik8 20. 10. 2021 7:03:52

Dobrý den, pěkná práce, také se chystám na okapové žlaby. Mohu se zeptat v jaké vzdálenosti od nýtu jistícího plíšku je proveden ohyb na nejvyšším háku? Obecně jsem viděl asi 3-4 cm. Ale vy budete mít vzdálenost větší, kvůli té ochraně proti zasekávání sněhu.

Potom bych měl dotaz - rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším hákem máte 9cm, při spádování 5mm / 1m, tzn. máte 18 háků = 18 metrů a spád v jednom směru? Obecně jsem četl, že max 10m. jeden spád, jinak spádovat od středu ke krajím (asi hlavně kvůli vizuální stránce).
Děkuji za odpovědi a ať se dílo daří!

Peťan

Peťan 20. 10. 2021 8:05:05

Přesnou vzdálenost nevím, ale první hák jsem měřil tak, že jsem na střechu položil vodováhu a promítl jakoby střechu níže. Hák jsem umístil tak, aby byl pod vodováhou. Podobně jak je to na obrázku. Tuto vzdálenost jsem pak označil na hák.

Háků mám 18, ale jejich vzdálenost je menší než 1 m. Dům má cca 15 m + přesahy střechy = cca 17 m. Předposlední hák je nejníž. Taky jsem řešil maximální délku spádu. Na těch 17 m už jde dost vidět, jak je okap "z kopce". Já mám jeden svod kvůli "dizajnu" a hlavně, abych nemusel dělat více svodů na obou stranách domu. Že by okap přetekl, toho se nebojím. A i kdyby... kolikrát se to stane?

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4