Dozdění štítu a ošetření krovu

Dozdění štítu a ošetření krovu
Peťan
Peťan
30. 12. 2020
Inspirace
1 komentář
Po montáži krovu nastal čas na dozdění štítů...

To zatím byla jedna z nejotravnějších prací na domě. Akce netrvala celkově nějak dlouho, ale pracuje se vysoko a je nutné neustále přetahovat cihly tam a zpět a téměř každou cihlu dořezávat… V jednom člověku to je opravdu otrava.

Do patra jsem tedy vytahal paletu „třicítek“ cihel a začal s dostavováním. Pokud nebylo potřeba cihly řezat, bylo to docela v pohodě. Problém byl tam, kde bylo cihlu nutné seříznout do úhlu. A to je u štítu celá vrchní řada – u tohoto domu to vychází na nějakých 80 dořezů na obou štítech. Cihlu jsem umístil na místo a tužkou naznačil řez. Poté jsem ji po celém obvodu rozbruškou ořízl a zbytek dořízl ruční vidiovou pilkou. Cihlu opět vynesl nahoru a přilepil.

Řezání cihel tímto způsobem není úplně snadné, protože se přeřezává hodně přepážek uvnitř (na tohle je asi opravdu lepší nějaký porobeton jako třeba Ytong, nebo podobné). S cihlou se musí furt šachovat tam a zpět. Štít už je dost vysoký, takže je ideální mít nějaké lešení. Já jsem opět používal stavební kozy, stoličku a mezi vaznice jsem si na kleštiny položil paletu. Takže alespoň na vrcholu štítu se dalo poměrně dobře manipulovat.

Práce ve výškách je nebezpečná! Doporučuji použít jištění.
Dozdění štítu a ošetření krovu
Dozdění štítu a ošetření krovu
Víte, že články s touto stavbou, vychází také na mé stránce https://www.mylms.cz/stavba-domu/
Dozdění štítu a ošetření krovu

Do dozdění štítů jsem zkontroloval, jestli cihly někde nepřečuhují krovy. Pokud tomu tak bylo, obrousil jsem přesah rozbrušovačkou s diamantovým kotoučem. Horní stranu cihel jsem měl původně v plánu zatáhnout betonem, lepidlem, nebo něčím podobným. Šlo mi o to, aby se utěsnily mezery v cihlách. Nakonec jsem se rozhodl na stěnu nanést vrstvu montážní pěny a na to asfaltový pás. Řešení to asi není zcela elegantní, ale svůj účel to plní.

Dozdění štítu a ošetření krovu

Celkově mi dozdění štítů trvalo v jednom člověku 4 odpoledne. Myslím, že to byla jedna z nejúmornějších akcích na domu. Ze země až na nejvyšší místo domu jsem naskládal paletu (1,3 tuny) cihel, které jsem musel ještě nařezat. I když cihla jako taková není příliš těžká, zvedání cihel nad hlavu dá zabrat… Ano, zmínil jsem to už na začátku článku. Ale byl jsem z toho tak vyřízenej, že jsem to prostě musel napsat ještě jednou…

Ještě během dozdívání štítu jsem přikotvil střechu k věnci. Podle rady tesaře je možné použít buď pásovinu, kterou se pozednice obemknou, nebo jednoduše závitové tyče, které se na chemickou maltu přikotví do věnce. Rozhodl jsem se pro druhou variantu.

Koupil jsem chemickou maltu, závitové tyče M14, podložky, matice a šel na věc. Nejprve jsem do pozednice vyvrtal díry o průměru 16 mm. Na každou stranu střechy 6 děr, celkem tedy 12 kotevních míst – vždy na kraji a pak rovnoměrně mezi. Poté jsem vidiovým vrtákem vyvrtal díru do věnce – snažil jsem se trefit střed, aby byla závitovka vložena mezi armatury. Díry jsem vyfoukal stlačeným vzduchem a naplnil chemickou maltou. Do té „zatloukl“ závitovku a nechal vytvrdnout. Na upevnění střechy jsem použil velkoplošné podložky a matice jsem dotáhl jenom rukou. Krov je čerstvý a ještě pracuje. Matice více dotáhnu až po nějaké době.

Dozdění štítu a ošetření krovu
Dozdění štítu a ošetření krovu

Před pokládkou bednění se krovy nastříkaly přípravkem proti plísním, houbám a dřevokaznému hmyzu. Zde jsem použil přípravek DEKsan (bezbarvý) rozmíchaný s vodou podle návodu. Krovy jsou nastříkané postřikovačem, který se používá např. na ošetření stromků proti mšicím. Na krovy padlo cca celé 5l balení.

mates 30. 12. 2020 15:56:27

Zdravím. To vyzdění štítů až do úrovně horní hrany krokví bylo takto v projektu? Podle tloušťky zdiva předpokládám, že budete ještě zateplovat vnější izolací v tloušťce alespoň 150-200 mm. Pokud nepoužijete nadkrokevní izolaci, tak budete mít v místě ukončení štítů tepelný zkrat. Já mám v projektu štíty snížené přibližně o výšku krokví tak, aby vnější izolace na štítové stěně navazovala přes štít na mezikrokevní izolaci, podobně jako navazuje vnější izolace na mezikrokevní izolaci přes prostor nad věncem a přes pozednici. https://www.youtube.com/watch?v=-U5p4eMGois

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4