Stavba ve svahu, část III. - projekt, úřady, kopání základů

Stavba ve svahu, část III. - projekt, úřady, kopání základů
Máří & Máří
Máří & Máří
1. 9. 2020
Inspirace
4 komentáře
Kamarádi stavebníci, sice to krapet trvalo, ale i my se dočkali. Ale vezměme to postupně.

I am back!

Naposledy jsem psal, že řešíme vyjadřovačky. Musím říct, že takhle hladký průběh jsem už dlouho nezažil. Faktem je, že každý ouřad má své podmínky, ale v podstatě kromě životního prostředí byla všechna vyjádření zpátky do 3 týdnů.  Akorát teta z životního byla trochu namachrovaná a trochu nám to natahovala, ale ve finále pořád pohoda. S projektantem to bylo už horší. Stále vyzdvihuji jeho projektantský um, ale ty termíny..  to by jeden vykvetl.

Ve finále jsem projekt ještě asi 2x vracel k opravě, protože tam byly nějaké překlepy, a nebylo zapracováno to, co jsem požadoval. Když byl projekt kompletní, dal jsem všechny dokumenty do jednoho paklu a vzal je na stavební úřad. Konzultace proběhla na jedničku, pan si ještě vyžádal prohlášení od obce ke sjezdu na komunikaci a k uložení sítí.. to bylo do pár dní hotové..  No a už to frčelo.  Takže od podání to trvalo cca. 3 týdny vč. dovolené našeho pana úředníka,  který vydal povolení ohlášky stavby na jednom papíru vč. územního souhlasu k vodovodní přípojce. Asi patříme mezi tu šťastnou menšinu :).

Na pozemku máme parádní pramen s vydatnosti 1dcl/sec, ale je to pod domem, tak tomu musel odpovídat i statický posudek. Pramen jsem celý vydrenážoval a vytáhl ho dál od domu.

Stavba ve svahu, část III. - projekt, úřady, kopání základů

No a protože je pozemek ve svahu, další epizoda byla BAGR. Oslovili jsme asi 4 bagráky a odvahu měl jen rodinný známý našich přátel.  A dobře jsme udělali.  Čekal jsem, že se s tím bude prát,  ale za den udělal takové práce, že jsem jen zíral. Teď je tam lochna, jako blázen a na druhé straně pozemku máme malé Alpy.. :)

Stavba ve svahu, část III. - projekt, úřady, kopání základů

Jelikož jsme řešili, zda si pronajímat minibagr, řešit kauce, dopravy, nebo obsluhu, rozhodli jsme se koupit vlastní minibagr. Ve finále tyhle stroje na ceně moc neztrácejí, takže potenciální prodělek bude násobně nižší než utracené peníze za půjčování atd. Takže vodu, odpady, drenáže, terasy, jezírko, dešťovku a mnoho dalšího uděláme naším strojem :).

Stavba ve svahu, část III. - projekt, úřady, kopání základů

V mezičase jsem dům rozebral na prvočísla,  vytvořil detailní rozpočet, harmonogram a teď už jen řeším poptávky a připravuji se na stavbu, abychom aspoň do zimy měli hotové přízemí.  Samozřejmě jsme udělali plno jiné práce - schůdky dole na pozemku, zaseli a zasadili jsme zeleninu, usadil jsem elektro rozvaděč, atd... :) 

Přeji vám, ať se dílo daří!

Náklady

Název položky Cena

Křovinořez

2 500 Kč

Pruchodky pod základy

750 Kč

Razítka na úřadech

4 000 Kč

Bagr

130 000 Kč

Štěrk

300 Kč

Panely

400 Kč

Geotextilie 600g role 140m²

2 100 Kč

KGEM trubky a tvarovky

6 100 Kč

2. část projektu

40 000 Kč

Celkem 186 150 Kč

Galerie

Máří & Máří

Máří & Máří 6. 9. 2020 8:39:46

Dobrý den Majky, díky za reakci! Také jsme přemýšleli, co bagrem asi tak uděláme.. ale pokud to nebude dešťovka, tak ale určitě drtivá většina terénních úprav, drenáže v desce, veškeré zásypy, atd. I tak nás to zcela jistě vyjde levněji než si bagr najímat, nebo čekat 14dni, až se uvolní bagrista a bude mít čas.

Zemina je u nás jilovita, ale ne zase až tak moc. Spíše se teď morduju se skálou , je tu čedič, mosty doooost tvrdý.

Prozraďte mi, jak jste řešili zajištění svahu do doby než jste vyjeli s opěrnou zdi? Zajímá mě, jak to řešili druzí, i když my to máme nějak řešené v projektu.

Díky a ať se vám daří!

Majky & L.A.

Majky & L.A. 3. 9. 2020 20:43:23

Dobrý den, mám dost podobný terén a dům stavím taktéž ve svahu, takže alespoň budu mít inspiraci :). Bude mě hodně zajímat, jaké práce uděláte s tím mini bagříkem. Z fotek moc nepoznám, jaký máte typ půdy, u mě to byl jíl s hlínou a 1. bagříka, který u mě byl nebyl až tak daleko od toho co jste si pořídil a můžu vám říc, že třeba nádrž na deěťovku o 5m3 tj nějakých 2,5*2,5m to bagřík nedal. Jíl byl těžky a když jsme byli na 1m pod terénem, museli jsme být na zádi ve 4 aby se nepřevrátil. Pak jsme se na to vyprdli a pronajali si velký, který to měl za 1/4 čas. Přeje hodně štěstí. Já miluji domy ve svahu, má to svoje kouzlo, přírodní zateplení a izolaci. Z těch baráků na plácku se mi dělá šoufl :)...ať se daří!

Máří & Máří

Máří & Máří 1. 9. 2020 21:03:25

Děkujeme, sice máme trochu skluz, ale snad půjde vše hladce. Teď jen řešíme, že skála je v hloubce 3m už docela poctivá a nám by pomohlo, kdybychom mohli posunout dům ještě o metr dal od souseda.. jenže to bude asi problém.. takže budeme muset asi rubat skálu 😄 ...

jarkane 1. 9. 2020 10:53:27

Klobouk dolů, jste borec.
Jak vidíte, když si pohlídáte projekt, tak to jde i na úřadech. A ten nápad s minibagrem je fakt dobrý.
Tak ať Vám to stejně dobře pokračuje i nadále.

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4