Opěrná zídka ve svahu - část 30.

Opěrná zídka ve svahu - část 30.
Kondrej
Kondrej
20. 9. 2021
Inspirace
Žádné komentáře

... ze štípaných tvarovek

Píše se léto 2020 a k interiéru je zapotřebí rozdělat taky něco většího venku a tak se pouštím do opěrné zídky svépomocí. Železobetonová opěrná zídka má sloužit jako vymezení oproti převýšenému terénu a současně jako nosná část pro budoucí pergolu napojenou na zeď domu.

Beton je základ

Začalo se bagrem, kopali jsme 40cm široký a 50cm hluboký základ. Do toho přišel po vyměřené výšky litý beton z pumpy, stáhli jsme vodováhou do přibližné roviny.

Jiný den jsme nanosili štípané tvarovky, těžké mrchy. Jsou od CS betonu a podle projektu pergoly měly být 30cm široké. Jenže k těm nemají zase koncové štípané, takže jsem po domluvě se stavebním dozorem nakoupil široké 20cm.

Založení jsem si tentokrát udělal sám. S kamarádem jsem nejdřív založili 4 tvarohy do rohů - podle niveláku a dávali jsme taky pozor na pravost úhlů a stejnou vzdálenost od domu. Zakládal jsem do pytlovaného betonu a po založení jsem vydlabal beton zevnitř tvarovek, aby byl vidět pouze beton základový. To je pak důležité pro dobré a pevné propojení celého železobetonu.

Další den jsem si pak natáhl provázek mezi ony 4 tvarovky a jel zakládání po celé zbylé délce. Byla to fuška, hlavně jak jsem byl 6h ohnutý. Na zakládání jsem opět použil pytlovaný beton suššího charakteru. Vyhrál jsem si s tím, každý milimetr jsem řešil a tak několikrát předělával už osazenou tvarovku, protože malá vodováha ukazovala nerovnost. Rovina byla perfektní musím říct. Ale ta dřina na záda :)) Jenom podotknu, že jsem narazil na problém, že poslední tvarovka v řadě byla moc široká, asi o 1,5 cm a čili se nevešela. Důvod je jednoduchý a sice, že při vyměřování jsem počítal čistou šířku tvarovek, ale ne to, že u každé vznikne cca 1mm navíc. A to udělá na délce 10m právě ten 1cm navíc. Takže jsem poslední tvarovku zašaloval, nacpal polystyren dovnitř a následně vybetonoval. Po vytvrdnutí jsem polystyrén uvnitř polil trochou benzínu a ekologicky zápalil a tím obdržel dutý vnitřek jako ostatní.

Ze všech tvarovek po založení hned táta opět vyndaval beton, abysme se dostali na podkladní zatvrdlý beton a dával ho před tvarovku jako patku a současně, aby pak vzniklo dokonalé propojení podkladního betonu, armování a betonu, který přišel pak do tvarovek.

Jiný den jsem pak navrtal roxory 10mm, které byly 15cm vyvrtané v podkladním betonu. Do každé díry ve tvarovce jeden drát, čili v jedné tvarovce 2 dráty. Namočil jsem je do lepidla a zabušil. Skoro den práce. Vrtání nešlo zrovna rychle, podkladní beton byl tvrdý a já nechtěl úplně spálit vrtačku.

Poté už jsem "jenom" s kamarádem nanosili a umístili 2 řady tvarovek - na volno položené - a prokládali vodorovnými roxory 10mm s přesahem 50cm. A pak přišlo na výplňový beton. Bylo mi řečeno (a ostatně to píše i CS beton na webu v manuálu), že se má používat výhradně drenážní beton. Když jsem ho poptával v betonárkách, nikde ho nemíchali. Čili nezbylo nic jiného, než objednat pytle (asi 90 pytlů) a udělat si ho sám. Navozit, míchačku půjčit a jelo se.

Tvarovky jsem před betonováním pořádně vykropil hadicí a pak už kamarád míchal a já opatrně lil dovnitř, abych neumazal přední stranu. Byl hodně tekutý. Po vylití 2,5 řady tvarovek jsem tu třetí řadu zbetonoval do půlky a nechal zavtrdnout. Jiný týden jsme pak naskládali zbývající 2 řady a zbetonovali zbytek. Opět jsem dával vodorovné roxory.

Jediné, co bych udělal příště opatrněji bylo šťouchání betonu - to nebylo vůbec zapotřebí, protože beton byl řídký i tak, a navíc to lehce rozhodilo to výborné založení. Takže na vrchní řadě pak vznikly někde zvednuté tvarovky o 2-3mm.

Žádnou dilataci jsem nedělal a řada délky 12m je zcela bez prasklin již druhým rokem.

Stavbě zdar.

Galerie

Náklady

Název položky Cena

kamenivo

4 000 Kč

beton podkladní z pumpy

22 000 Kč

beton drenážní pytlovaný

10 000 Kč

tvarovky CS beton 200mm, roxory 10mm

22 000 Kč

bagr

2 000 Kč

Celkem 60 000 Kč

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Na kazdou otazku, kde tazatel nedoda vsechny relevantni a podstatne informace lze vzdy odpovedet mnoha ruznymi zpusoby, a v mnoha pripadech je to v dusledku mnohdy i spatne/fatalne.

Z fotografie je videt tepelne=nekvalitni stav steny. Pokud medene trubky nebudete izolovat, tak ty budou stenu v prostoru mezi sadrokartonem i castecne vytapet. 
Nevyhoda bude, ze mene tepla se Vam dostane dovnitr prostoru (pred sadrokartonem). 
ALE obrovska vyhoda pro Vas (kterou si patricne zaplatite v cenach energii) bude snizeni rizika kondenzace a plisni v danem prostoru. To bylo reseni ktere v dane nemovitosti za poslednich cca 40let provozu te nemovtosti bylo pro puvodni provozovatele teto nemovitosti akceptovatelne a fungovalo relativne dobre.

Pokud si ty medene trubky TED/NYNI zaizolujete, tak usetrite penize a energie za vytapeni , ALE protoze to neudelate dostatecne "kvalitne", pak Vam garantuji ze v danem prostoru mezi Sadrokartonem a tou zoufalou stenou Vam tam zacne kondenzovat voda, coz je nutna podminka k tomu, aby Vam tam zacli rust plisne. Pocitejte cca do 5let, v zavislosti kolik lidi v dane mistnosti bude bydlet, a na jakou teplotu budete topit. Aby jste tam tu plisen nemel, musel by jste resit paronepropustne oddeleni, a vyresit teplene mosty. 

Zoufalost situace je take na fotografii zelena PE trubka, kde je pravdepodobne voda, rekneme s teplotou +9stupnu. A kousek od ni topeni, takze tak jako si nekdo pestuje ve sklepe Marihuanu, tak tady si budete garantovane vyrabet kvalitni a hustou vrstvu plisne. (nebot to splnuje vsechny nutne podminky prizniveho rustu pro plisne).  
  
Posledni komentar je take o tom, ze sadrokartonove konstrukce MUSI byt tepelne oddeleny od zdroju tepla, protoze pokud budete mit tepelny vodni okruh vytapeni napriklad rizeny ON-OFF stylem, pak Vam bude sadrokartonova konstrukce Praskat/Lupat = akusticky pracovat, a to se pak v noci kuli tomu praskani v Sadrosu treba ani nevyspite (se zapnutym topenim). 

Takze jak vidite, na Vasi zcela jednoduchou otazku jestli si tu Vasi trubku zaizolovat lide nemusi jednoznacne odpovedet jesti ANO nebo NE.

marek.stepan

Na kazdou otazku, kde tazatel nedoda vsechny relevantni a podstatne informace lze vzdy odpovedet mnoha ruznymi zpusoby, a v mnoha pripadech je to v dusledku mnohdy i spatne/fatalne. Z fotografie je videt tepelne=nekvalitni stav steny. Pokud medene trubky nebudete izolovat, tak ty budou stenu v prostoru mezi sadrokartonem i castecne vytapet. Nevyhoda bude, ze mene tepla se Vam dostane dovnitr prostoru (pred sadrokartonem). ALE obrovska vyhoda pro Vas (kterou si patricne zaplatite v cenach energii) bude snizeni rizika kondenzace a plisni v danem prostoru. To bylo reseni ktere v dane nemovitosti za poslednich cca 40let provozu te nemovtosti bylo pro puvodni provozovatele teto nemovitosti akceptovatelne a fungovalo relativne dobre. Pokud si ty medene trubky TED/NYNI zaizolujete, tak usetrite penize a energie za vytapeni , ALE protoze to neudelate dostatecne "kvalitne", pak Vam garantuji ze v danem prostoru mezi Sadrokartonem a tou zoufalou stenou Vam tam zacne kondenzovat voda, coz je nutna podminka k tomu, aby Vam tam zacli rust plisne. Pocitejte cca do 5let, v zavislosti kolik lidi v dane mistnosti bude bydlet, a na jakou teplotu budete topit. Aby jste tam tu plisen nemel, musel by jste resit paronepropustne oddeleni, a vyresit teplene mosty. Zoufalost situace je take na fotografii zelena PE trubka, kde je pravdepodobne voda, rekneme s teplotou +9stupnu. A kousek od ni topeni, takze tak jako si nekdo pestuje ve sklepe Marihuanu, tak tady si budete garantovane vyrabet kvalitni a hustou vrstvu plisne. (nebot to splnuje vsechny nutne podminky prizniveho rustu pro plisne). Posledni komentar je take o tom, ze sadrokartonove konstrukce MUSI byt tepelne oddeleny od zdroju tepla, protoze pokud budete mit tepelny vodni okruh vytapeni napriklad rizeny ON-OFF stylem, pak Vam bude sadrokartonova konstrukce Praskat/Lupat = akusticky pracovat, a to se pak v noci kuli tomu praskani v Sadrosu treba ani nevyspite (se zapnutym topenim). Takze jak vidite, na Vasi zcela jednoduchou otazku jestli si tu Vasi trubku zaizolovat lide nemusi jednoznacne odpovedet jesti ANO nebo NE.

První rok stavby e4
První rok stavby e4