Další den jsme začali skládat nosníky. Důležité je začít od nosníků, které jsou dva u sebe. Je to z toho důvodu, že nad nimi se bude stavět nějaká příčka, komín, schodiště apod. Od nich poté jsme pokládali nosníky na šířku vložky a nakonci, pokud bylo potřeba dořezávaly vložky. Vložky by měly ležet alespoň 2-3 cm na bednění. Takto se vyskládaly všechny nosníky. Zhruba u 3 nosníků se nám stalo, že uprostřed, kde ležel na hranolu, byl nosník výš a lehce se houpal, takže bylo potřeba hranol trochu obrousit a pak už nosník seděl všude stejně.
U prostupů kanalizace, vody a elektřiny se také vložky museli oříznout a případné netěsnosti vypěnit nízkoexpanzní pěnou. Pak jsme celou desku obednili OSB deskami a za pomocí niveláku usadili do roviny. Dle projektu je výška betonu nad vložkou 6 cm a celkově je tloušťka desky 22 cm.
Po konzultaci se stavbyvedoucím, kterého jsme si na celou stavbu sjednali, aby dohlížel na správnost všech postupů, jsme provedli armování desky. Kari síť 6x15x15, věncová výztuž z R12 a třmínků R6 15x15, v rozích a L hokejky z R10, kde byl přesah alespoň 50 cm. Beton jsme zvolili Compacton C25/30, o třídu vyšší než byl v dokumentaci. Cenový rozdíl není nijak likvidační a děláme to pro sebe.
Lití do desky musí probíhat za pomocí pumpy z důvodu, že lití z mixu by velmi pravděpodobně poškodilo vložky. I samotné lití z pumpy se musí dělat opatrně a beton lít spíše na nosníky než vložky, ty se postupně zalijí sami. Nakonec vše dopadlo dobře a žádná vložka nepraskla a nemuseli jsme tak řešit problém s betonem uvnitř desky, kde nemá co dělat. Na desku bylo potřeba přesně 12,5m3 betonu.
Problém však nastal v samotném uhlazování betonu, protože jsme měli připravenou vibrační lať, kterou jsme chtěli beton uhladit. Bylo nám důrazně doporučeno ji nepoužívat a to z důvodu, že vibrace by způsobili pohyb kameniva ke dnu desky a vytlačení vody a chemikálií na povrch, beton by tedy pak byl na povrchu oslabený a náchylnější k praskání. Lať jsme tedy nepoužívali, jen co se namanulo na stavbě. Celkový výsledek není 100%, tak jak jsem očekával, ale i tak jsem s deskou spokojen.
Pavel Novy 16. 5. 2021 10:16:38
Za mě je tento sytém na běžný RD zbytečně drahý, komplikovaný a nevidím v něm přidanou hodnotu. Loni jsme dělali základy na klíč za cenu cca 2400 Kč/m2 v běžném podloží v rovině a svahu do cca 40 cm. Používáme lavičky. 1. Jsou přesné. Navíc řešit u RD mm nemá žádný smysl. 2. Pouze a jen díky lavičkách jde vidět terén okolo domu a investor vidí, jak bude dům usazen do terénu a může ještě dělat změny. 3.Dle laviček, kromě zakládání, kontrolujeme i výkopy. Bagr není laser a občas ujede. Takže u pásů 50 cm a ZB 40 se může pak stát, že ZB jede do hlíny. Takže za mě lavičky. Když se se dívám na foto, tak pásy 80 cm, kupa železa, zejména ty svislé nějak nechápu. Tam se nedělal geologický průzkum? To je nějaké problematické podloží? Rozdíl mezi běžným projektantem, který navrhuje základy a statikem, který je navrhuje na základě geologického průzkumu je hodně veliký. Nevím v čem by měl majitel domu cítit komfort. Tepelně jsou všechny domy za posledních 15-20 let prakticky super. Nevím o případu z praxe, že by někomu sedl terén pod deskou a způsobil nějaký problém. Tím nechci říci, že to není možné. Co se týče hydroizolací, slovo někdy nemusíte dávat není moc přesvědčivé. Stejně jako s použitím další teplené izolace. Kdy se to nemusí dávat? Jedinou výhodu systému vidím, pokud by se měl odvětrávat radon, tak instalace odvětrání bude lehčí než při klasickém založení přes pásy. To je můj pohled. Ale jinak dobrá práce.