Máme vybraný pozemek, zápis do katastru, daň

21. 6. 2020
Inspirace
Žádné komentáře

V dnešní době si lidé udržují nemovitosti a nechtějí prodat, i když pozemek neudržují. Po velmi dlouhé době jsme našli někoho, kdo je ochoten prodat pozemek pro stavbu domu za odhadní cenu. Tvar zvláštní, ale po půl roce hledání je každý pozemek krásný.

Než jsme podepsali kupní smlouvu, tak jsme se stavili na Stavebním úřadu v Jaroměři s dotazem, zdali je možné na tomto pozemku stavět. Pan vedoucí byl velmi příjemný, defacto nás pochválil za vzorný přístup ke stavbě domu. Dle praxe prý často přijdou lidé už s koupeným projektem i pozemkem a pak se rozčilují, že na tomto pozemku nelze stavět nebo tam nesmí být ten či onen dům. Odkázal nás na územní plánování. Zde seděl sympatický mladík, který nám vysvětlil, co je zastavitelné území obce atd. Vysvětlil nám, že náš pozemek je částí v zastavitelném území a částí ne. Na naši stavbu to nemělo vliv, takže super. Vracíme se k panu vedoucímu, který nám dokonce poradil, jak dům překreslit, aby nebyl zákonný problém (vzdálenost od hranice pozemku, hygiena atd.). Pochvalu jsme si nezasloužili my, nýbrž přístup zmíněných úředníků.  Zařídili jsme si veškeré ověření podpisů a smlouva byla na světě. Plný myšlenek o krásné budoucnosti jsem letěl na katastr nemovitostí. Vše podáno a paráda. 1000,- Kč správní poplatek. Dle zákona došlo k zaplombovnání nemovitosti na 20 dní a pak hurá do boje o stavební povolení.  Hle, 20 dní uteklo jako voda a dle náhledu do katastru nemovitostí zjišťujeme, že pozemek stále není náš. Přijedu domů z práce a tam dopis, že máme jedno slovíčko ve smlouvě špatně a proto nemohl být převod uskutečněn. Říkám si, že fajn, slovo opravíme a je to. Kdepák, na katastru se dozvíme, že musíme podat žádost znovu a opět zaplatit správní poplatek 1000,- Kč. Panečku, takhle se vydělávají peníze. Další sranda byla, když jsem tedy chtěl zpět podklady pro vklad a bylo mi řečeno, že přijdou poštou do 60 ti dnů od obdržení dopisu o neprovedení vkladu. Ok, tak jedeme znovu kolečko v ověřování a hurá na katastr podruhé. Nečekaně opět není problém, žádost podáná a správní poplatek podruhé zaplacen. Dalších 20 dní čekáme na vklad a přišel můj první stavební orgasmus. Hurááá máme pozemek.  Pozemek máme, tak super a jdeme platit státu ze to, že jsme si na něco ušetřili a chceme si to koupit. Hned jsme na finančním úřadu nechali daň z převodu nemovitosti.

Náklady

Název položky Cena
Daň z převodu nemovitosti 13 616 Kč
Benzín katastr a úřady 600 Kč
Vklad do katastru nemovitostí (správní poplatek) – dvakrát 2 000 Kč
Bezpečnostní kód na poslání částky přes 200 tis. 100 Kč
Ověření kupní smlouvy pro katastr nemovitostí 120 Kč
Ověření podpisů na kupní smlouvě- 2x návrh na vložení 120 Kč
Pozemek – odhadní cena 340 376 Kč
Celkem 356 932 Kč
Nejdříve jsem zkoušel poptat známé známých a nic.Pak jsem vybíral v okolí pozemky, u kterých mi přišlo, že se o ně nikdo nestará, pak jsem dohledal v katastru vlastníky a zkoušel psát dopisy. Nakonec jsem si hlídal úřední desku všech okolních obecních úřadů a bum, jeden pozemek se našel.
Martin
21. 6. 2020 14:30
Jak jste k pozemku přišli ? Inzerát, nebo obcházení majitelů s "prosíkem" ?