Stavba ve svahu, část II. - oplocení, stavební bouda a ouřední šiml

Stavba ve svahu, část II. - oplocení, stavební bouda a ouřední šiml
Máří & Máří
Máří & Máří
3. 5. 2020
Inspirace
5 komentářů
Ahoj stavebníci. Po delší odmlce se vracíme k naší budoucí stavbě domova. Uplynulo dost času, ve kterém jsme se trápili s projektem.

Bohužel, na našeho projektanta se lepí smůla zejména ve formě úrazů, takže před Vánoci si zlomil prsty na ruce a udělal si otřes mozku, pak se vyboural, takže zlomené žebro a otřes mozku, a teď spadl z lešení, tak má zase naražená záda. Někdo by na to potřeboval 5 životů, on to zvládl během 4 měsíců! Naštěstí jsme se dostali do fáze, kdy je (byť s chybami) hotová stavebni část projektu, která šla na vyjadřovačky na hygienu, územní plánování, na obec a na životní prostředí. Pak to ještě doladime, opravíme a v mezičase bude hotový zbytek, tzn. statika, elektro, voda, odpady, topení... A projekt na přípojku vody a odpadů.  Samozřejmě je nyní v řešení i přípojka elektro. A tady musím říci, že kromě dlouhé lhůty na připojení jde vše hladce. Po zaplacení 1/2 částky za příkon poslal ČEZ dopis, že bylo předáno projektantovi, ten nám to po nějaké době zkreslil, zavolal mi, potkal se se mnou a nechal si podepsat souhlas se stavbou, poté nechal podepsat souhlas sousedů, včera jsem podepsal SoSB o věcné břemeno. Projekt je již na stavebním úřadu a očekávané připojení od ČEZu je polovina září. Jo, je to hrůza, ale uvidíme. Třeba se to povede dříve.  Koupili jsme plechový zahradní domek. Jelikož je to ve svahu, tak jsem musel kus svahu odkopat, abych mohl usadit zahradní domek na rovinu.

Stavba ve svahu, část II. - oplocení, stavební bouda a ouřední šiml

Skládání domku byl neskutečný opruz, protože to nemělo samonosnou konstrukci, ale bylo to poskládané z bočních stěn a střechy, které se jako komplet zpevnily. Nicméně domek drží parádně, svou funkci a práci si jistě řádně odslouží.

Stavba ve svahu, část II. - oplocení, stavební bouda a ouřední šiml

No a oplocení, to je party! Okoukal jsem to tady na webu svépomocí.cz. A udělal jsem to z dřevěných kůlů. Kůly jsem do výšky 70 cm očistil od kůry, natřel jsem je hydroizolací a usadil je do předem připravených děr. 

Stavba ve svahu, část II. - oplocení, stavební bouda a ouřední šiml

Na díry jsem si půjčil motorový vrták o průměru 180 mm a vyvrtal s ním většinu děr. Jelikož je to svažitý terén a místy dost kamenitý, někde nešel vrták kvůli kamení použít. Teď už mám všechny díry se sloupky osazeny, tak už dělám jen vzpěry a o víkendu začnu natahovat pletivo. Počítám, že to budu natahovat po jednotlivých polích a zajišťovat to vruty. A až finální napnutí plotu udělám napínací kladkou.

Stavba ve svahu, část II. - oplocení, stavební bouda a ouřední šiml

Musel jsem také kvůli oplocení přeskládat kus kamenné zdi, která byla vyvalená a tvoří v podstatě hranici pozemku. Tam jsem se tedy nadřel jako mezek, ale vypadá to dobře a drží to. Až budeme mít toto hotové, pustíme se do záhonu na zeleninu a budeme trpělivě čekat na zbytek vyjádření od úřadu. Už se nám to vrátilo z hygieny a obce během 14 dnů, tak to jde zatím vše hladce. Ze životního prostředí už taky volali, tak už jen územko. Vlastně.jsem ještě podával žádost na vynětí pozemku z ZPF + kopec příloh a fotky půdního profilu. A jelikož máme nového pejska, potřebujeme udělat plot a bránu co nejrychleji.

Stavba ve svahu, část II. - oplocení, stavební bouda a ouřední šiml

Myslím, že za tu dobu jsme udělali zase kus práce, vlastně i s příjezdem a přemostěním výkopu, tak snad to půjde takto lehce i nadále. Až budou zase nějaké novinky, ozveme se. Tak ať vám to jde a někdy zase čágo! M&M

Náklady

Název položky Cena

štěrk + doprava

1 500 Kč

roury

570 Kč

plotové pletivo + komponenty

11 000 Kč

izolace kůlů

250 Kč

panty a spojovací materiál

1 000 Kč

trámky na vrata

719 Kč

bouda vč. dopravy

13 500 Kč

Celkem 28 539 Kč

Galerie

Máří & Máří

Máří & Máří 18. 5. 2020 8:31:11

Dobrý den,

máte pravdu a asi jsem to spíše špatně formuloval. Geolog vytvořil zprávu o podloží, tu poslal projektantovi a statikovi a tito dva lidé by měli navrhnout správné založení stavby. Samozřejmě i geolog si k tomu řekli své, ale určitě to dostane do ruky odborník a slovo vzatý.

Každopádně díky za dotaz a připomínku.

Hezký den!
Marek

Almo 17. 5. 2020 19:07:43

Dobry den, nemal by zalozenie domu a oporny mur v takychto podmienkach riesit geotechnik? Urcite treba geologa na geologicky prieskum (treba nejake cisla pre vypocet...) ale zakladanie v takomto svahu by asi nemal riesit len projektant - statik pozemnych stavieb ale uz trochu poratat aj stabilitu svahu, sadanie a unosnost zakladov vo svahu, jednoducho to namodelovat ako celok aspon v geo5... ci to mate sucast statickeho vypoctu? Pisem len tak pre zvedavost. S pozdravom

Sobíci 6. 5. 2020 8:50:54

Dobrý den, tak to jsem vážně moc zvědavá, budu vás sledovat a držet palce, ať všechno vychází :)

Máří & Máří

Máří & Máří 5. 5. 2020 21:05:43

Dobrý den, fakt je, že pozemek ležel ladem 11 měsíců. Všichni se toho báli. Jelikož se profesně specializuji na sanace betonových konstrukcí a hydroizolace, tak z toho strach nemám. Jen ještě s geologem a statikem ladíme detaily založení stavby a opěrné zdi, která bude součástí obvodového zdiva s tim, že výztužná žebra budou tvořit dvě vnitřní nosné příčky. Projekt sem určitě dám, ale budu to asi řešit jako samostatný článek. Převýšení je v místě, kde bude stát dům cca. 3m na 13m délky. Takže jedno celé patro bude v zemi. Pár obrázků domů jsem přidal do galerie. :)

Sobíci 5. 5. 2020 14:07:51

Dobrý den, to máte tedy hodně ve svahu, nebojíte se toho? My teď stejně jako vy čekáme na stavební povolení, pozemek taky ve svahu, ale jen v mírném naštěstí. Můžete sem dát nějaké obrázky projektu, zajímalo by mě, jak bude baráček v tom svahu zasazený....
PS: Hezký pejsek :)

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4
První rok stavby e4