Světlá nebo tmavá podlaha – jaká působí čistěji?

Světlá nebo tmavá podlaha – jaká působí čistěji?
Lucie a Mirek
24. 2. 2020
Inspirace
Žádné komentáře
Často se na nejrůznějších fórech o bydlení setkávám s názorem, že tmavá podlaha je na údržbu komplikovanější než ta světlá. A to bez ohledu na to, z jakého je vyrobena materiálu.

Na tmavé je prý vidět každá špinavá šlápota i chlup. Ale je to skutečně tak? Poté, co jsem na vlastní oči mohla porovnat údržbu podlah obou odstínů, rozhodla jsem se pro krátké shrnutí. A možná i vyvrácení několika mýtů. Pojďte se se mnou zamyslet nad výhodnější barvou podlahy – tentokrát z pohledu čistoty.

Která podlaha působí čistěji, světlá nebo tmavá?

Ať ta či ona, obě jsou “čisté” nebo “špinavé” úplně stejně. Není a ani nemůže být pravdou, že by se některý barevný odstín špinil méně. Pouze může více či méně “vzbuzovat zdání” čistoty. A to vzhledem k tomu, jak moc na zvolené barvě a dekoru nečistoty vyniknou. Ty se přitom nacházejí v každé domácnosti podléhající běžnému provozu. I když 4x denně vysajete kuchyň, zakrátko na podlaze opět uvidíte nějaký ten vlas, chlup (zejména máte-li doma osrstěné zvíře) nebo šupinku kůže. Co se barev a dekorů podlah týče, vezměme to popořadě:

  • Výhody: Nejsou na ní příliš viditelné světlé vlasy, světlé chlupy ani šupinky kůže. Potažmo na ní tolik nevyniká ani drobný prachový poprašek. Perete-li světlé prádlo nebo nosíváte-li spíše světlé oblečení, spadané drobné chloupky z něj snadno přehlédnete.
  • Nevýhody: Zřetelně na ní uvidíte tmavé vlasy a tmavé chlupy. V úzkých štěrbinách a jiných hůře přístupných místech, která si berete na paškál leda o svátečních úklidech, bude nános nečistot jen těžko přehlédnutelný. Dále tu vyniknou spadané chloupky z tmavého prádla a nošeného oblečení tmavé barvy.

Tmavá podlaha

Je opakem té světlé.

  • Výhody: Lehce na ní přehlédnete vypadané tmavé vlasy a tmavé chlupy.  Perete-li tmavé prádlo nebo nosíváte-li spíše tmavší oblečení, spadaných chloupků z něj si téměř nevšimnete. Na úklid hůře přístupná místa budou s tmavou podlahou vypadat stále upraveně.
  • Nevýhody: Světlé vlasy a světlé chlupy na ní přímo září. Na tmavém je dobře viditelné každé zrnko prachu. Sice pak vždy víte, co máte utřít, přetřít a jinak vyčistit, nejste-li ale duchem zrovna “domácí hospodyňka”, může to být časem krapet otravné. Dále tu vyniknou spadané chloupky ze světlého prádla a světlého oblečení.

Barva a dekor podlahy, které působí nejčistším dojmem

Ještěže nic není jen černé nebo bílé (resp. tmavé a světlé). Pokud se na výběr podlahy díváte pouze z hlediska dojmu čistoty, mám pro vás finalistu. Tím je podlaha v šedém barevném odstínu v dekoru dřeva nebo betonu. K zahození v tomto ohledu nejsou ani mozaikové podlahy se střídajícími se tmavými a světlými prvky menších rozměrů. Oba barevné typy podlah a dekorů kombinují výhody výše uvedených světlých a tmavých. Obsahují totiž jak světlé tak tmavé části, čímž na nich nečistota všeho druhu snáze zanikne. Než se ale rozjedete do hobby marketu nebo pošlete on-line objednávku do některého z designových obchodů s top podlahovými krytinami, vezměte v úvahu i další aspekty svého výběru. Třeba barvu nábytku, stěn nebo stropu. A samozřejmě i další okolnosti. O tom ale zase příště. bydlimeulesa.cz

Galerie

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4