Vytyčení prostoru stavby a skrývka ornice

Autor: Peťan (77 příspěvků)
14. 2. 2020
1 komentář
Vytyčení prostoru stavby a skrývka ornice
Příspěvek stavebníka
Jak dělám vytyčení prostoru pro stavbu a skrývku já? Před samotným bagrováním základových pasů je nutné shrnout ornici a umístit někde bokem na parcele.

Odstranit ornici je potřeba s nějakým rozumným přesahem proti plánované velikosti domu kvůli zlepšení manipulace. Samozřejmě, čím víc, tím líp. Ale zase je zbytečné odstraňovat 5 metrů na každou stranu. Na straně pozemku jsou dva body u kterých „jistě vím“, že určují roh parcely. Od těch lze snadno 30m pásmem naměřit půdorys domu a k němu přidat 1,5 až 2 metry na každou stranu. Obvod jsem naznačil červeným sprejem tak, aby bagrista mohl v klidu odstranit vrchní vrstvu zeminy. Správnou velikost je dobré měřit nejenom od výchozích bodů, ale měřit i úhlopříčky, a ty porovnat s vypočítanou úhlopříčkou stavby (viz Pythagorova věta). To je ostatně dobré dělat vždy, když se řeší správná rovinnost čtvercové, nebo obdélníkové stavby (třeba i garáže). Vyměření nebyl zas takový problém. Horší bylo v půlce června sehnat někoho, kdo by to mohl vyhrabat. Všichni mají buď úplně plno, nebo zrovna dovolenou. Po několika telefonátech se mi podařilo sehnat bagristu, který by skrývku provedl.

Tip: Bagristu začněte shánět dostatečně dlouho dopředu. Když začnete na poslední chvíli, budou mít všichni plno.

Dohoda na místě byla rychlá - vyhrabat hlínu a hodit na kupu. Celkem to trvalo asi 3 hodiny. No, ručně bych to dělat nechtěl. Nyní je možná nechat naměřit přesnou pozici základových pasů geodetem.  Články ohledně této stavby vychází také na mé stránce www.mylms.cz/stavba-domu/

Reklama

Galerie

Vytyčení prostoru stavby a skrývka ornice
Vytyčení prostoru stavby a skrývka ornice
Vytyčení prostoru stavby a skrývka ornice
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Peťan
Peťan (77 příspěvků)
Další články autora:
  Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací

  Toncek 14. 2. 2020 12:10:05

  Bod č 1

  Reklama
  Sponzorovaná reklama
  Reklama

  Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

  Reklama
  Reklama