Vytyčení prostoru stavby a skrývka ornice

14. 2. 2020
Inspirace
Žádné komentáře

Jak dělám vytyčení prostoru pro stavbu a skrývku já? Před samotným bagrováním základových pasů je nutné shrnout ornici a umístit někde bokem na parcele.

Odstranit ornici je potřeba s nějakým rozumným přesahem proti plánované velikosti domu kvůli zlepšení manipulace. Samozřejmě, čím víc, tím líp. Ale zase je zbytečné odstraňovat 5 metrů na každou stranu. Na straně pozemku jsou dva body u kterých „jistě vím“, že určují roh parcely. Od těch lze snadno 30m pásmem naměřit půdorys domu a k němu přidat 1,5 až 2 metry na každou stranu. Obvod jsem naznačil červeným sprejem tak, aby bagrista mohl v klidu odstranit vrchní vrstvu zeminy. Správnou velikost je dobré měřit nejenom od výchozích bodů, ale měřit i úhlopříčky, a ty porovnat s vypočítanou úhlopříčkou stavby (viz Pythagorova věta). To je ostatně dobré dělat vždy, když se řeší správná rovinnost čtvercové, nebo obdélníkové stavby (třeba i garáže). Vyměření nebyl zas takový problém. Horší bylo v půlce června sehnat někoho, kdo by to mohl vyhrabat. Všichni mají buď úplně plno, nebo zrovna dovolenou. Po několika telefonátech se mi podařilo sehnat bagristu, který by skrývku provedl.

Dohoda na místě byla rychlá - vyhrabat hlínu a hodit na kupu. Celkem to trvalo asi 3 hodiny. No, ručně bych to dělat nechtěl. Nyní je možná nechat naměřit přesnou pozici základových pasů geodetem.  Články ohledně této stavby vychází také na mé stránce www.mylms.cz/stavba-domu/

Galerie