Jak jsme vyřizovali hypotéku. Dvakrát!

Autor: Maia Green (20 příspěvků)
Kategorie: financování
21. 1. 2020
0 komentářů
Jak jsme vyřizovali hypotéku. Dvakrát!
Příspěvek stavebníka
Náš dům k rekonstrukci jsme tedy vybrali a s majitelem se domluvili. Pak přišlo na řadu financování a další papírování.

Financování

Prvně jsme samozřejmě zvažovali hypotéku. Nakonec ale vyhrála jiná varianta. Na koupi domu jsme použili překlenovací úvěr ze stavebního spoření a na samotnou rekonstrukci pak hypotéku. Tenkrát to ještě bylo možné, dnes už se tato kombinace tuším nedělá.  Podklady, které bylo třeba doložit:

  • daňové přiznání,
  • potvrzení o bezdlužnosti z FÚ (oba jsme OSVČ),
  • smlouva o překlenovacím úvěru,
  • notářsky ověřená kupní smlouva,
  • výpis z LV,
  • advokátní úschova,
  • odhad nemovitosti.

Naštěstí máme skvělou hypoteční poradkyni, která vše vyřídila. My jí jen dodávali potřebné dokumenty. Celé to trvalo asi 2 měsíce.

Reklama

Povolení

Jelikož jsme nezasahovali do nosných konstrukcí, nepotřebovali jsme žádné stavební povolení ani ohlášku. Jen pro hypotéku (z důvodu postupného čerpání) jsme potřebovali průběžné zprávy o průběhu rekonstrukce od odhadce. To trvalo pár týdnů.  Jinak bylo potřeba na katastr kvůli přepisu vlastníka a zapsání plomby. Jako další věc jsme museli zřídit pojistku na dům.

Ach ty banky

Když už jsme měli vše k hypotéce vyřízené, začali jsme s rekonstrukcí střechy. Firma, která nám ji dělala, měla zrovna malou mezeru, kam nás šoupla :-) Tak jsme čekali na peníze, a ty pořád nikde.  Co jsme zjistili? Že nám smlouvu zrušili!!! Cože? Když máme rozdělanou střechu??? Byl to docela velký šok!!! Jak to? Co teď?  Důvod zrušení byla změna výše splátky na úvěru ze stavebka, ke které mělo ale dojít až za několik let.  Co se dalo dělat, museli jsme hypotéku vyřizovat znovu. Naštěstí to ale dobře dopadlo.  

Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Maia Green
Maia Green (20 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací