Tak šel čas...

Tak šel čas...
PetraN
PetraN
4. 10. 2019
Inspirace
2 komentáře
Tak šel čas, kdy se ze mě od projektu stal stavební dozor, řídím si výběr subdodávek i chod stavby, postavila jsem si 52 m gabionek...

Tady jen stručně v bodech pár momentů ze stavby:

  • Pásy vylíty na podzim 2017, následně příprava na lití desky. Naštěstí XPS opadal a udělalo se to pořádně.
  • Zdivo jsme měli vápenopísek KS Německo. Svazuje se nerezovými pásky. Lepí se lepidlem KS sáňkami.
  • Když se dovážely panely Dennert, byl to koncert. Přijely krásné žluté kamiony z Německa a 40tunový drobek. Panely byly položeny za 2 hodinky.
  • 52 m dlouhý gabion je moje dílo. Po troškách to zabralo pár měsíců :-) 
  • Při převzetí vazníky Kasper doporučuji řádně po usazení přeměřit. U nás se nepovedlo a museli jsme opravovat. Střecha byla nakřivo o 4,5 cm.
  • Tak tak jsme dolepili před poklesem teploty. Nekotvená fasáda 30 cm, lepeno dle normy pro pasivní domy Weber Elastik. Jinak doporučuji poradenství technika z Weber, kdykoliv po telefonu poradil, dokonce jednou i přijel na stavbu. Díky za to. Přece jen jsou to u pasivu jobovky a všechno je trochu jinak. Navíc, když stavíte poprvé...
  • Tak tak jsme stihli natáhnout do lepidla. Už bylo pod nulou. Ozdobná kapotáž, hliníkový antracitový plech Prefa, práce GOS. Terasu nestihli, tak až na jaře.
  • Okna Dafe plast Jihlava, Progress, venku hliníková obložka, barva Schwartzgrau 100, taková třpytivá metalíza :-) 
  • Podlahy, pokládka polystyrenu EPS 150 až 200, vrstva 33 cm. Mirelonové pásy 1 cm / 20 cm. Výška z důvodu strojní betonáže, aby nezničili sádrové omítky. 1 cm kvůli dostatečné dilataci.

Galerie

Michal "Quickyprd" Opluštil

Michal "Quickyprd" Opluštil 15. 10. 2019 9:15:03

Rád vidím další pasiv. Dle firem asi někde u Trutnova. My právě dokončili pasiv v Jilemnici. První ve městě :-) Už bydlíme měsíc a je to totální paráda. Pdobně jako vy. KS, monolit strop, pěnosklo, 30cm Greywall, Alphawin, Prefa, žaluzie Climax. Nelituji rozhodnutí stavět pasiv :-) Ať se krásně daří a nádherně bydlí.

Berdule 4. 10. 2019 9:57:16

Dobrý den. V jakém kraji stavíte? Jak velký dům a jaké máte zateplení a tepelný zdroj?. Budete mít žaluzie nebo rolety. Stavíme také pasiv a hledáme inspiraci ?

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4