Gabionová sypaná stěna

ŽIVĚ 1
ŽIVĚ 1
18. 9. 2019
Inspirace
Žádné komentáře
Konečně nastal čas zaměřit se také na zahradu domu Svépomocí ŽIVĚ. V rohu zahrady bude umístěn kompost a maliny. Při rozhodování, čím toto místo opticky oddělit od okolní zahrady, padla volba na sypanou gabionovou stěnu.

Hledali jsme něco estetického a zároveň, aby oplocení nezabralo v zahradě příliš místa. Zvolili jsme proto gabionovou stěnu od společnosti PILECKÝ širokou pouhých 150 mm, do které se jako kamenná výplň nejčastěji sype makadam.

Příprava koše

Sypané gabionové stěny se skládají ze 3 částí: sloupků STONE vysokých 200 nebo 240 cm, svařovaných panelů PILOFOR SUPER nebo PILOFOR SUPER STRONG a gabionových spon STONE 150 mm. V prvním kroku montáže bylo potřeba vyhloubit díry, do kterých následně zabetonujeme sloupky STONE. Otvory pro sloupky jsme vykopali do hloubky 80 cm. Aby kopání zejména ve větší hloubce šlo lépe od ruky, navařili jsme na lešenářskou trubku kovaný krumpáč a hlínu vyndavali plastovou fankou. 

Gabionová sypaná stěna

Standardně jsou od sebe sloupky vzdáleny 250 cm. Pokud potřebujete stěnu kratší, stačí svařovaný panel zkrátit úhlovou bruskou. U delších stěn spojíte více sloupků za sebou. 

Betonáž otvorů

Abychom si v místě spojení sloupků usnadnili vyměřování a betonáž, nejprve jsme oba sousední sloupky provrtali a poté je spojili nýty. Vyhloubené otvory jsme přibližně do poloviny zaplnili betonem, poté do betonu vložili sloupky a z každé strany sloupku nasadili svařovaný panel. Nakonec stačilo konstrukci urovnat do vodováhy a počkat, až bude beton dostatečně vytvrdnutý.

Umístění gabionových spon

Před vkládáním kameniva je nutné dle dodaného nákresu rozmístit spodní řadu gabionových spon. Další spony se do gabionu vkládají vždy až poté, kdy se kamenivem zasypou předchozí řady spon.

Gabionová sypaná stěna

Druh výplně: makadam

Pro plnění sypané gabionové stěny lze použít různé typy okrasných kamenů. Podle doporučení výrobce je však nejvhodnější obyčejný makadam. Makadam je lomový kámen frakce 32-63 mm. Vkládat do sypané gabionové stěny lze například z kýblu nebo vhazovat ručně. 

Plnění kamenivem

Kamenivo je možné plnit svrchu nebo vkládat z boku přes síť a rovnat přímo uvnitř stěny.

Gabionová sypaná stěna

Na závěr stačí kámen opláchnout vodou a zbavit jej prachu či jiných nečistot. Pokud se vám podaří koupit dobré kamenivo, půjde plnění gabionové stěny sypáním shora velmi rychle. Při ruční vkládání si stěna vyžádá více času a pečlivé práce.

Náklady

Dva a půl metrové pole nás i s výplní vyšlo na 4 782 Kč bez DPH, což v přepočtu znamená 1 913 Kč za 1 metr stěny vysoké 180 cm.

Galerie

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

První rok stavby e4

Chci poradit od odborníka

Nevíte si rady a potřebujete pomoci? Spojte se s námi, rádi Vám pomůžeme.

Dobrý den, 
to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího)

1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ?
Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel.
2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ?
Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka.
3.Jak silna ma izolace byt ?
To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu.
4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ?
Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 
5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ?
Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky)
6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton.

Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

Majky & L.A.

Dobrý den, to jsou dost konkrétní technické věci, na které byste se měl zeptat spíše projektanta, proč to udělal tak, či onak, ale všeobecně z mé zkušenosti - nejsem technik(třeba někdo přidá něco dalšího) 1.Existuje i jine reseni, kdy stena pod terenem je z cihel ? Určitě ano. Já mám celé spodní obytné patro (2,8m) zasypané pod urovní a mám ho z cihel (porfixu), ale k tomu je asi potřeba více než střelba od boku. Je tam spousta věcí okolo. Vy máte ZB zřejmě kvůli tomu, že právě ta zasypaná část je součástí přilehlé vesnická komunikace, kde dochází k nárazovým tlakům, které by mohly ovlivnit stavbu, takže toto bych neobcházel. 2.Jak spravne zaizolovat tu cast ZB(ztraceneho bedneni) pod terenem proti tepelnym ztratam a proti vlhkosti ? Klasika je penetrace, natavení hydroizolačních pásů, nalepení XPS, nopovka. 3.Jak silna ma izolace byt ? To je spíše otázka na projektanta, v jakém standartu je váš dům počítán PENB (nizkoenergetický, pasiv.....)Může být 5,10 ale i 20cm XPS. Opět by měl řešit detail projektu. 4.Zakladova deska se logicky cela izoluje proti vlhkosti. Znamena to, ze se prvni sar ztracenho bedneni, ktere tvori zed obytne mistnosti stavi na asfaltovy pas, stejne jako cihly ? Dle mého ano, ale toto by mělo být uvedeno v detailu stavby. Určitě zeptat projektanta popř. projet projekt, kde bude detail založení. 5.Co svisle roxory ? Maji prochazet z pasu az do urovne terenu ? Opět by měl řešit projekt. Pár článků zpět už někdo řešil a měl svislé roxory od podkladního betonu až po úroveň terénu. Což mi smysl dává. (určitě tam budou nějaké boční tlaky) 6.Dava se jeste izolace jeste mezi prvni radu Ytongu a ztracene bedneni, ktere vystoupa nad teren ? Nevidím důvod. Pokud bude dobře odizolována zeď a podkladní beton. Ještě podotknu, že se mi zdá, že máte projekt dost očesaný, nejspíše pouze pro stavební povolení a dost Vám toho tam chybí.

První rok stavby e4
První rok stavby e4