Zdivo a strop suterénu

Autor: Optimista (6 příspěvků)
21. 8. 2019
2 komentáře
Zdivo a strop suterénu
Příspěvek stavebníka
Ahoj Svépomocníci, delší dobu jsem nic nenapsal - to protože jsem musel makat na stavbě, abych se hnul z místa. Vlastně teď už pomalu finišuju zdivo "přízemí", takže mi toho v hlavě moc nezůstalo.

Založení zdiva a vyzdění stěn

Po odbednění stěn jsem nelenil a hned druhý den jsem se vrnul na vyměření zdí a založení prvních cihel, to mi trvalo 2-3 hodiny, protože jsem na to byl sám. Vágrys jsem si udělal při odbedňování vnitřních stěn, takže jsem si mohl sám pohodlně hlídat výšku. Maltu jsem si míchal sám, pytel cementu na patnáct lopat písku, což mi vycházelo 250kg cementu na 1m3 písku, tedy poctivá MC5. Zdění mi trvalo týden po práci a potom jeden celý víkend, protože jsem téměř pokaždé pracoval sám.

Vyrovnávací věnec a překlady

Abych dosáhnul výšky monolitu a nemusel řezat tvárnice, udělal jsem z prken bednění okolo stěna překladů. Do každého překladu přišly dva R20 pruty s ohyby, jinak jsem udělal veněc z prostého betonu.

Zateplení suterénu

Protože jsem nechtěl šalovat strop okolo celého domu, objednal jsem si XPS 160mm s tím, že jej použiju místo bednění. Abych pojistil dům proti průsaku vody, celý obsypaný prostor jsem opatřil dvěma poctivými nátěry tekuté cementové hydroizolace. Na balení byla uvedena spotřeba 1.5kg/m2 při dvou vrstvách - mě to nakonec vyšlo na 2.25kg/m2. Poté mi přivezli ze Slovinska 25m3 XPS pero-drážka a já se velice dobře bavil lepením desek na pěnu. Vcelku mi to odsýpalo.

Reklama

Bednění, armování a betonáž stropu

Jen co byly stěny vyzděné, přišla na řadu příprava stropního bednění pro monolit. Během dvou dní bylo hotovo, dokonce jsem stihnul roznosit distančníky a přitížit je pár pruty oceli. Vázání bylo nekonečný příběh, nakonec do stropu přišlo 4200kg oceli. Zabralo mi to celý týden po práci a poté víkend ve dvou lidech. No a v pondělí ráno přišla na řadu betonáž. V 7.00 dopadnul první beton na bednění, v 9.00 bylo hotovo.

Dnes to bylo opravdu letem světem, na některé části si vzpomínám matně, protože už dávno musím řešit další starosti :)

Náklady

Název položkyCena
Natloukací kotvy s kovovým trnem - 200ks
1 300 Kč
Dořezová překližka - 12 desek
26 000 Kč
Písek 5m3 + cement 60pyt
6 500 Kč
Pěna Soudal PERI Bond - 12ks
2 300 Kč
XPS 160 P-D, 25m3
75 000 Kč
Pronájem bednění - záloha
50 000 Kč
Ocel + doprava
85 000 Kč
Beton C25/30 XC3 S3 - 36m3 vč. dopravy
82 000 Kč
Celkem328 100 Kč
Reklama
Pomohl vám tento obsah?
Sdílejte ho s přáteli...
... nebo mu přidejte hodnocení
Přidávat hodnocení může pouze přihlášený stavebník
O autorovi
Optimista
Optimista (6 příspěvků)
Další články autora:
Víte, že můžete také vytvářet příspěvky? Kvalitní příspěvky finančně odměníme. Zobrazit více informací
Reklama
Reklama

Akce na stavební materiály, nová videa a postupy...

Reklama
Reklama